reklama

Maloobchodní tržby zrychlily růst, podpořily ho především pohonné hmoty. Zahraniční obchod táhla dolů ropa a zemní plyn

  • Maloobchodní tržby bez aut v srpnu zrychlily meziroční růst oproti červenci.
  • Zahraniční obchod skončil v srpnu v přebytku 5,9 miliardy korun, což bylo oproti loňsku o 1,4 miliardy korun méně.
  • V dvojciferném růstu pokračuje prodej prostřednictvím internetu, objem dovozu a vývozu stále roste.
Tržby za pohonné hmoty v srpnu vzrostly o 6,8 procenta - Ilustrační foto. Tržby za pohonné hmoty v srpnu vzrostly o 6,8 procenta - Ilustrační foto. Foto: Shutterstock

Maloobchodní tržby bez aut v srpnu zrychlily meziroční růst na 4,8 procenta z červencových 4,6 procenta. Zvýšily se tržby za pohonné hmoty, nepotravinářské zboží i potraviny. Prodej prostřednictvím internetu či zásilkové služby si nadále udržel dvojciferný růst. V pátek o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"Útraty v obchodech jdou ruku v ruce s rostoucí kupní silou českých domácností. S tím, jak zrychluje růst mezd a klesá nezaměstnanost, roste i poptávka tuzemských spotřebitelů po spotřebním zboží a nakonec letos nejspíše znovu přepíše dosavadní rekordy, a to nejenom v případě tržeb stále oblíbenějších internetových obchodů," popisuje analytik ČSOB Petr Dufek.

Přestože lidé utrácejí za domácí elektroniku, oblečení nebo i potraviny více peněz, celkový nárůst tržeb je podle analytiků spíš slabší. “Oproti předchotím obdobím jsou tržby mírně slábnoucí. Prozatím není potřeba vnímat situaci negativně, jednak může jít do velké míry o vliv letních měsíců, jednak tržby mírně zpomalují i vlivem vysoké srovnávací základny,“ říká Jakub Seidler, analytik ING.

Pavel Sobíšek z UniCredit Bank dodává, že jedním z důvodů proč srpen zůstává pro maloobchod průměrným měsícem může být i to, že lidé dovolenou letos trávili častěji v zahraničí.

Letošní i loňský srpen měly stejný počet pracovních dnů, údaje před a po očištění o kalendářní vlivy se tak většinou neliší. Tržby za pohonné hmoty rostly v obou případech o 6,8 procenta a za nepotravinářské zboží o 5,6 procenta. Tržby za potraviny se po očištění zvýšily o 2,6 procenta, před očištěním byly vyšší o tři procenta. "Rozdíl mezi vývojem očištěných a neočištěných tržeb za prodej potravin při stejném počtu pracovních dní byl způsoben zejména rozdílným počtem významných a průměrných prodejních dní," uvedli statistici.

“Nejnovější údaje potvrzují, že v obchodech panuje velká konkurence, která dále tlačí dolů ceny elektroniky a domácího zařízení, a tak jdou nahoru i nadále především ceny potravin,”popisuje Dufek. Dodává, že díky spotřebitelské důvěře a růstu mezd by se tempo růstu mohlo držet kolem pěti procent.

“Pro ČNB by to mělo být jedním z dalších podpůrných argumentů, proč by ještě letos mohla pokračovat se zvyšováním svých úrokových sazeb,“ vysvětluje analytik.

Prodej zboží přes internet nebo prostřednictvím zásilkové služby se v srpnu zvýšil o 12,4 procenta. Ve specializovaných prodejnách s nepotravinářským zbožím rostly tržby za počítačová a komunikační zařízení, za oděvy a obuv, za výrobky pro kulturu, sport a rekreaci a za výrobky pro domácnost. V nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se tržby zvýšily o 3,1 procenta a ve specializovaných prodejnách potravin o 1,1 procenta. Tržby naopak meziročně mírně klesly prodejnám farmaceutického a zdravotnického zboží.

