reklama

I v Česku používají politici argumenty podle společenské poptávky, říká James Alm, známý ekonomickými experimenty

Rozhovor
Čtěte více: ekonom | ekonomie | rozhovor
  • Do Česka zavítal světoznámý profesor James Alm z Tulane University v New Orleans.
  • Profesor se stal hostem brněnské Masarykovy univerzity, kde se tento týden slavnostně otevřela ekonomická laboratoř.
  • "To, co vidíme v Brně, je aktuálně to nejlepší, co může být," pochvaloval si profesor novou laboratoř, která podle něj může zvýšit vědecký potenciál celé univerzity.
Profesor z Tulana University v New Orleans James Alm v ekonomické laboratoři Masarykovy univerzity v Brně. Profesor z Tulana University v New Orleans James Alm v ekonomické laboratoři Masarykovy univerzity v Brně. Foto: Lukáš Němeček

Profesor z Tulane University v New Orleans James Alm přijel na brněnskou Masarykovu univerzitu s přednáškou na téma vztahu ekonomie a veřejné politiky. Autor odborných publikací a více než 120 odborných textů byl ve čtvrtek zároveň hostem při slavnostním otevření ekonomické laboratoře na ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity. Alm je známý právě ekonomickými experimenty, jeho doménou jsou výzkumy daňových úniků a podstaty jejich vzniku.

Brněnská univerzita otevřela ekonomickou laboratoř, zkoumat bude i daňové úniky. Projektu se dostalo uznání z USA

Do Brna jste přijel s přednáškou Je ekonomie důležitá pro veřejnou politiku? Dá se stručně říct, jak souvisí ekonomie s veřejnou službou?

To byste měl přijít na tu přednášku. Ekonomie má vliv na veřejnou politiku, ale ne tak významný, jak se možná domníváme. Důvod je ten, že ti, kteří ekonomické argumenty v politice používají, jsou zároveň ti, kteří je vytvářejí. Každý argumentuje něčím a je pravda, že některé argumenty jsou lepší než jiné, ale politici jsou vždy zejména politici, takže si vyberou ten argument, který jim vyhovuje nejvíc. I v české politické kultuře platí, že argumenty politiků vycházejí automaticky ze společenské objednávky a jsou jí ovlivněny. Ekonomové nebo lidé zabývající se sociálními vědami se však dokáží shodnout na tom, co je dobrá politika. Jeden příklad z oblasti, kterou se ne zcela zabývám, je ten, že volný obchod je vždy lepší než obchod, který má nějaké regulace. To vede k tomu, že většina politiků na celém světě snižuje obchodní bariéry trhu. Ale na druhou stranu, můžeme ilustrovat i opačný příklad na prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi, který se naopak snaží zvýšit některé bariéry.

Máte na mysli ekonomické bariéry?

Ano, například se snaží dostat Spojené státy ze zóny volného obchodu s Kanadou a Mexikem. A tam se většina ekonomů shodne, že to je špatný postup.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé.

Děkujeme za vaši přízeň.

Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá.
Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Předplatit

Martin Ťopek
Přeposlat
Diskuse

Babiš dal ve sněmovně dohromady většinu s komunisty a SPD. Do vlády ale chce občanské demokraty

O post prezidenta se utkají Drahoš se Zemanem, Topolánka lidé nechtějí, ukázal nový průzkum

Nablýskané trable: Elon Musk představením nových elektrovozů jen zakrývá problémy Tesly

Mimochodem Davida Klimeše: Rok, kdy se demokraté rozhodli prohrát ve velkém stylu

Až 70 % Čechů platí za tarify podpultové ceny. Jak získat výhodnější podmínky, operátoři tají

reklama