reklama

Projekt Hyperloop je připraven na rozhodující testování v Nevadě. Vyzkoušet by se mohla kapsle o délce 8,5 metru

Čtěte více: Hyperloop | USA | doprava
  • Rozhodující test vysokorychlostní přepravy Hyperloop by se měl brzy uskutečnit v americké Nevadě.
  • Společnost je připravena v příštích několika týdnech poslat do zkušebního provozu v testovacím zařízení v Nevadě kapsli o délce 8,5 metru, uvedla to mluvčí společnosti Marcy Simonsová.
  • Zastánci projektu předvídají, že kapsle dosáhne rychlosti až 1200 kilometrů v hodině.
Projekt Hyperloop je připraven na rozhodující testování v Nevadě. Projekt Hyperloop je připraven na rozhodující testování v Nevadě. Foto: Reuters

Inženýři by mohli v Nevadě již brzy uskutečnit rozhodující test futuristické technologie vysokorychlostní přepravy osob prosazované podnikatelem Elonem Muskem a nazývané Hyperloop. Musk tuto technologii, která má přepravovat cestující a náklad v kapslích podtlakovými trubkovými tunely, označuje za revoluci v dopravě. Marcy Simonsová, mluvčí společnosti Hyperloop One, která tento systém dopravy vyvíjí, uvedla, že společnost je připravena v příštích několika týdnech poslat do zkušebního provozu v testovacím zařízení v Nevadě kapsli o délce 8,5 metru.

Firma ve středu zveřejnila výsledky testu v nevadské poušti z 12. května, při kterém testovací "sáňky" na kolečkách poprvé projely nad kolejemi za použití elektromagnetického pohonu a magnetické levitace ve vakuové trubce. Celý test trval 5,3 sekundy a sáňkám se podařilo dosáhnout rychlosti 113 kilometrů za hodinu, uvedla Simonsová. V nadcházející fázi testování s kapslí si Hyperloop klade za cíl dosáhnout rychlosti přes 400 kilometrů za hodinu.

Zastánci projektu předvídají, že kapsle dosáhne rychlosti až 1200 kilometrů v hodině. Skeptici však tvrdí, že nápad narazí na řadu problémů, od získání stavebního povolení po možnosti zatáčení kapsle při vysoké rychlosti.

ČTK, dap
Přeposlat
Diskuse
reklama

Pět českých příběhů z Londýna před brexitem. Když bude nejhůř, můžeme se sbalit a vrátit, říkají Češi

Akcie pražské burzy jsou na tom nejlépe od krize. Optimistické jsou i předpovědi na příští rok

Velký přehled mezd: Nejvíc přidáno letos dostali řidiči nebo prodavačky. Nejrychleji rostou výplaty na Plzeňsku

Umění je dobrá životní pojistka, říká Mária Gálová, ředitelka české pobočky aukčního domu Dorotheum

Mlékárna Pragolaktos se loni dostala do 150milionového zisku. Tržby jí klesly o devět procent

reklama