Hospodářský růst eurozóny i celé Evropské unie překonal očekávání, když ve druhém čtvrtletí v meziročním porovnání vzrostl jak v eurozóně, tak v EU o 2,5 procenta z 2,3 procenta v eurozóně a 2,4 procenta v unii v předchozím čtvrtletí. Vyplývá to z rychlého odhadu statistického úřadu Eurostat.

Čtvrtletně vykázaly obě oblasti shodně zpomalení na 0,6 procenta z 0,7 procenta v předchozích třech měsících.

Analytici oslovení agenturou Reuters předpovídali čtvrtletní růst eurozóny na 0,5 procenta a meziroční na 2,4 procenta.

Eurostat upozornil, že předběžný odhad vychází z údajů od 17 členských zemí, které mají na hrubém domácím produktu eurozóny podíl 94 procent a na HDP celé EU pak 90 procent. Eurostat ve svém rychlém odhadu neuvádí žádné další podrobnosti.

Inflace v říjnu zpomalila

Eurostat ve svém odhadu uvedl i údaje o inflaci. Ta byla v eurozóně v říjnu na úrovni 1,4 procenta. Spotřebitelské ceny v zemích platících společnou evropskou měnou tak v říjnu rostly o desetinu procenta pomaleji než v předcházejícím měsíci.

Nejvýraznější vliv na podobu inflace měly v říjnu ceny energií. Ty v tomto měsíci vzrostly o tři procenta, v září to bylo o 3,9 procenta. O 2,4 procenta se zvýšily ceny potravin, alkoholu a tabákových výrobků. O 1,2 procenta vzrostly také ceny služeb.

Dlouhodobým cílem Evropské centrální banky (ECB) je inflace mírně pod dvěma procenty, banka se snaží růst hospodářství i cen podporovat nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů. Minulý čtvrtek banka oznámila, že od ledna bude dluhopisů nakupovat měsíčně jen poloviční množství, pokračovat v tom ale bude nejméně do konce září 2018.

Nezaměstnanost klesá

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v září klesla na 8,9 procenta z 9,0 procenta v srpnu a 9,9 procenta v září loňského roku a byla tak na nejnižší úrovni od ledna 2009. V celé Evropské unii míra nezaměstnanosti činila 7,5 procenta a v porovnání se srpnem stagnovala, snížila se však z 8,4 procenta v září 2016 a je nejníže od listopadu 2008. V úterý to uvedl statistický úřad Eurostat. Nejnižší míra nezaměstnanosti byla opět v ČR.

V září bylo v celé EU bez práce 18,446 milionu mužů a žen, z toho 14,513 milionu v eurozóně. Oproti srpnu se počet nezaměstnaných v celé unii snížil o 116 tisíc a v eurozóně o 96 tisíc. V porovnání se zářím loňského roku se nezaměstnanost v EU snížila o 2,076 milionu a o 1,463 milionu v eurozóně.

Nejlépe si v září vedla Česká republika, kde míra nezaměstnanosti činila 2,7 procenta. Následuje Německo s 3,6 procenta a Malta se 4,1 procenta. Nejhorší je situace v Řecku, kde práci postrádá 21 procent (údaj je za červenec), a ve Španělsku s 16,7 procenta nezaměstnaných.

V porovnání s říjnem 2016 se míra nezaměstnanosti snížila ve všech členských státech, z nichž má Eurostat srovnatelné údaje. Výjimkou je Finsko, kde stagnuje, a Litva, kde se míra nezaměstnanosti zvýšila ze 7,6 na 7,7 procenta. Největší pokles pak zaznamenal Kypr (ze 13 na 10,3 procenta), Španělsko (z 19,1 na 16,7 procenta) a Řecko (z 23,4 procenta v červenci 2016 na 21 procent v červenci 2017).

Pro porovnání úřad uvádí, že míra nezaměstnanosti v USA v září klesla na 4,2 procenta ze 4,4 procenta v srpnu a 4,9 procenta před rokem.

Eurostat používá údaje Českého statistického úřadu, které se liší od údajů Úřadu práce ČR. Podle těch míra nezaměstnanosti v České republice v září klesla na 3,8 procenta ze čtyř procent v srpnu. Český statistický úřad vychází u míry nezaměstnanosti z výběrového šetření pracovních sil, Úřad práce pak z počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání.