V letních měsících se zastavil trend masivního odchodu policistů ze služby do civilu. V červenci a v srpnu poprvé po řadě měsíců nastoupilo k policii více lidí, než od ní odešlo. "Trend se obrací," prohlásil ministr vnitra Ivan Langer.

Ministr rovněž uvedl, že 94 procent policistů si v prvním pololetí letošního roku oproti stejnému období loňského roku platově polepšilo. Podle Langrova náměstka je to výsledkem nového služebního zákona.

"Naším cílem je dobře placený policista, který je hrdý na svoji práci, na svoji uniformu," uvedl Langer. Zmínil také, že je dodržován harmonogram chystané reformy policie, s níž se počítá od 1. ledna 2009. Ministerstvo vnitra podle něj klade velký důraz na projekt modernizace policejních služeben. "Na tento projekt byly vyčleněny více než tři miliardy korun," informoval. Za významný považuje i projekt boje proti korupci.

Langer zdůraznil, že sloučením ministerstva vnitra a ministerstva informatiky klesl počet náměstků z deseti na čtyři. Zároveň oznámil, že se sníží i počet úředníků. "Ministerstvo do konce roku zeštíhlí o 14 procent zaměstnanců," dodal.

Jak však dříve upozornily Hospodářské noviny, další odchod zkušených policistů hrozí na podzim. "Dřív se k policii nastupovalo zpravidla po vojně a ta končila na podzim," uvedl v HN bývalý ministr vnitra František Bublan (ČSSD). "Spoustu lidí tak čeká až završí další rok, aby dosáhla na vyšší výsluhy," vysvětluje Bublan. (Celý článek ZDE)

Neúspěch? Vyšetření zásahu na CzechTeku

Langer však připustïl, že ne vše se na ministerstvu pod jeho vedením podařilo. Za neúspěchy označil nekončící odchod policistů a pak také způsob, jakým skončilo vyšetřování zásahu policie proti účastníkům technoparty CzechTek 2005.

Při nástupu do funkce Langer chtěl, aby kritizovaný postup policie byl řádně prozkoumán a případní viníci potrestáni. Vše ale skončilo tak, že na základě 128 podání od postižených byli potrestáni jen dva policisté.