Když se v kanceláři nastřádá dostatečně velký pytel starého pečiva, naloží jej Petr Palas, zakladatel a CEO dnes už celosvětově známé IT firmy Kentico Software, do auta a zaveze jej na ranč jako krmivo pro koně. Je to jedno z několika desítek opatření, jak firma uvažuje ekologicky a jak třídí.

"Snažíme se přemýšlet nad tím, co děláme a jak se chováme, abychom v kancelářích vyprodukovali co nejmenší množství odpadu," říká. Mimo jiné vozí použité papíry do školek, aby si na ně děti z druhé strany mohly malovat, třídí tu i hliník a použité kancelářské vybavení zpeněží na aukci a peníze dostává místní útulek pro kočky. A také pro úklid používá výhradně ekologické čisticí prostředky. Podobně jako třeba ­Fosfa Břeclav, která si je ostatně sama vyrábí.

Ekologicky uvažuje i mamutí firma, jako je Microsoft. Pod budovou mají vybudovaný parking pro elektro­auta a zaměstnanci hojně využívanou kolárnu. Místo papírových PF loni rozesílali elektronická a ušetřené peníze věnovali dětské onkologii. Pro spojení se slovenskou pobočkou vyvinuli speciální systém, který pomůže propojit řidiče mezi sebou a sdílet auta. "Snížili jsme množství vyprodukovaného papíru na minimum a pro to, co je nezbytné, využíváme recyklované papíry − jak pro tisk a na obálky, tak i na ty nejmenší post-it papírky," říká Lenka Čábelová z firmy.

Co vše firmy dělají

◼ kompostují biologický odpad třeba za pomoci žížal

◼ samozřejmostí je třídění odpadu, stejně jako používání recyklovaných papírů do tiskáren a na obálky

◼ přibývají boxy na sklo a hliník

◼ sbírají staré pečivo, které vozí na ranč jako krmivo pro koně

◼ nepotřebné kancelářské vybavení prodávají přes aukční bazary

◼ používají ekologické čisticí prostředky na úklid

◼ místo balených vod využívají přefiltrovanou kohoutkovou vodu

◼ ruší dopisová PF a přechází na elektronická, stejně tak u podpisu smluv

◼ využívají dešťovou vodu

◼ zavedly princip sdílených aut pro služební cesty

◼ zajišťují parkoviště pro elektrokola, podporují cyklisty a elektroauta
◼ budují zelené střechy

◼ pořizují živé "sekačky na trávu" – ovce

Ještě před třinácti lety se přitom podle ekologického sdružení Arnika firmy bránily používat recyklovaný papír do tiskáren s tím, že "není vhodný pro kancelářskou práci, protože ničí drahé kopírovací stroje a následná oprava je pak nákladnější než peníze ušetřené na recyklovaném papíru". Teprve když vystoupili sami největší výrobci tiskáren a kopírek, ukázalo se, že to není pravda. Přitom už tehdy coby průkopník ekologického smýšlení přiznalo ministerstvo životního prostředí, že vyčíslilo svoji úsporu přechodem na recyklovaný papír na 600 tisíc korun ročně.

V Česku trend ekologických firem nastupuje

"Řekla bych, že změna uvažování nastala v roce 2010, kdy u nás začala působit Česká rada pro šetrné budovy. Odstartovala to také ekonomická krize, firmy se začaly snažit využívat zdroje efektivněji," říká Michaela Nedorostová z firmy CBRE, která ekologické kanceláře a budovy pomáhá přetvářet. "Ano, eko trend je zčásti móda, ale firmy vědí, že jde nejen o významné úspory peněz. V Nizozemsku teď například Deloitte chtěl mít co nejchytřejší a nejúspornější budovu, protože ví, že na to ve výsledku přiláká zaměstnance," dodává Michaela Nedorostová.

co je well-Beeing

Nový trend, který k nám přišel ze zahraničí s mírným zpožděním. Zaměřuje se kromě ekologie celé firmy i na to, jak dobře se v ní zaměstnanci mohou cítit. Existuje nadnárodní WELL certifikace, zaměřená na fyzickou a psychickou pohodu zaměstnanců. Cílem je udržet kvalitu pracovního prostředí s prokazatelnými pozitivními dopady na zdraví a pracovní efektivitu zaměstnanců. Jde přitom nikoliv o měkké, ale o měřitelné parametry: měření umí rozpoznat a vyčíslit rozdíly před rekonstrukcí firmy v "zeleném trendu" a po ní, a to co do psychického zdraví lidí, komfortu, kvality osvětlení, akustické a teplotní pohody, fitness či zdravého stravování. Certifikované úsporné budovy jsou schopny efektivně pracovat s energiemi a snížit jejich spotřebu. Ekologie tak už není jen o třídění odpadu.

Budovy s ekologickým certifikátem jsou schopny efektivně pracovat s energiemi a snížit jejich spotřebu o 20 až 30 procent s tím, že pouhá spotřeba vody se sníží až o 15 procent oproti budovám bez eko certifikace. "V obou případech se jedná o moderní kancelářskou budovu třídy AAA o shodné velikosti 17 tisíc metrů čtverečních," říká.

Spočítáno to má i výrobce stavebních materiálů Saint-Gobain Adfors CZ. Ta vybudovala jímku na dešťovou vodu, kterou pak dál používá ve výrobě. Má propočet, že při využití šesti tisíc metrů krychlových dešťovky za měsíc jde o úsporu na vodném oproti odběru pitné vody 1,652 milionu korun na rok. A to se vyplatí.

Zelený trend se učí i na univerzitě

Nový trend pochopily i univerzity. Fakulta technologie ochrany prostředí Vysoké školy chemicko-technologické v Praze otevírá pro letošní školní rok kurz nástavbového vysokoškolského studia s názvem Oběhové hospodářství. Podle nejnovějších odhadů by v Evropské unii mohl přechod na oběhové hospodářství k roku 2030 vytvořit až dva miliony pracovních míst a ušetřit až 600 miliard eur.

A nový trend zasáhl už i úřady. Například radnice ve Žďáru nad Sázavou má žížalí kompostér, který už tři čtvrtě roku likviduje veškerý bioodpad, nainstalovaný v kanceláři a kompostuje zbytky ovoce, slupek, ale i kávy a čaje. Firma Plastia, která s ním zvítězila v mezinárodní designové soutěži, ostatně sídlí právě tady.

"Stejně tak radnice Prahy 4 má dobrovolně svůj ‚žížalí domek‘ od Plastie a kompostuje. Zdejší starosta dokonce sám navrhuje, kde vybudovat komunitní záhonky, a úřad na to lidem přispívá startovací částkou," popisuje Radka Pokorná z ekologického sdružení Kokoza a vzpomíná, že velký ohlas měl workshop o kompostování také ve Vodafonu.

jarvis_59a045d6498e42eed9399b39.jpeg
Žížalí reaktor. Nově zřízené bistro kompostuje veškerý bioodpad za pomoci žížal v nádobách, kterým tady říkají bioreaktor.