reklama

Zaměstnanci bank a pojišťoven vyhlásí stávkovou pohotovost, chtějí přidat 15 procent. Jednáme neúspěšně přes rok, říká šéf odborů

  • Kvůli neochotě zaměstnavatelů uzavřít kvalitní rámcovou kolektivní smlouvu vyhlásí Odborový svaz pracovníků peněžnictví a pojišťovnictví v úterý stávkovou pohotovost.
  • Předseda svazu uvedl, že o dohodu se zaměstnavateli se neúspěšně pokouší už přes rok.
  • Banky a pojišťovny tomuto kroku nerozumí. "Čekali jsme, že přijdou s návrhem jednání," řekl předseda svazu bank a pojišťoven.
Zaměstnanci bankovního a pojišťovnického sektoru chystají na úterý stávkovou pohotovost – Ilustrační foto. Zaměstnanci bankovního a pojišťovnického sektoru chystají na úterý stávkovou pohotovost – Ilustrační foto. Foto: Shutterstock

Odborový svaz pracovníků peněžnictví a pojišťovnictví (OSPPP) vyhlásí v úterý stávkovou pohotovost zaměstnanců bank, pojišťoven a zdravotních pojišťoven. Důvodem je neochota zaměstnavatelů uzavřít se zaměstnanci kvalitní rámcovou kolektivní smlouvu, řekl předseda svazu František Hupka. Svaz má asi 8000 členů v sektoru, který zaměstnává desítky tisíc pracovníků. Svaz bank a pojišťoven tomuto gestu podle svého vyjádření nerozumí.

"O rámcové kolektivní smlouvě vyššího stupně, která zastřešuje podmínky smluv v celém sektoru, jednáme se zaměstnavateli neúspěšně již 14 měsíců," uvedl Hupka. Svaz podle něj doporučil svým vyjednávačům, aby chtěli v příštím roce zvednout platy pro zaměstnance o 15 procent. Návrhy zaměstnavatelů na zvýšení mezd často jen kopírují inflaci, dodal.

"Svaz bank a pojišťoven se snažil s OSPPP vyjednávat na všech možných úrovních. Naposledy skrze zprostředkovatele určeného ministerstvem práce a sociálních věcí . Toto jednání se uskutečnilo v polovině října. Přestože přineslo dílčí výsledek, OSPPP se rozhodl v něm nepokračovat. Očekávali jsme tedy, že přijde se svým návrhem formátu jednání. Místo toho jsme svědky vyhroceného gesta, kterému nerozumíme. Nadále jsme připraveni o kolektivní smlouvě vyššího stupně vyjednávat a hledat její kompromisní podobu pro obě strany," uvedl předseda představenstva svazu Zdeněk Šimek

Stávková pohotovost má sloužit k podpoře vyjednávačům při rozhovorech o zvýšení mezd. "Uvidíme, jak se situace bude dále vyvíjet," řekl Hupka k dalším krokům odborů.

Nejvyšší platy v soukromé sféře měli v prvním čtvrtletí lidé pracující v oblasti peněžnictví a pojišťovnictví, vyplývá z dat ministerstva práce a sociálních věcí. Takzvaný medián, tedy střední hrubá mzda, která dělí vyplácené platy na dvě stejné poloviny a podle analytiků mnohem více než průměrná mzda odpovídá reálným příjmům obyvatel, u nich dosahoval 35 319 korun. Platy v bankovnictví a pojišťovnictví tak výrazně převyšují celostátní mzdy. Medián v podnikatelské sféře činil 19 303 korun.

ČTK, mar
Přeposlat
Diskuse
reklama

Babiš dal ve sněmovně dohromady většinu s komunisty a SPD. Do vlády ale chce občanské demokraty

O post prezidenta se utkají Drahoš se Zemanem, Topolánka lidé nechtějí, ukázal nový průzkum

Nablýskané trable: Elon Musk představením nových elektrovozů jen zakrývá problémy Tesly

Mimochodem Davida Klimeše: Rok, kdy se demokraté rozhodli prohrát ve velkém stylu

Až 70 % Čechů platí za tarify podpultové ceny. Jak získat výhodnější podmínky, operátoři tají

reklama