Co nahrazuje reinvestiční odpočet?


Novela zákona o daních z příjmů (ZDP) číslo 669/2004 Sb. zrušila takzvaný reinvestiční odpočet. Výše tohoto odpočtu se lišila podle typu majetku v rozmezí 10 až 20 procent ze vstupní ceny.
Pokud ale firma stihla pořídit a zařadit majetek do užívání ještě do konce roku 2004, může si reinvestiční odpočet uplatnit. A to i v případě, že v daném roce nedosáhla dostatečného základu daně. Odpočtu pak může využít v prvním zdaňovacím období, ve kterém dostatečného základu daně dosáhne.
Pokud ale reinvestičního odpočtu společnost využije, musí dodržet další podmínky stanovené v § 34 ZDP ve znění platném do 31. 12. 2004. Jde především o povinnost vrátit uplatněný reinvestiční odpočet, pokud do 36 měsíců dojde k vyřazení nebo pronajmutí majetku, a to i v době po 31. 12. 2004.
Namísto zrušeného reinvestičního odpočtu novela zavedla mimořádný daňový odpis v prvním roce. Ten umožní v případě rovnoměrného i zrychleného odpisování uplatnit kromě "standardního" daňového odpisu v prvním roce ještě další odpis, jehož výše je v návaznosti na typ majetku odstupňována stejně jako reinvestiční odpočet, tedy od 10 až 20 procent.
Základní rozdíl mezi mimořádným daňovým odpisem a zrušeným reinvestičním odpočtem spočívá v tom, že pokud firma například vynaložila na pořízení počítače 100 tisíc korun, mohla prostřednictvím reinvestičního odpočtu v základu daně uplatnit částku 110 tisíc korun. Při použití mimořádného daňového odpisu ale bude ve stejném případě uplatněno v základu daně jen 100 tisíc korun. V prvním roce ale bude daňový odpis o 10 tisíc korun vyšší, v posledním roce o stejnou částku nižší.
Podmínky pro uplatnění mimořádného odpisu jsou obdobné jako byly podmínky pro uplatnění reinvestičního odpočtu. Této výhody je možné využít jen v případě, že je firma prvním vlastníkem stanoveného majetku. V zákoně o daních z příjmů je přitom definice prvního vlastníka výslovně uvedena, a to v paragrafu 31 odst. 6.
Naproti tomu v případě navýšeného odpisu již není nutné splnit podmínku, že po dobu 36 měsíců se nesmí majetek vyřadit, respektive pronajmout.
Autor pracuje jako daňový poradce
ve společnosti N-Consult