reklama

Vládní dluhopis na století: Rakousko prodalo 3,5 miliardy eur obligací se splatností v roce 2117

Čtěte více: vládní dluhopisy | Rakousko | obligace
  • Zájem o dluhopisy, jejichž splatnosti se mnozí držitelé nedožijí, byl velký. Objem poptávky více než trojnásobně převýšil nabídku.
  • Rakousko je první země, ve které se platí eurem, která stoletý dluhopis nabídla ve veřejné aukci. Dosud s podobnou nabídkou uspěly jen Irsko a Belgie v uzavřených nabídkách.
  • Nabídka rakouského stoletého dluhopisu potvrzuje hlad po výnosech v době, kdy v eurozóně panují extrémně nízké úroky.
Rakousko úspěšně prodalo dluhopisy v přepočtu za téměř 100 miliard korun. Ty budou splaceny až v září roku 2117. Rakousko úspěšně prodalo dluhopisy v přepočtu za téměř 100 miliard korun. Ty budou splaceny až v září roku 2117. Foto: Shutterstock

Investoři ukázali velký zájem a chuť vsadit na budoucnost Rakouska a eurozóny. Vláda našich jižních sousedů úspěšně prodala dluhopisy v přepočtu za téměř 100 miliard korun, které budou splaceny až v září 2117.

Rakousko je první zemí v evropské měnové unii, která uspěla s veřejnou nabídkou státních obligací na takto dlouhou dobu. Dosud se to podařilo jen Irsku a Belgii, které prodaly stoleté dluhopisy v neveřejných aukcích malým skupinám vybraných investorů, píše americký deník Wall Street Journal (WSJ).

Mnozí z čerstvých držitelů nových rakouských vládních obligací - či spíš žádný z nich - se příštího století nedožijí. Dokud ale oni a jejich dědicové žít budou, mohou se těšit na roční úrokový výnos ve výši 2,1 procenta. Může se to zdát málo, ale zájem o rakouské obligace byl velký.

Objem poptávky po stoletých obligacích činil 11 miliard eur a více než trojnásobně převýšil nabídku ve výši 3,5 miliardy eur. Podle WSJ je poptávka pochopitelná vzhledem k velmi nízkým úrokovým sazbám, které lze v eurozóně najít. Někdy jsou dokonce investoři ochotni dlužníkovi platit za to, že mohou své peníze uložit do finančních instrumentů, které považují za bezpečné. Platí to i pro Rakousko.

Spolu se svým prvním stoletým dluhopisem rakouská vláda prodala také čtyři miliardy eur v pětiletých dluhopisech se záporným výnosem 0,2 procenta. Jejich držitelé tak za každých tisíc eur těchto cenných papírů vládě zaplatí dvě eura jako úschovné.

V roce 2007 Česká vláda vydala svůj dosud nejdelší dluhopis se splatností v roce 2057 a výnosem 2,34 procenta.

Před vládami se do podobně dlouhodobých úvěrových kontraktů již pustily některé evropské firmy, konstatuje americký deník. Před dvěma lety státní francouzská železniční společnost SNCF vydala stoletý dluhopis ve výši 25 milionů eur a rok dříve podobnou transakci zrealizovala státní francouzská elektrárenská společnost Elektricité de France.

V případě Rakouska jde ale v jistém smyslu o odvážnou sázku na vlastní budoucnost. Příští rok uplyne 100 let od rozpadu Rakouska-Uherska, což znamená, že rakouská republika coby následovník bývalého mocnářství dosud existuje jen 99 let.

Rakousko již loni ale prodalo dlouholetý dluhopis v objemu dvou miliard eur s výnosem 1,53 procenta a splatností v roce 2086.

O prodej stoletého dluhopisu, který proběhl v úterý, se pro rakouskou vládu postarala skupina bank včetně BofA Merrill Lynch, Erste Group a Goldman Sachs.

Leoš Rousek
Přeposlat
Diskuse
reklama

Ázerbájdžánské dělostřelectvo se chlubí českými houfnicemi. Ministerstvo netuší, jak se do země i přes embargo dostaly

Textilka Pegas Nonwovens změní majitele, investorovi R2G Rohan budou patřit čtyři pětiny jejích akcií

Volební deník Petra Honzejka: Triumf Babiše, nástup pirátů, konec Kalouska? Pomalu. Průzkumy jsou proroctví s ručením omezeným

Zemřela herečka Květa Fialová. Představitelce filmové Tornádo Lou bylo 88 let

Zisk společnosti Philip Morris ČR vzrostl o čtvrtinu na 1,6 miliardy. Podpořilo ho zvýšení cen i růst trhu cigaret

reklama