reklama

Češi na letošní dovolené podle největší české banky utratili o pětinu více než loni a častěji platili kartou

Čtěte více: Itálie | banka | ČSOB
  • Od července do srpna utratili Češi na dovolených o pětinu více peněz než loni.
  • Stále více roste popularita platby kartou.
  • Nejvíce podle čísel ČSOB Češi vytahovali karty při placení v italských obchodech.
Češi na letošní dovolené podle největší české banky utratili o pětinu více Češi na letošní dovolené podle největší české banky utratili o pětinu více Foto: Foto: HN - Michaela Hasíková

Klienti největší české banky ČSOB a její Poštovní spořitelny letos na dovolených od července do srpna utratili o pětinu více peněz než loni, v průměru 10 100 korun.

Její čísla potvrzují, že více roste popularita přímo platby kartou než hotovými penězi, které si předtím lidé vybrali v zahraničí z bankomatu. I tak je z dat vidět, že Češi více utrácejí. Bankomatové výběry klientů této skupiny v cizině meziročně vzrostly o čtvrtinu, u plateb kartou to bylo o 60 procent. Platební kartu využili její klienti v průměru na zahraniční dovolené šestkrát.

Nejvíce podle čísel ČSOB Češi vytahovali karty při placení v italských obchodech. Následovalo Německo, Chorvatsko, Slovensko a Rakousko. Zhruba polovina celkových útrat padla na ubytování, nákupy potravin v obchodech, restauracích a na pohonné hmoty.

"Češi si stále častěji vybírají peníze z bankomatů až na místě dovolené a čím dál více v zahraničí platí kartou. Neustále proto pracujeme na zvyšování bezpečnosti karet a přinášíme inovace, které cestovatelům v zahraničí usnadní život. Jedná se například o celoroční cestovní pojištění karty, placení kartou v chytrém telefonu pomocí aplikace ČSOB NaNákupy, která umožňuje potvrzení plateb otiskem prstu," dodává Jan Zahradníček, analytik produktů ČSOB k letním trendům placení v zahraničí.

Češi také mnohem více využívají karty k nákupům v zahraničních e-shopech. Podle dat Sdružení pro bankovní karty nákupy letenek a ubytování na zahraničních e-shopech rostly meziročně o 32 procent celkem na 28 miliard korun. Když jde o zboží, Češi využívají hlavně e-shopy z Číny, Británie a Německa, uvedla nedávno analýza banky Creditas.

Olga Skalková
Přeposlat
Diskuse
reklama

Politici nebojují jen o poslanecké mandáty. Volby přinesou i mnohá vnitrostranická zemětřesení

Poslance si během prvního dne voleb vybraly více než dvě pětiny voličů. Zájem je vyšší než před čtyřmi lety

Liberální demokracie už lidem nestačí. Dvacet let se preferovala svoboda, teď se více mluví o rovnosti, říká historik Kopeček

Bitcoin poprvé překonal hranici šesti tisíc dolarů. Analytici věří, že se dostane i přes deset

Zbýšov volil před čtyřmi lety stejně jako Česko, jak bude volit nyní? Jestli dají hlasy Okamurovi, zklamou mě, říká starosta

reklama