Jednou z cest, jak platit nižší pojistné z pojištění rodinných domů a bytů, je instalace zabezpečovacích systémů. Například v Kooperativě a České pojišťovně dosahuje sleva až 20 procent.


"Slevy jsou poskytovány již při sjednávání pojištění, a to v závislosti na míře zabezpečení bytu. Dobré zabezpečení bytu nepřímo ovlivňuje i bonus přiznaný v případě bezeškodního průběhu během doby trvání pojištění," uvedl Václav Bálek, mluvčí České pojišťovny. Za každé dva roky, kdy nedojde k pojistné události, se výše pojistného sníží o deset procent. A bonus může být až třicet procent .


Podle poznatků pojišťoven jsou lidé žijící především v místech se zvýšenou kriminalitou stále více ochotni investovat do kvalitního zabezpečení svého majetku. "Zvláště movitější občané již považují vynaložení těchto nákladů za nezbytnost. Tato speciální sleva je poskytnuta přibližně ve čtvrtině obchodních případů," poznamenal Marek Vích, mluvčí Kooperativy. Bálek odhaduje růst lépe zabezpečených domácností na 20 procent ročně.


Minimem pro sjednání pojištění domácnosti jsou obvykle dva nezávislé zámky na vchodových dveřích. ČSOB Pojišťovna, která však na lepší zabezpečení domácnosti slevu neposkytuje, považuje za nejspolehlivější mechanické zábranné systémy, například bezpečnostní zámky, kování na dveřích zhotovených z pevné tvrdé desky či uzamykatelné kliky a podobně.
"Střežení elektrickým zabezpečovacím systémem, kamerovým systémem a fyzickou ostrahou považujeme za doplňkové," uvedla mluvčí ČSOB Pojišťovny Kateřina Hamerská.

Kombinace elektrického a mechanického systému
Největšími slevami však Česká pojišťovna zvýhodňuje elektronické zabezpečovací zařízení v kombinaci se zařízením mechanickým. Ideální kombinací je podle Bálka mechanické zabezpečení a elektronický systém s připojením na pult centrální ochrany bezpečnostní služby. Elektronický systém s vyvedením na pult "černých šerifů" považuje v případě rodinného domku za nejspolehlivější i Kooperativa.


Regionální rozdíly v zabezpečení domácností nejsou velké. Odrážejí různou míru rizika v jednotlivých oblastech. "Česká pojišťovna v tomto směru odlišuje pět rizikových pásem," připouští Bálek.


Jiná je situace na venkově, v místech s objektivně nejnižší mírou kriminality. "Dostatečně vysoký plot a ostrý pes je někdy víc než kvalitní zámky na dveřích," uvedl Vích a dodal, že Kooperativa ve svém produktu Venkov za hlídacího psa poskytuje slevu na pojistném ve výši 10 procent.

Pes je dražší než elektronický systém
Srovnávat psa s vyspělým elektronickým zabezpečovacím zařízením je ale obtížné. Veterinář Čeněk Červený z Liberecka tvrdí, že pes je sice solidní hlídač, avšak pořizovat si jej pouze k ochraně majetku je nerozumné. Pes je podle veterináře Červeného především další člen rodiny. Navíc z rodinných rozpočtů odčerpává mnohem víc peněz než zabezpečovací elektronika.


V prvním roce musí majitel psa vynaložit zhruba 37 tisíc korun. Platí za pořízení psa, budovaní přístřešku a případně i oplocení pozemku. Ani správná strava není levná - ročně chovatelé zaplatí až osmnáct tisíc korun. V dalších letech se sice "provozní" náklady na psa sníží, nadále ale vysoce převyšují prvotní investici a udržovací platby elektronického zabezpečení. Jan Havelka z liberecké firmy Finalbemont, která se specializuje na montáže elektrického zabezpečení objektů, odhaduje jednodušší zabezpečovací systém v rodinném domku na 13 tisíc korun. Nejnovější bezpečnostní systémy stojí i s montáží do dvaceti tisíc korun.


"Pes je dobrý hlídač jen do určité míry. Z peněženky vytahuje mnohem víc peněz než nejlepší zabezpečovací systémy bytů a domků," dodal Havelka.


