Hnutí SPD by mělo získat předsedu hospodářského a bezpečnostního výboru sněmovny, stejně jako jednoho z místopředsedů sněmovny. V úterý se na tom shodli zástupci SPD s představiteli hnutí ANO. Oba subjekty se také dohody, že SPD podpoří Radka Vondráčka (ANO) na předsedu sněmovny. Rozpory mezi hnutími zůstávají na počtu místopředsedů sněmovny, ANO jich chce pět, zatímco SPD chce ponechat současný počet čtyř.

"Akceptujeme požadavek SPD na předsedu hospodářského a bezpečnostního výboru," řekl novinářům předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Předseda SPD Tomio Okamura řekl, že hnutí navrhne na předsedu hospodářského výboru svého předsedu poslaneckého klub Radima Fialu. O tom, koho SPD navrhne do čela bezpečnostního výboru, zatím mluvit nechtěl. On sám to ale nebude, protože ho SPD navrhuje na místopředsedu sněmovny. Členové vedení dolní komory nemohou vést sněmovní výbory.

Zástupci ANO také oznámili, že nechtějí zvyšovat současný počet výborů. Původně zaznívaly názory, že by se z výboru pro veřejnou správu mohl vyčlenit samostatný výbor pro elektronizaci státní správy. ANO také chce zvýšit počet místopředsedů sněmovny o jednoho, Faltýnek to v úterý zdůvodnil tím, že se do sněmovny dostalo devět subjektů, tedy o dva více než v předchozích volbách. SPD ale s takovým návrhem nesouhlasí.

Faltýnek také navrhl, aby "valnou většinu" komisí, které kontrolují činnost tajných služeb nebo bezpečnostních složek, vedli zástupci opozice.

Vondráček v úterý také vyjádřil přesvědčení, že se nejpozději do konce příštího týdne podaří ukončit ustavující schůzi sněmovny, která začne v pondělí. Poté by se sněmovna měla začít zabývat běžnou agendou. Podle Okamury se zástupci ANO a SPD už na dnešním jednání bavili o tom, kdy by se sněmovna mohla zabývat rozpočtem na příští rok.

STAN podpoří Vondráčkova protikandidáta

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) podpoří do funkce předsedy Poslanecké sněmovny kandidáta, který se bude o funkci ucházet proti adeptovi hnutí ANO Radku Vondráčkovi. Post chce kromě ANO získat ještě ODS pro svého předsedu Petra Fialu. S ohledem na to, že se žádná strana nehlásí k tomu, aby vedla mandátový a imunitní výbor, navrhují Starostové, že by se funkce mohl ujmout šéf hnutí Petr Gazdík.

"Práce se nebojíme, pokud by byla chuť, my máme výborného předsedu, který by to zvládl, a to je Petr Gazdík, který může stát bezproblémově předsedou mandátového a imunitního výboru," řekl předseda poslanců STAN Jan Farský. Původním plánem STAN bylo získat předsednictví ve výboru pro veřejnou správu.

Starostové by podle aktuálního návrhu neměli v mandátovém výboru, který by mohl mimo jiné opakovaně projednávat vydání šéfa ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání, neměli mít svého zástupce. Přišli proto také s myšlenkou, aby se počet poslanců zastoupených ve výboru zvedl z 15 na 19.

STAN přišel také s návrhem na změny v počtech členů dalších výborů, přičemž v některých by počet poslanců klesl a v dalších stoupl. Podle současného návrhu by Starostové chyběli v deseti ze 17 výborů. "Tedy více než čtvrt milionu voličů by nemělo zastoupení. Tento návrh dokonce celkově snižuje počet členů výborů, a přesto znamená, že Starostové by měli zastoupení ve 14 ze 17 výborů, což by bylo blíže tomu, jak dopadly volby," uvedl Farský.

Piráti navrhují, vyloučit z vedení výborů ANO

Piráti rozeslali zástupcům poslaneckých klubů návrh rozpisu poměrného rozložení výborů bez účasti hnutí ANO, které sestavuje menšinovou vládu. V úterý o tom informovali v tiskové zprávě.

V neděli avizovali, že chtějí diskutovat o možnosti, aby výbory až na organizační vedla opozice. Zdůvodnili to nutností kontrolovat ministerstva. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš jejich dnešní návrh odmítl.

Podle tabulky, o níž chtějí piráti diskutovat, by vedení čtyř výborů připadlo ODS, po třech by měli piráti a SPD, po dvou komunisté a sociální demokraté. Strany KDU-ČSL, TOP 09 a STAN by pak řídily po jednom výboru. Organizační výbor by vedl předseda sněmovny z hnutí ANO Radek Vondráček, jehož nominaci piráti podporují.

"Žádná z parlamentních stran nemá být opomenuta. S tím nepočítá návrh hnutí ANO, dle něhož nepřipadne vedení výboru hned dvěma stranám - TOP 09 a STAN," uvedli v tiskové zprávě piráti.

"To, co navrhuje pan (šéf Pirátů Ivan) Bartoš, není logické, protože my máme přece zákon o jednacím řádu sněmovny. Je tam tabulka, jsou tam ty propočty. Nerozumím tomu, proč to dělají, proč vůbec ani nepřipustili, že by se mohli podílet na vládě," řekl v úterý Babiš.

