reklama

Brusel ocenil prostory, které Praha nabídla pro sídlo Evropského bankovního úřadu. Postrádá ale informace o dostupnosti školek a lékařů

Čtěte více: EBA | Evropská komise | Praha | banka
  • Nové sídlo Evropského bankovního úřadu by mohlo být v Praze. Evropská komise na něm ocenila dostatečné prostory a dopravní dosažitelnost.
  • Praha se o sídlo, které bylo dosud v Británii, uchází společně s dalšími sedmi evropskými metropolemi.
  • Česko jako nové sídlo unijní agentury nabídlo plánovanou budovu na pražské Pankráci. Měla by být dokončena v roce 2019.
Současný předseda Evropského bankovního úřadu Andrea Enria. Současný předseda Evropského bankovního úřadu Andrea Enria. Foto: Reuters

Evropská komise na nabídce Prahy na nové sídlo Evropského bankovního úřadu (EBA) oceňuje dostatečné prostory či dopravní dosažitelnost. V nabídce ale postrádá podrobnosti o dostupnosti školek či lékařské péče pro rodiny zaměstnanců agentury. Vyplývá to z posouzení nabídek na nová sídla pro unijní lékovou agenturu (EMA) a EBA, které se kvůli brexitu odstěhují z Británie, zveřejněného v sobotu.

Praha se o sídlo EBA uchází společně s Vídní, Bruselem, Paříží, Frankfurtem nad Mohanem, Dublinem, Lucemburkem a Varšavou.

Jednotlivé členské státy EU mohly své nabídky na sídla obou unijních institucí přihlásit do 31. července a komise je posoudila na základě kritérií, která schválilo 27 členských států (tedy bez Británie).

O tom, do které metropole se úřady přestěhují, mají rozhodovat hlasováním zástupci členských zemí na okraj listopadové schůzky unijních ministrů zahraničí a ministrů pro evropské záležitosti.

Česko jako nové sídlo unijní agentury pro bankovní dohled nabídlo plánovanou budovu na pražské Pankráci, která by měla být dokončena v roce 2019. Vládní zmocněnec Karel Dobeš v červenci vyjádřil přesvědčení, že Česko řadu potřebných informací již nemusí dokládat, protože Praha pět let úspěšně hostí sídlo Evropské agentury pro globální navigační družicový systém (GSA).

ČTK, fel
Přeposlat
Diskuse
reklama

Babiše se Zaorálkem čeká stíhací závod. Během večera se utkají ve dvou superdebatách

Sanofi prodá divizi generik, její vlajkovou lodí je česká Zentiva. Cena se může pohybovat kolem tří miliard eur

Brněnskou společnost Moravia IT kupují za sedm miliard Britové. Firma patří v oboru k největším na světě, stojí za překlady Windows

Kdo chce zavést právo nebrat šéfovi telefon? A kdo chce snížit DPH na květiny? Zkuste si, jestli poznáte strany podle programu

Sídlo Goldman Sachs se kvůli brexitu zřejmě přesune z Londýna do Frankfurtu, naznačil na Twitteru šéf banky

reklama