reklama

Mezi investory v Německu vládne optimismus, vyhlížejí růst. Hlavní akciový index DAX vystoupal na nejvyšší hodnotu za 30 let

Čtěte více: akciové trhy | DAX | Německo
  • Hlavní index německých akcií DAX ve čtvrtek poprvé ve 30leté historii stoupl nad 13 tisíc bodů.
  • Mezi investory vládne optimismus z dalšího růstu. Pomohlo i zmírnění obav z krize ve Španělsku.
  • Součástí německého indexu jsou převážně firmy zaměřené na vývoz.
Německý akciový index DAX ve čtvrtek poprvé překonal hranici 13 tisíc bodů. Německý akciový index DAX ve čtvrtek poprvé překonal hranici 13 tisíc bodů. Foto: ČTK/AP

Hlavní index německých akcií DAX ve čtvrtek poprvé ve 30leté historii stoupl nad 13 tisíc bodů. Investory láká relativně atraktivní hodnota akcií a optimismus ohledně dalšího ekonomického růstu, napsala agentura Reuters. Německý akciový trh je největší z akciových trhů v eurozóně. Jeho hodnota je 1,2 bilionu eur (31,1 bilionu korun). Od počátku roku DAX stoupl o 13 procent.

Během čtvrtka DAX vzrostl až o 0,2 procenta na 13 002 bodů, nakonec uzavřel se ziskem 0,1 procenta. Širší evropský index STOXX 600 skončil téměř beze změny.

Součástí německého indexu jsou převážně firmy zaměřené na vývoz. DAX je nyní na nejlepší cestě vykázat celoroční zisk již šestý rok za sebou. Akcie v regionu podporuje měnová politika a signály pokračujícího růstu zisků firem.

Ve čtvrtek získaly akcie další podporu z oslabení eura a zmírnění obav z politické krize ve Španělsku. "Příznivé tržní podmínky a úleva z důvodu snížení hrozby odtržení Katalánska v kombinaci s rekordně nízkými úrokovými sazbami a uvolněnou měnovou politikou pomohly dnes zvýšit DAX na novou rekordní úroveň," uvedl analytik FOREX.com Fawad Razaqzada. Růst indexu by mohl dále zrychlit v případě, že euro oslabí ze současných úrovní, což pomůže německým vývozcům.

Nejvíce se ve čtvrtek dařilo aerolinkám Lufthansa, které díky dohodě s Air Berlin stouply o 2,3 procenta. Automobilka Volkswagen posílila o jedno procento díky lepšímu hodnocení analytiků.

ČTK, nok
Přeposlat
Diskuse
reklama

Nových bytů na prodej je v Praze nejméně od roku 2009. Poptávka je pořád vyšší, i když výstavba neklesá

Centrální banka vyslala bankám jasný signál: Nemusí být vždy dobře jako dnes, chystejte se i na horší časy

Nejvíce státních dotací z potravinářských firem dostává Agrofert, letos si jeho firmy přijdou na 100 milionů

O2 mění generálního ředitele. V čele společnosti stane Jindřich Fremuth, dosavadní šéf komerční divize

Druhého kola účtenkové loterie se zúčastnilo téměř půl milionu lidí. Nejaktivnější hráč zaregistroval přes tisíc účtenek

reklama