reklama

Vítkova CPI uspěla s první nabídkou euroobligací. Z Londýna si odnese 15 miliard korun, více než původně plánovala

  • CPI Property Group, ve které vlastní podnikatel Radovan Vítek 90 procent akcií, uspěla v Londýně s nabídkou dluhopisů.
  • Ze strany zahraničních investorů byl o firmu s českými kořeny obrovský zájem. CPI v Londýně upsala bondy za 600 milionů eur se splatností v říjnu 2024. Původní předpoklad počítal s cennými papíry v hodnotě 500 milionů eur.
  • Díky vysoké poptávce se Vítkově skupině podařilo získat nízký úrok 2,125 procenta. Peníze použije převážně na refinancování starých závazků a investice do stávajícího portfolia.
jarvis_59c016b9498e2987dfddd51b.jpeg Radovan Vítek, vlastník CPI. Foto: Profimedia

Investoři z celého světa se rozhodli vsadit na českou ekonomiku. Konkrétně na realitní skupinu CPI Property Group většinového vlastníka Radovana Vítka. Ta před několika dny oznámila svůj záměr nabídnout zahraničním investorům až 1,25 miliardy v dluhopisech. V první fázi přitom plánovala prodat cenné papíry v hodnotě 500 milionů eur. Zájem investorů byl však během nabídky cenných papírů, která proběhla ve středu 27. září v Londýně, natolik vysoký, že firma nakonec upsala bondy za 600 milionů eur (v přepočtu zhruba 15 miliard korun) se splatností v říjnu 2024. Obrovský zájem investorů z celého světa navíc lucemburské firmě s českými kořeny pomohl srazit úrokovou sazbu na 2,125 procenta.

Další dluhopisy v rámci celkového úvěrového programu již chce společnost nabízet v závislosti na konkrétní poptávce ze strany investorů. Zhruba polovinu peněz CPI použije na refinancování stávajících dluhů s cílem je zlevnit, část investuje do svých existujících nemovitostí a nákupů nových.

Klíčovou roli při nabídce euroobligací hrálo nově získané hodnocení úvěrové spolehlivosti, které se CPI jako jedné z mála soukromých firem českého původu podařilo získat. Agentura Moody’s udělala společnosti rating Baa3, který je prvním na stupnici nejkvalitnějších dlužníků s takzvanou investiční známkou. Jedná se o důležité vodítko pro věřitele, kteří si mezi žadateli o úvěr vybírají jen mezi takto ohodnocenými firmami.

JAKÉ INVESTIČNÍ PŘÍLEŽITOSTÍ NABÍZÍ DEVELOPEŘI A REALITNÍ FONDY:

"Je to pro nás velký úspěch. Patříme mezi několik málo společností na lokálním trhu, které toho dosáhly, a pár společností na východoevropském trhu, které podnikají v nemovitostech a současně mají rating," řekl minulý týden v rozhovoru pro HN ředitel CPI Martin Němeček.

Podobné investiční hodnocení mají v českém prostředí jen čtyři soukromé firmy: vodárenská společnost Severomoravské vodovody a kanalizace, telekomunikační firma Cetin a energetické společnosti Net4Gas a EP Energy.

Společnost již mnoho let aktivně nabízí korunové dluhopisy na českém trhu a také v omezené míře vydala obligace v eurech na Slovensku. K letošnímu pololetí měla CPI zhruba 15 miliard korun v dluhopisech před splatností a celkové zadlužení skupiny činilo 2,84 miliardy eur (v přepočtu 74 miliard korun), což představuje takřka polovinu současné hodnoty veškerého majetku firmy.

Hlavním manažerem nabídky euroobligací je Deutsche Bank. Pomáhá jí italská UniCredit a na transakci pracují také francouzský finanční dům Société Générale a švýcarská banka UBS.

Portfolio CPI zahrnuje 420 nemovitostí včetně kanceláří, nákupních center, hotelů a nájemních bytů v celkové hodnotě téměř 150 miliard korun. Firma je v Česku největším vlastníkem maloobchodních ploch, vlastní 12 tisíc bytů a hotely s 11 tisíci lůžky. Největší část portfolia CPI – zhruba 57 procent – se nachází právě v Česku. Téměř 20 procent pak připadá na Německo.

Radovan Vítek, jehož majetek časopis Forbes letos ocenil na 49 miliard korun, vlastní 90 procent akcií CPI. Jeho realitní skupina loni vykázala čistý zisk téměř 460 milionů eur (v přepočtu okolo 12 miliard korun), tedy více než pětinásobek toho, co o rok dříve. V polovině roku se Vítkovo impérium rozrostlo o jedenáct evropských nemovitostí, které skupina získala od CBRE Global Investors za zhruba 17,6 miliard korun. Jednalo se převážně o obchodní centra.

CPI loni mohla narůst ještě víc, kdyby jí vyšly všechny plány. Vítek se například snažil získat zhruba 1500 vlakových nádraží v Česku. Českým drahám za ně nabídl čtyři miliardy korun, ty je ale podle původního plánu převedly na Správu železniční dopravní cesty za 3,3 miliardy. CPI se také zajímala o jeden z největších loňských realitních obchodů v Česku – prodej nákupního centra Olympia v Brně. To nakonec získala zhruba za 10 miliard korun hamburská investiční skupina Deutsche EuroShop.

Adam Váchal, Leoš Rousek
Přeposlat
Diskuse
reklama

S povinnými kvótami na přijímání uprchlíků je konec. Bez souhlasu Česka je nebude možné schválit

Odmítám vládu s trestně stíhaným Babišem, řekl Zaorálek v duelu na Nově. Do debaty na ČT oba dorazili se zpožděním

Brněnskou společnost Moravia IT kupují za sedm miliard Britové. Firma patří v oboru k největším na světě, stojí za překlady Windows

Škoda Auto má VW pomoci dobýt slibný trh v Indii. Za účasti tamních dodavatelů bude v zemi vyrábět velice levný vůz

Kdo chce zavést právo nebrat šéfovi telefon? A kdo chce snížit DPH na květiny? Zkuste si, jestli poznáte strany podle programu

reklama