Když si člověk představí farmu, má před očima třeba pole se zeleninou. V americké zemědělské firmě AeroFarms ale pěstování salátu nebo kapusty vypadá zcela jinak.

Rostliny jsou ukládány do vysokých regálů tovární haly, nesvítí na ně slunce, ale LED diody a místo půdy jsou jejich kořeny zapuštěny do speciální tkaniny, která má podporovat růst.

"Klasická farma může mít až tři úrody do roka, u nás sklízíme 22x ročně. Naše rostliny spotřebují o 95 procent méně vody, nehnojíme je fungicidy ani pesticidy a nejsou ani geneticky modifikované. A to všechno díky moderním technologiím, které nám umožňují být lepšími farmáři," říká šéf a zakladatel AeroFarms David Rosenberg na akci technologického giganta Dell EMC.

Americký konglomerát na příkladu Rosenbergovy společnosti na své říjnové firemní konferenci demonstroval, jak si představuje budoucnost takzvaného internetu věcí. Přes něj se po síti propojují miliardy speciálních čidel, která sbírají data, jež jsou následně počítačově analyzována.  

Ve futuristické zemědělské továrně mají takových čidel na tisíce a díky jejich informacím upravují vlhkost, koncentraci kyslíku nebo teplotu. Běžně se data z internetových senzorů zasílají k analýze na vzdálené servery, cloudy, které spravují firmy jako Amazon či Microsoft. "My ale potřebujeme rychlou analýzu, která nám napoví, jak u každé rostliny pozměnit její osvětlení nebo další faktory," vysvětluje Rosenberg. Jeho firma se proto spolehla na řešení od Dellu, jehož přístroje, jako jsou síťové uzly (gateways), dokážou velkou část údajů získaných čidly analyzovat přímo uvnitř továrny bez toho, aby se data posílala do cloudu.

Cloud vás před jelenem neochrání

Podle šéfa a zakladatele technologické společnosti Michaela Della představuje takový přístup další fázi ve vývoji počítačů a označuje ho za "edge computing" neboli využívání výpočetní síly z okrajových zařízení připojených do sítě.

"Historie počítačů začala velkými výpočetními stroji, pak přišel model tisíců decentralizovaných osobních počítačů, následoval cloud, který výpočetní výkon opět centralizoval, a teď přichází edge computing. Díky němu každé zařízení v síti posílí kolektivní inteligenci počítačů v celém systému," uvedl Dell na newyorské konferenci své firmy.

"Představte si třeba auto vybavené chytrou čelní kamerou s internetovým čidlem," dává příklad Dell. "Před vůz se vyřítí jelen, senzor to zaznamená a pošle data k analýze na vzdálený cloudový server. Než ale celý systém stihne zareagovat, aby se auto jelenovi vyhnulo, vy už můžete volat pojišťovnu, protože mezitím došlo ke srážce," uvádí americký podnikatel.

Většina informací se podle jeho firmy má zpracovávat přímo na lokální síti, bez toho, aby putovaly do cloudu.

"Stálo by to zbytečně moc peněz. Také jsou zde další faktory. Sítě nemusí mít směrem ven dostatečnou kapacitu a nemusí mít dostatečný signál. Naším zákazníkem je třeba důlní společnost, která potřebuje mít senzory pod zemí a zpracovávat je už tam," vysvětluje v rozhovoru pro server Lupa viceprezident Dellu pro edge computing Andy Rhodes.

Auto jako datacentrum na kolech

Web Statista.com uvádí, že je nyní na celém světě přes 20 miliard zařízení s připojením k internetu věcí (IoT). V roce 2025 má počet IoT senzorů, které se montují do aut, lednic, vysavačů, ale i továrních strojů, vzrůst až na 75 miliard.

Reálně tak v budoucnu hrozí přetížení speciálních internetových sítí pro IoT, které fungují mimo běžný internet a které se většinou spoléhají na zpracování dat na vzdálených cloudových serverech.

Nový přístup k počítačovému byznysu v podobě edge computing tak dává mnoha analytikům smysl. Inteligentnější senzory, které samy zpracují většinu dat, by měly internetovým sítím a cloudům ulehčit. "Z chytrého autonomního auta (vybaveného technologií pro IoT, pozn. red.) se tak může stát datacentrum na kolečkách," předpovídá Peter Levine, partner významného amerického fondu Andreessen Horowitz.

Podle něj se v budoucnu většina běžných přístrojů promění v supervýkonné počítače, které budou do cloudu posílat jen nejnutnější data nutná k hlubší analýze. Význam cloudu, který v současnosti platí za jeden z nejvýnosnějších IT byznysů, by tak měl klesnout s rozvojem edge computingu.

Odhady analytických společností ovšem takový trend nepotvrzují. Podle firmy Gartner letos světový trh s cloudem dosáhne velikosti 247 miliard dolarů a v dalších letech by měl meziročně růst asi o 15 procent.

Konkurenční technologie edge má meziročně růst až o 35 procent. Z letošních 186 milionů se ale podle analytiků z Markets and Markets do pěti let dostane jen na 839 milionů dolarů.

Dell přesto své sázce na nový druh IT byznysu věří, což dokládá i založení samostatné IoT divize, do níž firma během tří let nalije celkem miliardu dolarů a která se bude opírat právě o rozvoj chytřejších koncových zařízení.

Americká korporace loni dokončila největší IT nákup v historii, když za 67 miliard dolarů (1,6 bilionu korun) převzala výrobce datových úložišť EMC. V čase, kdy tradiční konkurenti jako IBM nebo Hewlett-Packard zeštíhlují, aby volné peníze vložili do rozvoje cloudu, šlo o překvapivý krok. Dell ale nyní hodlá svého posílení využít právě u technologie edge computingu. Do jejího rozvoje zapojí i výrobky vzniklé v EMC nebo své další firmě na virtualizaci počítačů VMware, která je světovým lídrem ve svém oboru.   

Podle evropského šéfa Dellu Aonguse Hegartyho dává taková strategie smysl, stejně jako loňské spojení s EMC. Jeho firma se už před čtyřmi lety stáhla z burzy, a má tak prý volnější ruce. "Díky tomu se už nemusíme ohlížet na akcionáře a soustředíme se především na zákazníky," říká Hegarty v rozhovoru pro HN.

"Když jste veřejně obchodovanou společností, musíte stále sledovat 90denní okno pro obchodování. My jsme toho ale ušetření a můžeme se zaměřit na střednědobý až dlouhodobý horizont. V našem oboru vznikají nové byznys modely a přicházejí noví konkurenti. Proto je taková strategie, kdy hledíme více do budoucna, výhodnější," dodává manažer.