Zopakoval, že hnutí očekávalo od Pirátů, že je podpoří a budou bojovat za transparentnost a proti korupci. Podle něj se nyní bojuje o předsednictví ve výborech, kdy například o bezpečnostní výbor mají zájem SPD i Piráti. "Místo toho, abychom se bavili o programu, tak se tam handrkují o výbory. Já to moc nesleduju," uvedl Babiš.

Celkem piráti usilují o vedení tří z pěti navrhovaných výborů. Jejich předseda Ivan Bartoš má zájem o vedení bezpečnostního výboru.

"Hlavním úkolem je dohled nad politickou nezávislostí policie a odvaha vyšetřovat korupční kauzy mocných a dosud nedotknutelných," uvádí prohlášení. Kdyby se Bartoš do čela tohoto výboru nedostal, piráti ho nominují do vedení výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. V tom případě by post předsedy podvýboru pro veřejnou správu a e-Government obsadil Ondřej Profant.

Do vedení výboru pro životní prostředí piráti prosazují Danu Balcarovou. Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu by měl za piráty vést Lukáš Bartoň. V čele výboru pro evropské záležitosti by piráti rádi viděli Mikuláše Peksu.

Vedení sněmovních výborů je podle Bartoše zodpovědnou a koncepční prací, kterou veřejnost nevidí. "Pirátům nejde o sbírání poslaneckých funkcí, ale o to, aby vedení tvořili kompetentní a nezávislí lidé se zkušenostmi a znalostmi dané problematiky," uvedl. Zopakoval, že prioritou pirátů je urychlené zprovoznění sněmovny a obsazení sněmovních struktur tak, aby plnily roli brzdy a protiváhy v demokratickém systému.

Poslanci ustavili volební komisi

Pracovní skupina poslanců v úterý ve sněmovně ustavila sněmovní volební komisi, která má především zajišťovat volby do funkcí a orgánů na ustavující schůzi sněmovny. Komise bude mít 19 členů a zastoupeny v ní budou všechny sněmovní strany. Po jednání skupiny to řekl bývalý místopředseda sněmovny a kandidát na jejího nového předsedu Radek Vondráček (ANO).

K rozhodnutí o 19 členech podle něj pracovní skupina dospěla, protože jde o nejnižší liché číslo, při kterém je zastoupeno všech devět poslaneckých klubů. Klub ANO bude mít v komisi osm zástupců, větší kluby po dvou, menší kluby po jednom zástupci.

Hlasování o počtu členů bylo podle Vondráčka jednomyslné. "Stejně tak jednomyslně jsme schválili nominace jednotlivých klubů," uvedl.

"Navrhli jsme, aby komise v tomto složení pracovala po celé volební období s tím, že ale konečné slovo v téhle věci má vždy plénum," řekl.

Poznamenal, že poslanci mohou na ustavující schůzi sněmovny příští pondělí navrhnout, aby v tomto složení komise fungovala pouze na první schůzi. Tento scénář ale nepředpokládá.

Ve středu si komise ze svého středu zvolí předsedu a místopředsedu. ANO navrhne dosavadního předsedu komise z předchozího volebního období a svého člena Martina Kolovratníka.

Volební komise během volebního období zajišťuje volby do sněmovních orgánů a funkcí. Zajišťuje volby i do dalších funkcí mimo sněmovnu, o jejichž obsazení rozhodují podle zákona poslanci. Jde například o volbu členů širšího vedení Nejvyššího kontrolního úřadu nebo mediálních rad.

Nedělejte zásadní rozhodnutí bez důvěry, chce ODS vyzvat vládu

Občanští demokraté při první příležitosti navrhnou poslancům přijmout usnesení, ve kterém by vyzvali budoucí vládu, aby nedělala žádné kroky nad rámec běžné správy ministerstev či nevynucené personální změny, dokud nezíská důvěru Poslanecké sněmovny. Novinářům to řekl předseda ODS Petr Fiala.

Strana chce také navrhnout zákon, který by vládě v demisi či bez důvěry sněmovny výrazně omezil rozhodovací pravomoci.

KDU míří do opozice, zopakoval Bělobrádek

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek po úterní povolební schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku zopakoval, že lidovci míří za současné situace do opozice. 

"Neustále jsme v pozici, že odcházíme do opozice, protože nebyly splněny základní podmínky ani jsme nebyli vyzváni," uvedl Bělobrádek. Babiš tím, že trvá na své menšinové vládě a lpí na funkci premiéra, blokuje podle něho další jednání. "To podle nás není konstruktivní," podotkl šéf lidovců. Přijatelná by podle něho byla i varianta polopolitické nebo úřednické vlády, která by odstranila nynější pat.

Brífink představitelů KDU-ČSL po jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech

Živě: Jak hodnotí lidovci povolební vývoj? Odejdou do opozice, nebo podpoří vládu Andreje Babiše?

Živě: Jak hodnotí lidovci povolební vývoj? Odejdou do opozice, nebo podpoří vládu Andreje Babiše?