I když to mnohým bude znít podivně, mezi základní kancelářské vybavení dnes už nepatří jen stoly, skříně, židle, počítače a telefony, ale měla by se jím všeobecně stát ještě jedna často opomíjená součást: Spolehlivý ochranný štít proti škodlivým kódům a spamům, které mohou z běžné pracovní rutiny učinit věčný souboj s řadou zbytečných problémů. Studie výzkumníků týmu CA Global Security Advisor Team ve své předpovědi bezpečnostních hrozeb pro letošní rok upozorňuje, že v roce 2008 budou dominovat tzv. botnety či boti (síťové zdroje generující automatizovaně spam), a lze čekat, že množství počítačů zasažených botnety dramaticky vzroste. Útočníci jako svůj hlavní nástroj pro rozšiřování botnetů stále více používají systémy okamžitého zasílání zpráv (instant messaging). Další hrozbou jsou stále vyspělejší škodlivé programy označované jako malware využívající nejrůznějších utajovacích technik, včetně šifrování či steganografie (škodlivý kód může být obsažen ve zdánlivě nevinném obrázku), a trojské koně zaměřené na průnik do počítače a jeho otevření pro krádeže informací nebo jeho zneužití jako botnetu.

Jak si firmy a domácnosti kupují nové počítače, tak roste tržní podíl operačního systému Vista a jeho přitažlivost pro hackery a viry. Potěšitelné je na studii CA snad jen to, že mobilní zařízení zůstávají podle ní i přes fámy o mobilním malwaru stále bezpečná. Tento názor však zcela nesdílí jiná firma specializující se na antivirovou ochranu. Společnost BitDefender předpokládá, že letos se významně do popředí dostane právě mobilní malware, jako například mobilní spam či phishing anebo nové mobilní viry. V šíření jim bude pomáhat rozvoj mobilních technologií, jako jsou GPRS, Bluethooth a Wi-Fi. Podle BitDefenderu je nutné počítat i s významným nárůstem výskytu phishingu, ať už webového nebo e-mailového - aktivit, jejichž cílem je získat prostřednictvím zdánlivě seriózních mailů či webových stránek citlivá data. Nárůst objemu by měly zaznamenat i různé škodlivé kódy z kategorií adwaru a spywaru.

Firma AVG řadí mezi největší hrozby následujícího období i e-mailové viry a tzv. webové exploity a útoky za pomoci sociálního inženýrství. Na rozdíl od klasického malwaru, jakým je trojský kůň nebo virus, které slouží spíše k vyvolání chaosu, jsou exploity rychle se rozvíjející hrozby z kategorie crimewaru. K uživatelům se dostávají ve formě downloadů zneužívajících konkrétních zranitelností webových serverů, prohlížečů a často používaných aplikací. Mnoho uživatelů nadále důvěřivě otevírá přílohy od neznámých odesílatelů nebo klikají na nebezpečné odkazy. Takže do standardní výbavy moderní kanceláře (včetně domácí) by měly patřit i kvalitní firewall, antispamový filtr a spolehlivý antivirový program na počítačích. n vk