Dopisy a e-maily



Jsme čestnější než David Rath

V polovině července jsme na internetové stránce naší skupiny Reforma zdravotnictví - forum.cz zveřejnili výroční zprávu za rok 2005 včetně jmen většiny sponzorů. HN na toto téma zveřejnily článek a komentář (Julínek má problém. Ale nemůže za něj, 8. srpna), který odstartoval další diskuse.
Nikdy jsme se netajili tím, že jsme sponzorováni soukromými subjekty ve zdravotnictví. Naopak, považujeme za přednost, že naši činnost nefinancuje žádný státní či polostátní subjekt ani strana. Považujeme se za odbornou, apolitickou skupinu. Otázky reformy zdravotnictví jsme diskutovali jak s týmy okolo ministra Sobotky a bývalého místopředsedy vlády Jahna.
Senátor Julínek je jedním ze zakládajících členů našeho sdružení, nikoliv jeho předsedou či hybnou silou. Nejedná se tedy o "jeho" sdružení: Julínek nebyl nikdy zodpovědný za chod sdružení, nepodepsal jeho jménem ani jednu smlouvu, nevyjednával jeho podporu, neobdržel z prostředků sdružení nikdy ani korunu.
Ministr Rath nyní vytváří dojem, že naše financování soukromými subjekty bylo dříve popíráno (dopis Ať Julínek odejde, HN 15. srpna). Jako jeden z důkazů lživosti poslouží vyjádření doktora Ratha uveřejněné dne 3. prosince 2005 v deníku Právo, když byl dotazován na aktivity jím založeného a řízeného sdružení DaVinci klub, sponzorovaného farmaceutickými firmami v době, kdy pan Rath mohl jako prezident České lékařské komory ovlivnit stanovení úhrad léků a pravidel jejich používání. Cituji: "Takový sponzoring je běžný. (...) I stínový ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek má občanské sdružení nazvané Reforma zdravotnictví. Nedávno dělali konferenci a sponzorovaly ji čtyři nebo pět farmaceutických firem."
MUDr. Pavel Hroboň, předseda správní rady občanského sdružení Reforma zdravotnictví - forum.cz



Základny: jsme národem slouhů?

Názory naivního ministra Svobody ani pana Alexandra Vondry na zřízení základny USA mne nepřekvapují. Spíše mne zarážejí reakce vzdělaných osob s mezinárodním přehledem typu Ivana Gabala (Základna USA bude spíš v Polsku. Češi ji propásli, HN 9. srpna).
Kéž by měl pan Gabal pravdu a tato "obrovská šance" nás minula. Jsme národ slouhů, který jen trpně čeká, co pár politiků rozhodne a pak to kritizujeme po hospodách.
Jestliže připustíme základnu USA v Česku, pak to bude za podmínek, které prosadily USA téměř všude na světě: území základny se stane územím USA, kde platí zákony USA. Snad si nikdo nemyslí, že USA ohrozí přísné utajení základny tím, že tam pustí Čecháčky uklízet dvůr!
Karel Heger, karel.heger@c-mail.cz



Švédi nic netajili

Článek Švédská jaderná elektrárna tají příčinu havárie (HN 9. srpna) ukázal, jak může nedostatek informací rozpoutat vlnu strachu a nejistoty. Nešlo o havárii: incident byl (podle mezinárodní stupnice hodnocení závažnosti jaderných událostí) klasifikován stupněm 2, tedy jako nehoda, která neměla žádné následky, ale došlo pouze k omezení bezpečnostních funkcí.
Nikdo se nesnažil tajit příčinu incidentu, kterou byl zkrat ve venkovní rozvodně. V takovém případě nemá elektrárna kam dodávat elektřinu a je nutno ji odstavit. Taková situace může postihnout jadernou, uhelnou, vodní i kteroukoli jinou elektrárnu. Ve Forsmarku došlo, tak jak mělo, k odstavení reaktoru a zastavení štěpné reakce.
Z jaderného reaktoru je nutné i po jeho odstavení odvádět teplo, a protože byl v důsledku zkratu odpojen od sítě, muselo zajistit potřebnou elektřinu záložní napájení. To v takových případech zajišťují dieselgenerátory. Není pravda, jak bylo uvedeno v článku, že záložní napájení zcela selhalo. Problémem bylo, že automaticky nastartovaly pouze dva ze čtyř dieselgenerátorů. Zbylé dva se podařilo obsluze najet ručně po několika minutách. Ovšem i dva generátory dokáží s velkou rezervou situaci zvládnout. Ani na okamžik nedošlo k ohrožení personálu ani obyvatelstva, nedošlo k žádnému zranění.
Jediné, co se tají, nebo možná ještě není zcela vyšetřené, je příčina selhání dieselgenerátorů. Výrobce a dodavatel prošetřuje možnou konstrukční chybu, detaily však pochopitelně nebude zveřejňovat, neboť by ohrozil své postavení vůči konkurenci a zpřístupnil své know-how.
Hovořit v souvislosti s incidentem ve Forsmarku (stupeň 2) rovnou o Černobylu (stupeň 7), jak to činí protijaderná hnutí, je nehorázné strašení veřejnosti.
Daneš Burket, Jaderná elektrárna Dukovany