reklama

Mapa cen bytů: Kdo investoval před třemi lety do bytu, neprohloupil. Cena nejžádanějšího 2+kk v Praze vzrostla o 1,2 milionu

Infografika
Čtěte více: byty | mapa | Praha | hypotéka | ceny bytů | infografika
  • Od konce roku 2014 do září 2017 byty v Praze podražily téměř o polovinu. U nejžádanějšího bytu 2+kk o výměře 45 metrů čtverečních to činí průměrný nárůst o 1,2 milionu.
  • Stejný byt na Ostravsku stojí 2,5krát méně, tedy v průměru 1,4 milionu.
  • V některých krajích ale ceny stagnovaly.
Byty v Praze za tři roky v průměru podražily o 1,2 milionu korun - Ilustrační foto. Byty v Praze za tři roky v průměru podražily o 1,2 milionu korun - Ilustrační foto. Foto: Shutterstock

Za 12 let se ceny bytů v Česku zvýšily téměř dvojnásobně. Nejvýraznější nárůst nastal několik let po krizi, od roku 2011 cena za metr čtvereční v celém Česku soustavně roste. Bytů se i kvůli složitým povolovacím řízením staví málo. To spolu s levnými hypotékami a zvyšujícími se platy způsobilo, že ceny nových i starých bytů neustále rostou.

Markantní nárůst nastal v posledních letech. Kdo investoval a koncem roku 2014 koupil byt, podle údajů společnosti Trigema neprohloupil. Například v Praze se cena bytů v průměru za tři roky zvýšila o 48 procent. To znamená, že nejžádanější byt 2+kk o výměře 45 metrů čtverečních se dá prodat zhruba o 1,2 milionu dráž. Na jižní Moravě, kde statistiky táhne především Brno, byty podražily o necelých 30 procent, což činí rozdíl v průměru o půl milionu u zmíněné výměry. Podobně tomu bylo například ve středních Čechách i na Olomoucku.

V některých krajích (například na Vysočině či v Moravskoslezském kraji) ceny stagnovaly, jinde se staví tak málo, že jeden developerský projekt se statistikou zamává. To se stalo na severu Čech. Ještě na začátku roku 2017 stály byty v Libereckém kraji v průměru 25 750 korun za metr čtvereční, půl roku nato už byla cena dvojnásobná, což by u modelového bytu byl rozdíl 1,2 milionu.

Statistika se týká pouze trhu s novými byty. Kromě Prahy. Tam jsou byty v novostavbách tradičně dražší, ale rozdíly se pomalu stírají vzhledem k tomu, že je nových bytů nedostatek. V Praze 9 už cenový rozdíl mezi starými a novými byty zmizel, v jiných částech města činí obvykle pár tisíc na metr čtvereční.

Změnu cen bytů v regionech za poslední tři roky podle dat společnosti Trigema znázorňuje infografika.

OPRAVA 9. 11. 12:09: V původním textu jsme uvedli, že regionální statistika nezohledňuje stáří bytu, čísla ale vychází z trhu s novými byty (vyjma Prahy). Za chybu se omlouváme.

Petr Štěpán, Adam Váchal
Přeposlat
Diskuse
reklama

Babiš dal ve sněmovně dohromady většinu s komunisty a SPD. Do vlády ale chce občanské demokraty

O post prezidenta se utkají Drahoš se Zemanem, Topolánka lidé nechtějí, ukázal nový průzkum

Nablýskané trable: Elon Musk představením nových elektrovozů jen zakrývá problémy Tesly

Mimochodem Davida Klimeše: Rok, kdy se demokraté rozhodli prohrát ve velkém stylu

Až 70 % Čechů platí za tarify podpultové ceny. Jak získat výhodnější podmínky, operátoři tají

reklama