Firmy zaměřené na vývoj a prodej zabezpečovacích systémů pro domácnosti prožívají boom. Tvrdí to předseda představenstva komory pojišťovacích makléřů Stanislav Gluč. "Pochopitelně musí jít s dobou. Nemohou spoléhat jen na to, že se krade jako nikdy předtím," upřesňuje Gluč.


Elektronické systémy jsou často povinné
Výrobcům a prodejcům zabezpečovací techniky otevírají trh podmínky pojišťoven. Většina z nich výslovně vyžaduje elektrické zabezpečovací systémy. "Pochopitelně záleží na výši pojistné částky. Například pojišťovna Generali požaduje jednodušší elektrické zabezpečení domácností už od pojistné částky 800 tisíc korun," uvádí Stanislav Pavlů z makléřské společnosti Kott & Richtárik. Česká pojišťovna má podle makléřky Štěpánky Kohoutové z firmy Stach & S.T. stejnou podmínku již při pojistné částce 700 tisíc korun.

Stanislav Gluč z komory pojišťovacích makléřů odhaduje průměrnou sjednanou pojistnou částku českých domácností na 1,2 miliónu korun. Pokud však klienti nesplní podmínky pojišťoven a nemají vyšší stupeň zabezpečení, což jsou například elektrické zabezpečovací systémy, buď zcela, nebo zčásti, ztrácejí nárok na odškodnění. Nechat v současné době objekt bez kvalitního zabezpečení je ale podle republikové policie nerozumné.

Alarm překazí přibližně 80 procent vloupání
Tiskové oddělení policejního prezídia připouští, že teprve zkušenost s vloupáním přivede majitele domácnosti k nákupu zabezpečovacích systémů. Přibližně 80 procent pokusů o vloupání přitom funkční alarm překazí. Nejvyšší účinnost mají podle Havelky z Finalbemontu ty instalace, které jsou připojeny na pulty centrální ochrany. Tyto služby už jsou cenově dostupné i pro průměrné české domácnosti.


Podle statistik kriminality Ministerstva vnitra za rok 2002 veškeré trestné činy způsobily škodu za více než 43 miliard korun.
V případě ekonomicky výhodného zabezpečení typu "za 10 tisíc nebo 12 tisíc korun" se domek či byt osazují detektory pohybu, které reagují na pohyb osob. "Tento způsob se nazývá prostorovou ochranou," uvedl obchodní manažer firmy Lenia Radek Škrabiš.


Řadu výhod si zákazník získá i ochranou plášťovou. Jedná se o osazení oken a dveří magnetickými kontakty, které signalizují jejich otevření. Zároveň se všechny místnosti, kde jsou dveře a okna, osazují detektory rozbití skla, aby někdo nerozbil skleněnou výplň a nevlezl do domu přes zavřené okno či dveře.


Tento způsob zabezpečení nabízí poklidný spánek, kdy je chráněn plášť domu. Uživatel se může libovolně pohybovat po domě a přitom je o jeho bezpečí postaráno. Obdobně to lze aplikovat na rodinu s dětmi, kdy se žena "bojí být doma sama".

Tísňová tlačítka ocení hlavně starší lidé
Tísňová tlačítka jsou populární hlavně u starých lidí. Ti potřebují pomoci nejen při přepadení, ale může se jim udělat zle, nevolno, upadnou a podobně. Dojít k telefonnímu přístroji pak může být neřešitelný problém. Při použití tísňového tlačítka, které má člověk zavěšeno na krku, vyjíždí nejen bezpečnostní agentura, ale zpravidla i vůz rychlé záchranné služby.
Protože je dobré vědět, o jaký druh poplachu se jedná, radí se instalovat i detektory požární, teplotní a popřípadě i záplavové. V případě poplachu tak může operátor bezpečnostní služby ihned poslat na místo vůz rychlé záchranné služby, hasiče, městskou či státní policii. Jednotky policie ale bývají často zpravidla natolik vytížené, že jejich dojezdové časy bývají delší než dojezd zásahových jednotek bezpečnostních agentur.

Přehled nákladů na pořízení zabezpečovacích systémů