Současná právní úprava nutí firmy danit i fiktivní zisk

Praha, 5. 9. 2002
Vlivem změny v postupech účtování pro podvojné účetnictví došlo k tomu, že se do účetního hospodářského výsledku nově zahrnují i takzvané "nerealizované kursové rozdíly". Nesprávné je to, že se bude podle současné úpravy zdaňovat fiktivní zisk, jako kdyby byly všechny závazky splaceny k rozvahovému dni, i když může být jejich splatnost až za několik let. Obdobně to samozřejmě platí i pro případnou fiktivní kursovou ztrátu.

Úprava platná do konce roku 2001

Úprava platná do konce roku 2001 předpokládala daňovou relevantnost pouze u "realizovaných kursových rozdílů", tedy takových, které vznikaly z jiného důvodu než přepočtem k rozvahovému dni (převážně při skutečné úhradě závazku či pohledávky).
Současná úprava je však pro mnohé podnikatele, kteří financovali svůj rozvoj dlouhodobými půjčkami a úvěry ze zahraničí, nebo mají vyšší objem závazků v cizích měnách likvidační. V důsledku současného zpevňování koruny by u těchto podnikatelů došlo ke zdanění nerealizovaných kursových zisků. Jedná se o to, že úvěr či půjčka (nebo obecně jakýkoliv jiný závazek) zaúčtované v původním vyšším kursu budou přepočítány k rozvahovému dni současným nižším (výhodnějším) kursem a rozdíl (fiktivní zisk) bude zdaněn.
Principiálně je zdanění zisku z titulu pohybů kursů správné a odpovídající principu zdaňování, výnosy či náklady z realizovaných kursových rozdílů bezesporu do základu daně patří.

Co může nastat

Může se tak stát, že daňový subjekt zdaní zisk fiktivní a v okamžiku skutečného splacení závazku dosáhne z titulu rozdílu v kursech nižší zisk nebo také ztrátu. Do hospodářského výsledku a základu daně v roce 2002 by se také dostaly všechny "nakumulované" nerealizované kursové rozdíly z minulých let. Závazky a pohledávky jsou v účetnictví zachyceny po přepočtu kursem platným v době jejich vzniku.
Takovýto daňový dopad nové metodiky účtování je o to horší, že se poprvé projeví ve zdaňovacích obdobích počínajících 1. 1. 2002 a později, kdy budou mnozí podnikatelé nuceni řešit důsledky ničivých záplav.
Nutnost odvést daň z příjmů z nerealizovaných kursových rozdílů brání mobilizaci jejich finančních prostředků na urychlené odstranění škod a obnovení produkce. V souvislosti s povodněmi je důležité, aby součástí balíčku takzvaných "povodňový daňových novel" byla také část řešící tuto problematiku.
Odborná veřejnost (sdružená v Národní účetní radě, to je Komora auditorů ČR, Komora daňových poradců ČR, Svaz účetních a VŠE v Praze) si je vědoma této nutnosti, a proto zpracovala návrh novely zákona o dani z příjmů, který předložila MF ČR. Chystá se jej předložit také poslancům.

Navrhovaná právní úprava

Navrhovaná právní úprava vychází z toho, že náklady a výnosy z titulu nerealizovaných kursových rozdílů nebudou zahrnovány do základu daně, což vychází z obdobné úpravy této problematiky ve všech státech EU. Jedná se tedy o to, že bez ohledu na změnu v účetních předpisech by daňový režim zůstal oproti roku 2001 nezměněn.
V této souvislosti je nutné zdůraznit, že navrhovaná úprava nemá vést k nezdaňování kursových rozdílů, ale pouze posouvá okamžik zdanění do doby, kdy skutečně dojde k realizaci (to je obecně k úhradě pohledávky či závazku) a je jednoznačné, zda z titulu pohybu kursu byla docílena reálná ztráta či reálný zisk.
Navrhovaná úprava je koncipována tak, aby dopadala skutečně pouze na ty případy, kde vzhledem k roku 2001 došlo k metodické změně v postupech účtování. Uvedený příklad názorně demonstruje nesmyslnost takovéhoto zdanění. Je vidět, že do výnosů jde veškerý rozdíl v pohybech kursů, a to i za několik let, a dále je zdaňován fiktivní zisk. Zdanění by bylo zcela v pořádku, pokud by byl úvěr k 31. 12. 2002 splacen. Poplatník by totiž vynaložil méně korun na splacení úvěru, než kolik získal při jeho přijetí. Úvěr je však splatný až za tři roky. Teprve v té době bude možné určit reálný zisk či ztrátu z titulu kursového pohybu.
Autoři pracují ve společnosti Škampa a spol., s. r. o.

Příklad vzniku a zdanění nerealizovaného kursového rozdílu
1. 3. 1999
přijat úvěr 1 000 000 USD za devizový kurs 36 Kč/USD
v účetnictví (účtuje se v českých korunách) je úvěr veden 36 000 000 Kč

31. 12. 2002
úvěr bude splatný za tři roky
devizový kurs je 31 Kč/USD, přecenění úvěru v účetnictví na 31 000 000 Kč
kursový rozdíl činí 5 000 000 Kč tvoří fiktivní zisk, musí být podle nových postupů zdaněn