reklama

Největší americké bance JPMorgan Chase vzrostl zisk na 6,7 miliardy dolarů, předčil tak očekávání analytiků

Čtěte více: Amerika | banka | JPMorgan
  • Největší americká banka JPMorgan Chase dosáhla čistého zisku 6,7 miliardy dolarů. Vzrostly i výnosy.
  • K nárůstu zisku přispěly vyšší objemy poskytnutých úvěrů a růst úrokových sazeb.
  • Bance se naopak nedařilo v oblasti obchodování na finančních trzích, kde došlo k poklesu výnosů kvůli nižší aktivitě klientů.
Zisk největší americké banky předčil očekávání analytiků Zisk největší americké banky předčil očekávání analytiků Foto: Reuters

Výsledkovou sezonu největších amerických bank ve čtvrtek odstartovala JPMorgan Chase, podle tržní hodnoty na burze a výše aktiv největší banka ve Spojených státech. Výnosy i čistý zisk předčily očekávání analytiků, a to i přesto, že bance klesly výnosy z obchodování na finančních trzích. Tento vývoj však byl převážen nárůstem objemu poskytnutých úvěrů a vyššími úrokovými sazbami.

Při čistém zisku ve výši 6,7 miliardy dolarů dosáhl zisk na akcii 1,76 dolaru v porovnání s 1,58 dolaru ve stejném období minulého roku. U výnosů došlo k nárůstu z loňských 24,7 miliardy na 25,3 miliardy. "JPMorgan Chase dosáhla ve velmi konkurenčním prostředí solidních výsledků napříč všemi divizemi," okomentoval čísla generální ředitel banky Jamie Dimon. "Vůbec poprvé se banka stala národní jedničkou podle objemu vkladů," dodal.

Jak již bylo zmíněno, nedařilo se divizi zabývající se obchodováním na finančních trzích. Ta doplatila na nižší aktivitu a volatilitu na trzích v porovnání s loňským třetím čtvrtletím, kdy trhy hýbalo rozhodnutí britských voličů v referendu o vystoupení z EU a blížící se prezidentské volby v USA.

Akcie banky JPMorgan Chase od začátku letošního roku posílily přibližně o dvanáct procent a tržní hodnota banky se tak vyšplhala zhruba na 340 miliard dolarů. V tomhle ohledu jí následují Wells Fargo a Bank of America (okolo 270 miliard).

Kromě dobrých výsledků k růstu ceny akcií napomohly i úspěšné zátěžové testy, kterými letos vůbec poprvé za sedm let prošlo všech 34 největších amerických bank. Ty disponují nadbytkem volného kapitálu, což jim umožňuje rozdělit mezi své akcionáře více peněz ve formě dividend či zpětných odkupů vlastních akcií.

Ve čtvrtek své výsledky z velkých amerických bank oznámí také Citigroup. V dalších dnech pak Bank of America, Wells Fargo (obě v pátek 13. 10.), Goldman Sachs a Morgan Stanley (obě v úterý 17. 10.).

Jaroslav Krejčí
Přeposlat
Diskuse
reklama

Politici nebojují jen o poslanecké mandáty. Volby přinesou i mnohá vnitrostranická zemětřesení

Poslance si během prvního dne voleb vybraly více než dvě pětiny voličů. Zájem je vyšší než před čtyřmi lety

Liberální demokracie už lidem nestačí. Dvacet let se preferovala svoboda, teď se více mluví o rovnosti, říká historik Kopeček

Bitcoin poprvé překonal hranici šesti tisíc dolarů. Analytici věří, že se dostane i přes deset

Zbýšov volil před čtyřmi lety stejně jako Česko, jak bude volit nyní? Jestli dají hlasy Okamurovi, zklamou mě, říká starosta

reklama