reklama

Bývalí analytici Patrie rozjíždějí fond, který se zaměří na střední a východní Evropu. V Rusku pod sankcemi vidí příležitosti

  • Ondřej Koňák a Václav Kmínek, kteří v Patria Finance analyzovali regionální akcie, odešli do Redside a založili fond zaměřený na střední a východní Evropu.
  • Fond Arca Opportunity CEE Equity je určen pro jednotlivce s úsporami, kteří si mohou dovolit investovat alespoň 125 tisíc eur (3,2 milionu korun.)
  • Jde o obdobu toho, co se v angličtině označuje jako hedgeový fond. Manažeři fondu plánují jednotlivé příležitosti detailně studovat a aktivně reagovat, případně spekulovat i na pokles akcií.
Václav Kmínek, Ondřej Koňák, portfolio manažeři fondů Arca Opportunity, Redside Fund Management Václav Kmínek, Ondřej Koňák, portfolio manažeři fondů Arca Opportunity, Redside Fund Management Foto: HN - Matej Slávik

Movitým investorům se otevřela nová možnost, jak investovat do východoevropských akciových trhů, které letos svým růstem dokonce předčily některé západní trhy. K desítkám tuzemských fondů pro takzvané kvalifikované investory - tedy pro ty, kteří si mohou dovolit investovat kolem tří milionů korun - přibyl další, zaměřený hlavně na akciové tituly v regionu. Fond Arca Opportunity CEE Equity spouští investiční společnost Redside, kterou vlastní finančníci Rudolf Vřešťál a Pavol Krůpa.  

Za vznikem fondu stojí Ondřej Koňák a Václav Kmínek, kteří v listopadu odešli z Patria Finance, divize Československé obchodní banky, kde analyzovali regionální akcie. Koňák coby analytik například pokrýval operátora O2 nebo předpověděl růst akcií Unipetrolu, kde se cena letos zdvojnásobila.

Oba manažeři fondu řekli HN, že se chtějí odlišit od ostatních správců fondů nižšími poplatky, aktivním přístupem a detailním zkoumáním asi desítky akciových titulů. Odlišnost bude také v tom, že fond bude spekulovat jak na růst, tak na pokles cen akcií a bude také svobodnější v tom, kdy svěřené peníze zainvestovat.

"Že za námi nestojí velká banka, vnímám jako naši hlavní výhodu. Uspět na vysoce konkurenčním trhu správy aktiv totiž vyžaduje vlastnosti, které současné banky postupně ztrácí," říká Koňák v rozhovoru pro HN.

HN: Co vás přimělo odejít z Patrie?

Ondřej Koňák: Nové výzvy. Již delší dobu si všímáme situace na českém trhu investičních služeb. Je zde obrovská nabídka fondů zaměřených v drtivé většině na západní Evropu a USA, jejichž nákladovost neodpovídá způsobu jejich řízení. Zároveň je zde spousta finančních zprostředkovatelů, kteří nabízejí produkty jen s vidinou provize pro sebe samé. Zkrátka ačkoliv na českém trhu působí nespočet subjektů, produkty, které klientům nabízejí, v drtivé většině neodpovídají jejich potřebám. Zřejmě i proto nás oslovilo několik investorů s nabídkou aktivní správy jejich prostředků. A od té bylo k myšlence fondu již relativně blízko.

HN: Fond, který připravujete, se bude soustřeďovat hlavně na investice do akcií ve východní Evropě. Jak bude vypadat a jak by měl fungovat?

Václav Kmínek: Statut fondu koncem října schválila ČNB. Fond nese název Arca Opportunity CEE Equity a již do něj vstupují první investoři. Jde o klasický otevřený fond kvalifikovaných investorů. Jak již název napovídá, fond bude primárně investovat do akcií a korporátních dluhopisů v regionech střední a východní Evropy včetně Ruska.

HN: Čím chcete potenciální zájemce o investování do fondu přesvědčit? V čem máte ambici být jiní než portfolio manažeři podobných fondů?  

