reklama

Německá ekonomika vzrostla o 0,8 procenta. Táhnou ji hlavně export a investice

Čtěte více: Německo | ekonomika | růst
  • Během třetího čtvrtletí německá ekonomika vzrostla o 0,8 procentního bodu.
  • Oproti minulému čtvrtletí si polepšila o 0,2 procentního bodu, když svůj růst zrychlila z 0,6 procenta na 0,8 procenta.
  • Pozitivní vliv na růst měly zejména export a investice.
Německé ekonomice se daří. Ve třetím čtvrtletí zrychlila svůj růst na 0,8 procenta. Německé ekonomice se daří. Ve třetím čtvrtletí zrychlila svůj růst na 0,8 procenta. Foto: Reuters

Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí zrychlila růst na 0,8 procenta z 0,6 procenta v předchozích třech měsících. V úterý to oznámil Spolkový statistický úřad. Největší evropskou ekonomiku táhly především export a investice.

Růst hrubého domácího produktu (HDP) po sezonním přepočtu překonal očekávání analytiků v anketě agentury Reuters, kteří předpovídali růst o 0,6 procenta.

V meziročním porovnání ekonomika bez sezonní úpravy zrychlila tempo růstu v souladu s očekáváním na 2,3 procenta po jednoprocentním růstu ve druhém čtvrtletí.

Po očištění o kalendářní vlivy meziroční vzestup HDP zrychlil ve třetím čtvrtletí na 2,8 procenta z 2,3 procenta ve druhém kvartálu a byl nejsilnější od začátku rok 2014. Německou ekonomiku podle úřadu podporuje především vývoz a investice do strojů a dalšího zařízení.

Německá ekonomika vykazuje vysoký růst po celý letošní rok, v prvním čtvrtletí to bylo o 0,9 procenta.

"I kdyby ekonomika v posledních třech měsících stagnovala, za celý rok by se HDP zvýšil o 2,4 procenta, což je nejrychlejší vzestup od roku 2011," uvedl ekonom Carsten Brzeski z finančního ústavu ING-DiBa. Dodal, že je jen málo důvodů obávat se náhlého ukončení nynějšího růstu. Úrokové sazby v eurozóně jsou totiž stále příznivé, trh práce silný, mzdy se zvyšují a dají se očekávat vyšší státní výdaje.

Jak uvedl statistický úřad, pozitivní vliv na ekonomiku měla ve třetím čtvrtletí hlavně pozitivní bilance zahraničního obchodu. K růstu přispěly rovněž kapitálové výdaje a stejně jako v předchozích třech měsících i silná spotřeba domácností.

Vláda předpokládá, že za celý letošní rok vykáže ekonomika růst o dvě procenta, v příštím roce pak o 1,9 procenta, s očištěním o kalendářní vlivy by tyto údaje měly činit 2,2 a 2,0 procenta.

Analytici poznamenávají, že díky vyšším firemním investicím stoupne produktivita práce, což by mohlo přinést i růst platů a potažmo novou fázi rozvoje. Na inflaci se hospodářský růst ale zatím neprojevuje. Spotřebitelské ceny se podle metodiky výpočtu EU v říjnu oproti září snížily o 0,1 procenta a roční míra inflace klesla z 1,8 na 1,5 procenta.

Příznivé vyhlídky německé ekonomiky potvrzuje i růst důvěry investorů, podle dnešních údajů institutu ZEW se v listopadu její index zvýšil na 18,7 bodu z říjnových 17,6 bodu.

ČTK, prp
Přeposlat
Diskuse
reklama

Babiš dal ve sněmovně dohromady většinu s komunisty a SPD. Do vlády ale chce občanské demokraty

O post prezidenta se utkají Drahoš se Zemanem, Topolánka lidé nechtějí, ukázal nový průzkum

Nablýskané trable: Elon Musk představením nových elektrovozů jen zakrývá problémy Tesly

Mimochodem Davida Klimeše: Rok, kdy se demokraté rozhodli prohrát ve velkém stylu

Až 70 % Čechů platí za tarify podpultové ceny. Jak získat výhodnější podmínky, operátoři tají

reklama