reklama

Projekt Hyperloop je připraven na rozhodující testování v Nevadě. Vyzkoušet by se mohla kapsle o délce 8,5 metru

Čtěte více: Hyperloop | USA | doprava
  • Rozhodující test vysokorychlostní přepravy Hyperloop by se měl brzy uskutečnit v americké Nevadě.
  • Společnost je připravena v příštích několika týdnech poslat do zkušebního provozu v testovacím zařízení v Nevadě kapsli o délce 8,5 metru, uvedla to mluvčí společnosti Marcy Simonsová.
  • Zastánci projektu předvídají, že kapsle dosáhne rychlosti až 1200 kilometrů v hodině.
Projekt Hyperloop je připraven na rozhodující testování v Nevadě. Projekt Hyperloop je připraven na rozhodující testování v Nevadě. Foto: Reuters

Inženýři by mohli v Nevadě již brzy uskutečnit rozhodující test futuristické technologie vysokorychlostní přepravy osob prosazované podnikatelem Elonem Muskem a nazývané Hyperloop. Musk tuto technologii, která má přepravovat cestující a náklad v kapslích podtlakovými trubkovými tunely, označuje za revoluci v dopravě. Marcy Simonsová, mluvčí společnosti Hyperloop One, která tento systém dopravy vyvíjí, uvedla, že společnost je připravena v příštích několika týdnech poslat do zkušebního provozu v testovacím zařízení v Nevadě kapsli o délce 8,5 metru.

Firma ve středu zveřejnila výsledky testu v nevadské poušti z 12. května, při kterém testovací "sáňky" na kolečkách poprvé projely nad kolejemi za použití elektromagnetického pohonu a magnetické levitace ve vakuové trubce. Celý test trval 5,3 sekundy a sáňkám se podařilo dosáhnout rychlosti 113 kilometrů za hodinu, uvedla Simonsová. V nadcházející fázi testování s kapslí si Hyperloop klade za cíl dosáhnout rychlosti přes 400 kilometrů za hodinu.

Zastánci projektu předvídají, že kapsle dosáhne rychlosti až 1200 kilometrů v hodině. Skeptici však tvrdí, že nápad narazí na řadu problémů, od získání stavebního povolení po možnosti zatáčení kapsle při vysoké rychlosti.

ČTK, dap
Přeposlat
Diskuse
reklama

Živě: Merkelová se stane počtvrté kancléřkou. Německu bude nejspíše vládnout v koalici se Zelenými a FDP

Komentář Teodora Marjanoviče: Na tváři Merkelové zůstal úsměv

Neschopni absorbovat. Češi opět zjišťují, že smysluplné využití evropských peněz je nad jejich síly

Volební deník Petra Honzejka, díl první: Supertrable superdebaty ČT a příslovečná lidovecká stálost

Diář HN: Evropa a její budoucnost po německých volbách, centrální banka a úrokové sazby, konec kvót na cukr

reklama