Koňák: Chceme být kompletně jiní. Rostoucí regulace bank a tlak na výnosy se samozřejmě promítají i do fondů, které banky nabízejí. Portfolio manažeři těchto fondů kvůli rostoucí administrativě nemají v podstatě čas trh sledovat, natož vybírat pro klienty zajímavé investiční příležitosti. I proto jsou v těchto fondech nakoupeny desítky společností, které často jen kopírují jejich váhy v benchmarku, který daný fond sleduje. Při tak velkém počtu zainvestovaných společností není ani v silách daného portfolio manažera detailně sledovat, co se v každé dané firmě děje.

O kom je řeč

Ondřej Koňák (36) - pracoval 12 let jako analytik východoevropských  akcií a dluhopisů ve finanční skupině PPF, v Generali a v Patria Finance. Vystudoval VŠE v Praze, obor finance a oceňování podniku. Od listopadu je portfolio manažerem v investiční společnosti Redside.

Václav Kmínek (33) – jako akciový analytik pracoval uplynulých deset let pro Patria Finance a v České spořitelně, kde se věnoval analýze akciových společností ve střední a východní Evropě. Vystudoval VŠE v Praze, obor finance a oceňování podniku. Spolu s Koňákem nastoupil v listopadu v Redside jako portfolio manažer.

Redside - se zaměřuje na obhospodařování fondů pro lidi s vyšším majetkem (pro tzv. kvalifikované investory) a na vytváření fondových struktur. Celkem šest fondů Redside, zaměřených na investice od obnovitelných zdrojů energie až po nemovitosti, spravuje majetek v hodnotě více než 300 milionů eur. Za minulý rok Redside vydělala 18,4 mil. korun. Největším akcionářem v Redside je s 90,5 procenta firma RVR Rudolfa Vřešťála, zakladatele poradenské skupiny ASB Group. Zbytek vlastní skupina Arca finančníka Pavola Krůpy. Vyplývá to z výroční zprávy za minulý rok.

Kmínek: My chceme klientům nabídnout aktivní správu v tom pravém slova smyslu. Už jen tím, že nebudeme mít za sebou zkostnatělý bankovní aparát, si budeme moci dovolit výrazně nižší poplatky. Chceme být v terénu, hledat zajímavé společnosti a intenzivně se bavit s těmi, které v portfoliu již máme. Díky tomu bude ve fondu méně společností, než kolik je typické pro klasické bankovní fondy. Chceme mít ve fondu deset až patnáct titulů, ale všechny tyto společnosti budeme detailně znát a stát si za nimi. Ve fondech bank jich běžně je padesát sedmdesát.

HN: Jaký bude investiční horizont vašeho portfolia?

Koňák: Naším cílem je pro klienty vybírat dlouhodobě zajímavé investiční příležitosti v regionu. Chceme si počkat na příležitost a maximálně ji vytěžit. Od toho se samozřejmě odvíjí i doporučený alespoň pětiletý investiční horizont. Ale věříme, že s námi budou klienti výrazně déle. Náš fond je otevřený, takže investoři mohou vystupovat v zásadě kdykoliv. Na rozdíl od bankovních fondů naši klienti neplatí žádné výstupní poplatky.

HN: Ostatní poplatky budou jaké?

Kmínek: Vstupní poplatek máme nastaven na úrovní tří procent a správcovský poplatek 1,6 procenta. To je výrazně níž než u konkurence.

HN: Jak velký fond musí být, aby celý byznys dával smysl?

Koňák: Domníváme se, že celé to dává smysl již od samého počátku. Protože nás oslovili sami klienti, je patrné, že trh nabídky finančních služeb není úplně optimální. Podobně jako se podařilo úspěšně změnit poplatkovou strukturu bank, je jedním z hlavních motivů našeho fondu změnit velice zastaralý systém fungování klasických bankovních fondů. Z hlediska optimální velikosti fondu se i vzhledem k velikosti trhu, na kterém se chceme pohybovat, bavíme asi o jedné miliardě korun.

HN: Není riskantní spouštět akciový fond v době, kdy akciový trh zažívá jedno z nejdelších období růstu?

Kmínek: Rozhodně ne. Náš fond je strukturovaný úplně odlišně ve srovnání s bankovními akciovými fondy. Ty většinou musí být plně zainvestované, kopírují benchmark, kde mají vyšší desítky firem, a nemohou flexibilně reagovat na měnící se prostředí. Když přijde propad, tak se s ním jen pasivně svezou. My máme absolutně odlišnou strategii, můžeme spekulovat jak na růst, tak na pokles, teoreticky můžeme být libovolnou dobu výrazně převáženi v hotovosti a čekat na atraktivní příležitosti. To nám dává velkou flexibilitu a výrazně vyšší šance porazit trh.

