Tchajwanská společnost Foxconn vede konsorcium, které se chystá podat nabídku na převzetí čipové divize japonské Toshiby. Součástí konsorcia je americký technologický gigant Apple, výrobce počítačů Dell a další americké firmy. Největší smluvní výrobce elektroniky na světě jedná o účasti i s dalšími předními technologickými společnostmi Amazon, Google, Microsoft a Cisco Systems. Agentuře Reuters to v pondělí řekl šéf Foxconnu Terry Gou.

"Mohu říct, že Apple už je jistý," uvedl Gou a dodal, že účast této společnosti schválil její šéf Tim Cook i zbytek vedení. Gou ale odmítl sdělit, kolik by Apple a další americké firmy investovaly, a nenaznačil ani celkovou hodnotu své nabídky.

Toshiba prodává ceněnou divizi polovodičů, která je druhým největším výrobcem paměťových čipů NAND na světě. Nabídka by měla být předložena do čtvrtka, kdy má japonský konglomerát vybrat preferovaného uchazeče. Toshiba chce prodejem divize získat peníze na pokrytí ztrát americké jaderné divize Westinghousu.

Podle zdrojů Reuters Toshiba upřednostňuje nabídku amerického výrobce čipů Broadcom, který se spojil s americkým investičním fondem Silver Lake a nabízí za divizi 2,2 bilionu jenů (470 miliard korun). Dalším zájemcem je americká Western Digital v konsorciu vedeným fondem, za kterým stojí japonská vláda.

Foxconn vzhledem ke svým rozsáhlým svazkům s Čínou zatím za favorita aukce považován nebyl. Japonská vláda dala najevo, že zablokuje jakoukoli dohodu, z níž by vzešlo riziko úniku klíčových čipových technologií ze země.

Gou řekl, že konsorcium vedené Foxconnem nezahrnuje žádný čínský kapitál a nemělo by mít takové problémy s antimonopolními úřady jako jiné nabídky. Dodal, že Foxconn a jeho japonská dceřiná společnost Sharp nebudou mít v divizi Toshiby celkově více než 40 procent. Podle některých zdrojů je součástí konsorcia i japonská technologická investiční skupina.

Western Digital podle zdrojů plánuje tento týden zvýšit nabídku na čipovou divizi Toshiby na nejméně dva biliony jenů (426 miliard korun) z původní úrovně 1,6 bilionu. Firma provozuje s Toshibou v rámci společného podniku velkou továrnu na paměťové čipy v západním Japonsku a podle některých zdrojů bude mít důležitou roli pro úspěšné dokončení prodeje divize. Oba podniky se ale kvůli rozhodnutí Toshiby prodat divizi v aukci dostaly do sporu.