reklama

Kiwi se podaří jednou za život, ale je čas, abych se s firmou rozloučil, říká spoluzakladatel úspěšného start-upu Hlavenka

Čtěte více: vyhledávač Kiwi | letenka | prodej | start-up | Brno
  • Brněnský vyhledávač letenek Kiwi.com je na prodej, jeho hodnota se odhaduje na nejméně 10 miliard korun.
  • Podle spoluzakladatele nejúspěšnějšího českého start-upu Jiřího Hlavenky se investoři shodli na tom, že je na prodej rozumná doba.
  • Zájemců o koupi společnosti je podle něj celá řada. Šance, aby firmu koupil někdo z Česka, je však mizivá.
Spoluzakladatel Kiwi.com Jiří Hlavenka. Spoluzakladatel Kiwi.com Jiří Hlavenka. Foto: ČTK

Nejúspěšnější český start-up Kiwi.com bude měnit svého majitele. Na prodeji brněnského vyhledávače letenek se shodli všichni akcionáři, včetně spoluzakladatele Jiřího Hlavenky. Podle něj se v současnosti jedná o rozumnou dobu, kdy dát prodeji společnosti zelenou. Kiwi, které vzniklo teprve před šesti lety, bude mít s největší pravděpodobností zahraničního majitele, jelikož se jedná o firmu zaměřenou převážně na globální trh. V minulosti se dokonce spekulovalo o vstupu investora z amerického Silicon Valley, to ale není jediná možnost. "Máte i další investorská centra, třeba Asii nebo Londýn," říká v rozhovoru pro HN Hlavenka.

Můžete potvrdit, že jde Kiwi do prodeje?

Akcionáři, kteří jsou investoři, jsou ve shodě v tom, že je rozumný čas z firmy vystoupit. Přestože je Kiwi v růstu a daří se. Zdvojnásobujeme zisk, zdvojnásobujeme tržby, tak přesahujeme pětileté období, co ve firmě jsme. Víte, najít ten správný okamžik výstupu investora je hrozně těžké. Říkáte si "zlatá rybka" a já ještě budu císařem a pak skončíte v chatrči. Takže najít zlatý střed, kdy je to pro vás dostatečná satisfakce a návratnost, a nepřepínat tu strunu příliš a říci si, je rozumné, aby firmu, tu investici a podíly převzal někdo, kdo je o dvě ligy výš. Takže v tomto procesu jsme a víc teď říct nemohu.

Forbes letos na jaře uvedl, že mezi vlastníky panovalo napětí. Podepsalo se to i na rozhodnutí k prodeji?

Je to spíš dáno tím, že každý investor je jiný a vidí situaci trochu jinak. My jsme prostě různí lidé. Máme různé názory, jak by se měla rozvíjet, řídit, jaké by měla mít procesy. Nejsme každý stejný. Většinou jsou investoři také lidé se silným egem, takže pak se samozřejmě názory střetávají. Na procesu prodeje jsme se ale bezproblémově shodli.

Vy s prodejem souhlasíte?

Já osobně ano. Vezměte si, že já jsem spoluzakladatel. Jsem tam úplně nejdéle. Pro mě je to už skoro šestileté období, což je tak akorát na to, aby se s tím člověk rozloučil.

Kiwi je na prodej. Za nejúspěšnější český start-up zaplatí investor nejméně 10 miliard korun

Máte už nějaké zájemce?

Je jich celá řada.

Nabízíte firmu sami nebo přes prostředníka?

To bych nechtěl komentovat. Je to soukromá firma a ten proces se vždy dělá velice diskrétně.

Lze asi předpokládat, že vzhledem k pozici firmy na globálním trhu pocházejí zájemci převážně ze zahraničí…

Ano, firma je už tak velká, že prakticky není šance, že by to koupil někdo z Česka. Nedává to moc logiku. My nejsme český hráč na českém trhu, aby to nějakého českého magnáta zajímalo. Pokud jste celosvětová globální firma, tak je samozřejmě zcela přirozené, že jednáte s globálními fondy, které uvažují celoplanetárně. Pro domácího hráče není ani třeba jednoduché pochopit, jak my působíme globálně. Náš globální rozměr je pro místní hráče hůře pochopitelný, zatímco pro zahraniční hráče to je samozřejmost. Popravdě se ani s domácím zájemcem nepočítá.

V médiích na jaře proběhla informace, že zakladatel firmy Oliver Dlouhý jedná s velkými fondy ze Silicon Valley…

Víte, Silicon Valley je nejaktivnější. Je to opravdu oblast, kde působí ty nejsilnější fondy. Většinou jsou to lidé, kteří rozumí podnikání. Ale nejsou samozřejmě jedinou možností. Máte i další investorská centra, třeba Asii, která je atraktivní a bohatá, máte Londýn… Není jenom Amerika.

Když se vrátíme k termínům, už se firma tedy začala prodávat?

Probíhají v tomto směru jednání.

Není to tedy dokončeno?

Ne, v žádném případě.

Budete se snažit jako spolumajitelé si ponechat část podílu, vliv?

Zvažuji to a nemám to ještě úplně rozmyšleno. Hrozně záleží na tom, kdo bude vlastně ten kupec. Od toho se to odvíjí. Nejsem úplně uzavřen žádné možnosti. Jedna je také, že se s tím rozloučím zcela a rozvážu si ruce na jiné věci. Anebo si tam ještě něco nechám, i to je možné.

Když se zpětně na Kiwi ohlédnete, hodnotíte svou investici pozitivně?

Určitě. Kiwi se podaří jednou za život, abyste zainvestoval a stal se z toho globální gigant. Vždyť my už dnes patříme do TOP 20 firem v Česku, čtyři roky od tržby nula. Já ani nevím, jestli se to někdy někomu podařilo, spíš bych řekl, že ne. To je obrovské štěstí, že se nám podařilo uchopit globální trh.

Šárka Mrázová
Přeposlat
Diskuse
reklama

Babišova vláda má šanci na život. Dojednané hlasy ve sněmovně zatím nemá, ale podpora ČSSD je stále pravděpodobnější

Concorde byl citlivý a bylo nutné myslet napřed, říká jediný Čech, který jej pilotoval. K novým nadzvukovým projektům je spíš skeptický

Vláda bez důvěry se nemusí omezovat, může zvyšovat platy i měnit náměstky. Právníci přesto nabádají ke zdrženlivosti

Sloupek Martina Malého: Prodám zachovalou břitvu, téměř nepoužívaná, zn. Occam

Oktany a bajty Luboše Kreče: Česko, země chytrým vozům zaslíbená

reklama