reklama

Google nabízí konkurenčním srovnávačům cen účast v aukcích, reaguje tak na udělení rekordní pokuty od Evropské komise

  • Google chce konkurenčním srovnávačům cen umožnit ucházet se o jakoukoli pozici v jeho sekci produktové reklamy.
  • Společnost tak reaguje na rekordní pokutu, kterou dostal od Evropské komise za zneužití svého monopolního postavení.
  • Evropská komise návrh pravděpodobně nepřijme, protože klíčové požadavky neřeší, naznačují zdroje agentury Reuters.
Google nabízí konkurenčním srovnávačům cen účast v aukcích - Ilustrační foto. Google nabízí konkurenčním srovnávačům cen účast v aukcích - Ilustrační foto. Foto: ČTK/AP

Americká internetová společnost Google ze skupiny Alphabet chce konkurenčním srovnávačům cen umožnit dostat se na úroveň její vlastní služby prostřednictvím aukce. Tímto návrhem reagovala na rekordní pokutu 2,42 miliardy eur (63,1 miliardy korun), kterou jí koncem června vyměřila Evropská komise za zneužití dominantního postavení na trhu. V pondělí to uvedly čtyři zdroje agentury Reuters obeznámené se situací.

Google se odvolal proti rekordní pokutě od Evropské komise. Za zneužívání dominantního postavení má zaplatit 2,4 miliardy eur

Návrh, který Google předložil EK 29. srpna, má konkurenci umožnit ucházet se o jakoukoli pozici v jeho sekci produktové reklamy (Product Listing Ads).

Nejoblíbenější internetový vyhledávač přišel s podobným podnětem už před třemi lety ve snaze ukončit tak dlouhodobé vyšetřování ze strany Evropské komise a vyhnout se pokutě. Odmítla ho konkurence i EK.

V rámci dřívějšího návrhu si společnost vyhradila první dvě místa pro své vlastní reklamy. Nově chce určovat spodní cenovou hranici vlastními nabídkami sníženými o provozní náklady. Je pravděpodobné, že nový návrh bude rovněž zamítnut, klíčové požadavky EK totiž neřeší, uvedly zdroje Reuters.

Google podle EK ve svém vyhledávači zvýhodňoval vlastní produkt, službu pro porovnávání obchodních nabídek, přičemž komise požaduje, aby se stejně jako k vlastní službě začala společnost chovat ke konkurenčním srovnávačům cen. Čas na to má do 28. září.

Minulý týden se Google proti pokutě EK odvolal. Evropská komise případ vyšetřovala sedm let a toto je pouze jedno z několika řízení, které vůči této firmě vede.

ČTK, nok
Přeposlat
Diskuse
reklama

S povinnými kvótami na přijímání uprchlíků je konec. Bez souhlasu Česka je nebude možné schválit

Odmítám vládu s trestně stíhaným Babišem, řekl Zaorálek v duelu na Nově. Do debaty na ČT oba dorazili se zpožděním

Brněnskou společnost Moravia IT kupují za sedm miliard Britové. Firma patří v oboru k největším na světě, stojí za překlady Windows

Škoda Auto má VW pomoci dobýt slibný trh v Indii. Za účasti tamních dodavatelů bude v zemi vyrábět velice levný vůz

Kdo chce zavést právo nebrat šéfovi telefon? A kdo chce snížit DPH na květiny? Zkuste si, jestli poznáte strany podle programu

reklama