Nejvýznamnější akciové indexy světa letos překonaly historické rekordy a trhy zažívají druhé nejdelší růstové období všech dob. Protože cenné papíry zdražují už téměř devět let v řadě, sílí hlasy, které předpovídají příchod výrazného burzovního propadu.

"Ceny na akciových trzích jsou vskutku znepokojivé," říká Michael Strobaek, ředitel globálních investic ve švýcarské bance Credit Suisse, která spravuje majetek za 1,3 bilionu švýcarských franků (28,8 bilionu korun). Přesto podle Strobaeka mohou akcie dál růst. Zpomalení ekonomiky nebo nečekaný růst úrokových sazeb, který by mohl poslat trhy dolů, není nyní na obzoru. Úrokové sazby by se naopak podle něj mohly držet nízko ještě několik let.

HN: Jak se v Credit Suisse vyrovnáváte s nízkými úrokovými sazbami? Musíte jít cestou vyššího rizika, abyste si udrželi nebo zvýšili zisk?

Investujeme peníze našich klientů, a proto nemůžeme jen tak sami od sebe jít do vyššího rizika. Každému sestavujeme portfolio tak, aby odráželo jeho potřeby, požadavky a jeho vlastní vztah k riziku. Je však pravda, že v prostředí nízkých úrokových sazeb je často obtížné dosáhnout všeho, o co klient žádá.

HN: Kdy podle vás půjdou úrokové sazby ve světě výrazněji nahoru? A, co by mohlo k jejich růstu nejvíce přispět?

Poté, co se obnovil hospodářský růst, začínají centrální banky opouštět mimořádné nástroje měnové politiky, jako jsou například programy nákupu aktiv. Přesto podle nás ještě nějakou dobu potrvá, než se sazby výrazněji zvýší. Aby se tak stalo, bude se muset snížit zadlužení domácností a zároveň bude muset vzrůst inflace. Nezdá se ale, že by něco takového mohlo nastat v příštích několika letech.

HN: Akciové indexy zejména v USA letos překonaly historické rekordy. Mohou se trhy podle vás už blížit výraznějšímu propadu?

Ceny na akciových trzích jsou vskutku znepokojivé. Ale pokud se budou nadále zvyšovat zisky firem a na trhu bude stále mnoho volných peněz, mohou akciové trhy jako celek ještě pokračovat v růstu. Podle nás by mohl dlouhodobý růstový trend skončit jen kvůli zpomalení ekonomiky nebo nečekanému růstu tržních úrokových sazeb. Nic z toho se ale nyní nezdá být pravděpodobné.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se