Za prodej a opravy motorových vozidel se tržby meziročně zvýšily o 1,2 procenta, přičemž za prodej vzrostly o procento a za opravy o 1,8 procenta.

“Po třech letech, kdy prodeje automobilů rostly dvouciferným tempem je zpomalení přirozené, v posledních měsících se však meziroční růst téměř zastavil,“ upozorňuje Seidler.

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel po očištění o sezonní vlivy zvýšily v srpnu reálně o 0,4 procenta. Tržby za pohonné hmoty vzrostly o 0,9 procenta, za potraviny o 0,3 procenta a za nepotravinářské zboží o desetinu procenta. Za prodej a opravy motorových vozidel stouply sezonně očištěné tržby reálně meziměsíčně o 3,6 procenta.

Zahraniční obchod v přebytku

Zahraniční obchod skončil v srpnu v přebytku 5,9 miliardy korun, což bylo meziročně o 1,4 miliardy korun méně. Vývoz vzrostl proti loňskému srpnu o čtyři procenta, dovoz o 4,7 procenta. Meziměsíčně byl vývoz vyšší o 12,7 procenta a dovoz o 4,5 procenta.

V srpnovém výsledku se nepříznivě odrazil obchod s ropou a zemním plynem, který prohloubil schodek o 3,4 miliardy korun. V případě obchodu se základními kovy byl schodek vyšší o 2,4 miliardy korun. Přebytek bilance v obchodu s auty se pak kvůli vyššímu dovozu meziročně snížil o 1,1 miliardy korun.

Naopak příznivý vliv na celkovou bilanci mělo především snížení deficitu obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji o tři miliardy korun. Snížila se také záporná bilance obchodu s koksem a rafinovanými ropnými produkty o 2,4 miliardy korun.

Přebytek obchodu se státy Evropské unie v srpnu meziročně stoupl o dvě miliardy na 45,9 miliardy korun. Schodek obchodu se státy mimo EU se pak prohloubil o 3,8 miliardy na 38,8 miliardy korun.

Od ledna do konce srpna dosáhl přebytek zahraničního obchodu 120,1 miliardy korun, což je meziroční pokles o 9,5 miliardy. Od začátku roku stoupl vývoz o 6,4 procenta a dovoz o 7,3 procenta.

Ekonomické indikátory, které v tomto a příštím týdnu mohou zahýbat kurzem koruny
 
  odhad skutečnost předchozí údaje datum zveřejnění
zahraniční obchod srpen 5,9 % 5,9 % -2,1 % 6. 10.
tržby v maloobchodu (bez aut) v % za srpen yoy * 5,2 4,8 4,6 6. 10.
průmyslová výroba v % za srpen ** 4,1   3,3 9. 10.
stavební výroba v % za srpen ** není    1,8 9. 10.
inflace v % meziročně v září 2,7   2,5 9. 10.
inflace v % meziměsíčně v září -0,1   -0,1 9. 10.
míra registrované nezaměstnanosti září*** 4,0 %   4,0 % 9. 10.
         
* indikátor zdraví v průmyslu, údaj nad 50 signalizuje růst poptávky a výroby        
** v meziročním vyjádření        
*** údaje úřadů práce spadajících pod ministerstvo práce a sociálních věcí        

 

ČTK, jon, Klára Čeperová, Markéta Řeháková
Přeposlat
Diskuse
reklama

Z pražských sídlišť by se mohly stát vyloučené lokality. Vzor pro uzdravování panelových ghett ukazuje Nizozemsko

Šokuje mě, když vidím lidi pracující ve fabrikách za 16 tisíc. Pro mnohé se toho od socialismu moc nezměnilo, říká Zaorálek

Koruna je tam, kde byla před intervencemi. Posilování ale může zarazit úspěch Okamury a komunistů

Vlk z Wall Street míří do Česka. Dravý byznysmen bude v Praze radit podnikatelům, jak dosáhnout větších obratů

Větší rozdíl mezi mzdami mužů a žen je v rámci EU už jen v Estonsku, ukázala nová studie

reklama