HN: V čem spočívají podle vás příležitosti ve východní Evropě v porovnání například se západní Evropou?

Koňák: Třeba už jen tím, že Rusko čelí sankcím ze strany EU, je ruský trh pro mnoho bank neinvestovatelný. To se promítá do extrémně vysokých valuací západoevropských trhů. Jinými slovy, ruské společnosti jsou z pohledu valuací výrazně atraktivnější a není to kvůli tomu, že by byly fundamentálně tak výrazně slabší. Ale nemusíme chodit tak daleko. Unipetrol a jeho více než zdvojnásobení ceny v posledním roce je přesně tím příkladem, jak lze najít zajímavou a opomíjenou investici aktivním přístupem a znalostí lokálního prostředí.

Kmínek: Zkrátka žijeme ve střední Evropě a region je nám blízký, máme společnou historii, velice podobné vzorce myšlení, velice podobnou mentalitu. Je paradoxní, že zde působí tolik fondů zaměřených na západní Evropu a USA. Podle nás manažeři těchto fondů nemohou v dlouhém období být úspěšnější než jejich západoevropští nebo američtí konkurenti. Protože úspěch dané investice není jen o jejím správném ocenění a načasování, ale mnohem větší váhu hrají faktory a informace, které investor získá právě tím, že v daném regionu pobývá.

HN: Jaké tituly se vám líbí? Do čeho by tedy mohl fond v úvodní fázi zainvestovat?

Koňák: Obecně vidíme několik příležitostí, například v telekomunikačním sektoru. Je zde několik fundamentálně velice atraktivně oceněných firem, které mají své zajímavé investiční příběhy, které až tak úplně nezávisí na aktuální fázi ekonomického cyklu. Kromě toho detailně sledujeme jednu z větších polských bank, polskou průmyslovou firmu a společnost z Ruska.

HN: Vidíte nějaké příležitosti i na českém trhu?

Kmínek: Na začátku letošního roku jsme předpokládali, že horkou sázkou bude Unipetrol a Fortuna, což se potvrdilo. Aktuálně na českém trhu není tolik atraktivně oceněných firem, nicméně zajímavá story se příští rok může rozehrát v ČEZ, jehož případné rozdělení a následný odkup minoritních akcionářů v „jaderné" části by výrazně vylepšily rizikový profil skupiny. Zajímavý příběh může být i na vlastníku TV Nova Central European Media Enterprises (CME), kde se spekuluje o prodeji české a slovenské části, což by kompletně proměnilo celé vnímání této firmy. 

HN: Nejtěžší část takového byznysu je získat do fondu dostatek peněz od investorů? Je problém, že za vámi nestojí velká banka nebo finanční skupina?

Koňák: To, že za námi nestojí velká banka, vnímáme jako naši hlavní výhodu. Uspět na vysoce konkurenčním trhu správy aktiv totiž vyžaduje vlastnosti, které současné banky postupně ztrácí. A samotný vznik fondu je důkazem, že si toho začínají všímat i klienti bank. Redside má navíc bohaté zkušenosti s řízením fondů, je schopna rychlého rozhodování a disponuje širokou sítí kontaktů jak na privátní, tak na institucionální klienty. Úspěšně se v tomto směru rozvíjí i spolupráce s některými obchodníky s cennými papíry a investičními zprostředkovateli. Nic víc v zásadě nepotřebujete.

Marek Miler
Přeposlat
Diskuse
reklama

Babiš dal ve sněmovně dohromady většinu s komunisty a SPD. Do vlády ale chce občanské demokraty

O post prezidenta se utkají Drahoš se Zemanem, Topolánka lidé nechtějí, ukázal nový průzkum

Nablýskané trable: Elon Musk představením nových elektrovozů jen zakrývá problémy Tesly

Mimochodem Davida Klimeše: Rok, kdy se demokraté rozhodli prohrát ve velkém stylu

Až 70 % Čechů platí za tarify podpultové ceny. Jak získat výhodnější podmínky, operátoři tají

reklama