reklama

Air Bank nabízí novým zájemcům hypotéky, u kterých si budou moci měnit výši splátky podle své životní situace

Čtěte více: bankovnictví | Air Bank | hypotéka
  • Air Bank ze skupiny PPF dosud nabízela jen hypotéky pro ty, kteří chtěli refinancovat.
  • Brzy začne prodávat i "první" úvěry na bydlení.
  • Banka chce zaujmout tím, že její hypotéka dokáže reagovat na pozitivní i negativní změny v životě klienta během splácení.
Hypotéka - Ilustrační foto. Hypotéka - Ilustrační foto. Foto: Shutterstock

Air Bank začne od přelomu září a října nabízet hypotéky i pro zcela nové zájemce o úvěr. Dosud – od února 2015 – umožňuje pouze refinancování, tedy převod úvěrů z konkurenčních bank po skončení fixačního období. V nové nabídce opět sází hlavně na jednoduchost a nulové poplatky.

"Zaměřili jsme se nejen na to, co je důležité pro zájemce na počátku při sjednání hypotéky, ale i později v průběhu splácení. Nechceme, aby hypotéka byla pro klienty koulí na noze," říká Jakub Petřina, šéf produktů a marketingu Air Bank. Na zájemce čeká jediný poplatek – jednorázově 1000 korun, které nepůjdou bance, ale katastru nemovitostí.

Air Bank chce zaujmout tím, že její hypotéka dokáže reagovat na pozitivní i negativní změny v životě klienta během splácení. Umožní tak změnu výše splátek kdykoliv bez poplatku, stejně jako splátky navíc bez omezení. Předčasné splátky umožní bez poplatku i během fixace. Specialitou je pak možnost výběru z Chytré rezervy – když chce klient dočasně vrátit část peněz, třeba pokud se unáhlil s mimořádnou splátkou.

Další banky podobné výhody většinou nenabízejí – až na výjimky, jako je třeba Fio banka umožňující splátky navíc zdarma a bez omezení. I když kvůli silné konkurenci banky nabídku vylepšují a většina z nich ustoupila například od účtování kritizovaného poplatku za vedení úvěrového účtu.

Air Bank jde i nad rámec zákona, který sice zlepšil postavení klientů, ale má své limity. "Zákon například u nových hypoték umožňuje splatit 25 procent zbývajícího úvěru bez poplatku, ale jen jednou za rok," říká Petřina.

Stejně jako u dosavadního refinancování má Air Bank také u nových hypoték jednotné sazby. Úroková sazba dosahuje 1,99 procenta u úvěru nad 1,5 milionu korun při pětileté fixaci nebo 2,19 procenta u úvěru do 1,5 milionu korun.

Obě sazby se týkají úvěru do 80 procent hodnoty nemovitosti (LTV). "Během několika týdnů pak nabídneme i úvěry do 90 procent LTV," dodává Petřina.

Hypotéky od Air Bank jsou ale omezené jen na koupi hotového domu nebo bytu – tedy na jednorázové čerpání kolaudované nemovitosti. "Na stavbu je zatím čerpat nepůjde, zřejmě ani v příštím roce. Uvidíme podle zájmu klientů," upřesňuje Petřina.

Průzkum agentury STEM/MARK pro Air Bank ukázal, že lidé s hypotékou – kromě finanční nebo psychické zátěže – řeší nemožnost předčasného splacení nebo mimořádné splátky (bez sankce), vadí jim i nemožnost změnit si výši splátky.

92 procent lidí přitom během splácení zažilo nějakou změnu. Jak pozitivní (u 39 % klientů šlo o zvýšení příjmů, u 35 % o jednorázové odměny, u 27 % o úsporu díky společnému bydlení, u 6 % peníze z dědictví), tak negativní (35 % lidí zažilo dočasný pokles příjmů po narození dítěte, ve 26 % šlo o pracovní neschopnost, v 19 % o ztrátu práce, v 18 % snížení příjmu, v 16 % rozvod a rozchod).

Air Bank je jednou z nejmladších bank v Česku, vstoupila na trh v listopadu 2011. Patří do skupiny PPF Petra Kellnera.

Petr Kučera
Přeposlat
Diskuse
reklama

Sílící koruně navzdory. Export míří k čtyřbilionovému rekordu, na euro už přešlo i mnoho malých firem

Čeští poslanci ve službách Kremlu. Vzniká hnutí odporu kolem Bendy, děsí se, kam až Moskva uvidí

Zeman by mohl vyhrát volby už v prvním kole. Topolánek je pro většinu lidí nepřijatelný, ukázal průzkum

Petr Bendl už nebude poslancem. Soud zjistil, že došlo ke špatnému sčítání preferenčních hlasů

Jobsem nebo Gatesem se může stát každý, dá se to naučit, říká profesor z Berkeley a zakladatel čtyř start-upů

reklama