reklama

Obchodní centrum v Karviné koupili Řekové. Bluehouse Capital zaplatil stovky milionů korun

  • Společnost Bluehouse Capital není na českém trhu nováčkem, v minulosti vlastnila nákupní centra v Čechách i na Moravě.
  • OC Karviná je jediným nákupním centrem v tomto moravskoslezském městě.
  • I tato koupě ukazuje, že pro investory jsou atraktivní i nákupní centra v menších městech.
OC Karviná OC Karviná Foto: Bluehouse Capital

Novým vlastníkem obchodního centra Karviná se stal investiční fond ovládaný řeckou společností Bluehouse Capital. Ta nemovitost koupila za nezveřejněnou částku od mezinárodní společnosti CBRE Global Investors. Podle informací HN z realitního trhu se cena při přepočtu z eur na české koruny pohybovala v řádech nižších stovek milionů korun.

OC Karviná je jediným nákupním centrem moderního střihu v Karviné – městem s 54 tisíci obyvateli. Jeho prodejní plocha je 14 tisíc metrů čtverečních a vedle velké prodejny s potravinami v něm lidé najdou obchody s oblečením a další služby.

Některé z prodejen jsou nepronajaté. V nákupním centru například fungovala několik let pobočka České pošty, ta však kvůli malému zájmu o služby svůj provoz ukončila už před čtyřmi lety.

Obchodní centrum Karviná má potenciál pro vylepšení. Nový vlastník se bude uvolněné prodejny snažit obsadit. 

Společnost Bluehouse Capital se zabývá investicemi a správou nemovitostí prostřednictvím svých čtyř realitních fondů. Nakupuje reality ve střední a východní Evropě. Společnost má sídlo v Aténách a peníze jí svěřují finanční instituce, penzijní fondy či rodinné firmy.

Bluehouse Capital není na českém trhu nováčkem. Do předloňského roku vlastnila komerční nemovitosti v Jablonci nad Nisou, Hradci Králové a Znojmě. Letos investovala do velkých logistických center v Polsku, jejichž výstavba bude dokončena v roce 2019.

V Karviné už léta připravuje výstavbu nákupního centra developer HB Reavis, zatím to však nevypadá, že by v jeho přípravě pokročil.

Prodej OC Karviná dokládá, že investoři nekupují jen ta nejlepší nákupní centra s jistým, i když nižším výnosem, ale zajímají se i o nemovitosti na horších adresách nebo s horším výkonem. V letošním roce změnila vlastníka další obchodní centra, jako jsou Futurum Ostrava, OC Haná v Olomouci nebo nákupní park v Mostě. 

Investoři za tuzemské komerční nemovitosti během prvních šesti měsíců letošního roku utratili více než dvě miliardy eur, v přepočtu téměř 55 miliard korun. To je více než dvojnásobek toho, co investovali před rokem, a nejvíce peněz za první pololetí minimálně za posledních šest let.

Martina Marečková
Přeposlat
Diskuse
reklama

Concord byl citlivý a bylo nutné myslet napřed, říká jediný Čech, který jej pilotoval. K novým nadzvukovým projektům je skeptický

Firmy hýří optimismem. Lidé nejsou, zaměstnavatelé přesto chtějí nabírat jako nikdy v historii

Ve Velké Chuchli se začíná přepřahat. Rodina developera Radovana Vítka patrně ovládne firmu, která v Praze organizuje dostihy

Jsem eurofederalista, ale šéf německé SPD Schulz mě nepotěšil. Uškodil myšlence evropské federace jako nikdo jiný, řekl Zeman

V Rakousku explodoval plynový terminál, výbuch zabil jednoho člověka. Itálie se chystá na stav nouze, cena plynu stoupá

reklama