reklama

Stát likviduje fungující firmy pomocí zajišťovacích příkazů. Úřady v řadě případů jednaly nezákonně

  • Finanční úřady využívají ve stále větší míře takzvané zajišťovací příkazy k vybrání dlužné DPH.
  • Podle soudů v několika případech využily postup s likvidačními následky pro firmy nezákonně.
  • Soudce Nejvyššího správního soudu Karel Šimka říká, že se dají očekávat žaloby o stamilionové náhrady škody.
Ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček postup svých lidí hájí. „Nepřistupujeme k tomu s filozofií, že chceme někoho zlikvidovat,“ řekl. Ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček postup svých lidí hájí. „Nepřistupujeme k tomu s filozofií, že chceme někoho zlikvidovat,“ řekl. Foto: Matej Slávik

Vtrhnout do firmy, zabavit majetek a následně ho prodat za zlomek jeho hodnoty je stále častější postup finančních úřadů. Pokud mají kontroloři dojem, že podnik nezaplatí DPH, uvalí na něj takzvaný zajišťovací příkaz, po němž následuje exekuce. V řadě případů přitom k tak drastickému kroku nemají úřady dostatečné důvody: podle soudů několik společností zlikvidovaly neoprávněně. První poškozené firmy proto chystají na stát žaloby.

Například distributoři pohonných hmot VHS − Ropa plus nebo Autotrans Petrol už mají v rukou rozsudky Nejvyššího správního soudu, že úředníci jednali nezákonně. Přesto se stále nedočkali nápravy. "Na konci června dokonce i finanční ředitelství potvrdilo, že se opatření ruší. Na situaci to však nic nemění, majetek zpátky nemáme," řekl majitel Autotrans Petrol Jaromír Kryštof.

Stát likviduje fungující firmy

I společnosti VHS − Ropa plus soudy potvrdily, že k likvidačnímu přístupu nebyl důvod. Správce daně však dál firmu rozprodává a strhává peníze, které přijdou na její účet. "Nejvyšší správní soud vydal usnesení letos v březnu, přitom jsem ještě v červenci dostal dražební vyhlášku, že prodali další zboží," popsal majitel společnosti Miroslav Müller.

Soudce Nejvyššího správního soudu Karel Šimka potvrdil, že finanční úřad v řadě případů nedokáže odůvodnit své počínání. "Rozhodnutí zrušil už krajský soud a my jsme potvrdili jeho závěry. Není pochyb, že příkaz byl nezákonný," uvedl Šimka.

zajišťovací příkaz Nesmí mít pro firmy likvidační charakter, říká soudce

Podle něj stát čekají soudy o stami­lionová odškodnění za zničené firmy. Jejich majitelé se shodují, že po exekucích už nemají šanci je znovu oživit, a navíc to nevratně poškodilo jejich jméno. "Je to obrovská rána, která se těžko dává zpět," řekl Müller.

Ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček postup svých lidí hájí. Než se firmě sáhne na majetek, úředníci prý vše pečlivě vyhodnotí. "Nepřistupujeme k tomu s filozofií, že chceme někoho zlikvidovat," řekl.

Jeho podřízený Zbyšek Malý, který vede oddělení řízení rizik, možnost omylu připouští. "Nepopírám, že mohla finanční správa udělat chybu," uvedl.

Před soudem se už dokázalo úspěšně hájit celkem devět firem, desítky jiných čekají na verdikt a další přibývají. Zajišťovací příkazy se ve velkém začaly využívat v posledních letech: loni jich úředníci vydali přes 1500, což je patnáctkrát více než před šesti lety. Problém už řeší i ministři a poslanci. Žádají Janečka, aby situaci rychle napravil.

Podle Jana Rambouska z Unie daňových poplatníků kontroloři tuto pravomoc zneužívají místo důkladné prověrky. "Paralyzují tak firmu, která následně nemá finance na to, aby se roky soudila. Nic na tom nezmění fakt, že soud zajišťovací příkazy zruší," míní Rambousek s tím, že pokud se podnikatel nebrání u soudu, je to pro finanční úřad důkaz, že jde o podvodníka.

Čím se firmy konkrétně provinily, nechtěly finanční úřady zveřejnit s odvoláním na závazek mlčenlivosti. HN se podařilo získat zbavení této povinnosti v případě dovozce pohonných hmot Herst. Podle kontrolorů si se svým dodavatelem špatně ujasnil, kdo má platit DPH při dovozu do Česka. A doměřili mu 161 milionů korun, přestože podle majitele firmy Vlastimila Hercoka zaplatil dodavatel a stát o nic nepřišel.

Zaplať, nebo padni. Během pár hodin podnikatelé přišli o firmy, jež léta prosperovaly

"Že někdo daň uhradil, neznamená, že byla stanovena správně," vysvětlil vrchní rada středočeského finančního ředitelství Tomáš Krása. Proti tomu podal Hercok žalobu ke krajskému soudu, nyní čeká na rozhodnutí.

Z vysvětlení finančního úřadu vyplynulo, že podnik nemusí být daňovým podvodníkem, aby skončil v dražbě. Stačí podezření, že daň se nepovede vybrat. Za svým rozhodnutím poslat Herst do exekuce si proto stojí. "Nevím, jestli jsme firmu zlikvidovali. Zákon nám ukládá, kdy máme příkaz vydat, v tomto případě jsme obavu z nezaplacení daně měli," prohlásil Krása.

Markéta Řeháková, Martin Ťopek
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Platíte Čechům třetinu toho co svým lidem, vzkázal Sobotka Francouzům. Pracovníci z východu sráží naše mzdy, říká zase Macron

Liglass nám doporučoval přímo Zeman, tvrdí kancléř kyrgyzského prezidenta. Tendr ale prý proběhl korektně

Uber poprvé přichází o přízeň části investorů, snižují ocenění jeho akcií. Čtveřici fondů se nezamlouvají skandály firmy

Češi zkonstruovali unikátní mobilní pivovar v kontejneru. Pořídit si ho může každý, vyrobí až sto tisíc piv ročně

Český start-up Spendee se zařadil mezi 33 nadějných firem světa, které podpoří Google

reklama