reklama

Peníze podle Leoše Rouska: Nový centrální bankéř Mora se eura bojí a premiér Sobotka chce o jeho přijetí mluvit

Newsletter
Čtěte více: ekonomika | akciové trhy | euro
  • Co by vám nemělo uniknout ve světě trhů a investic.
  • Ford chystá propouštění a doufá, že snížením nákladů udrží ziskovost a znovu nastartuje růst svých akcií.
  • Pokles kapitálových trhů v Brazílii jen den po největším poklesu trhů v USA od loňského září.
Nový centrální bankéř Mora se eura bojí a premiér Sobotka chce o jeho přijetí mluvit - Ilustrační foto. Nový centrální bankéř Mora se eura bojí a premiér Sobotka chce o jeho přijetí mluvit - Ilustrační foto. Foto: Shutterstock

Top chart

  • Nový centrální bankéř Marek Mora si myslí, že by Česko nemělo se vstupem do eurozóny spěchat. Hrozí, že by země musela přispět na sanaci italských bank a řeckých vládních dluhů.

  • Je koruna je ve vleku politiky? Ano, ale ne české. V pondělí díky volebním úspěchům Angely Merkelové v Německu a Emmanuela Macrona ve Francii koruna posílila pod 26,50 za euro. Ve čtvrtek ráno ale kvůli sílícímu skandálu ohledně vazeb amerického prezidenta Donalda Trumpa na Rusko naopak oslabila na 26,70 korun za euro.

  • Výrobce antivirových programů pro počítače a mobily Avast vykázal loni rekordní tržby 17,1 miliard korun a meziročně o 36 procent vyšší provozní zisk 353 milionů korun. Růst táhne spojení loňské spojení s konkurentem AVG. 

  • Brazilsko-americký indexový fond iShares MSCI Brazil Capped ETF (EWZ) je pod tlakem kvůli údajnému korupčnímu jednání prezidenta Michela Temera. Obchodování s akciemi EWZ bylo dočasně zastaveno a brazilský real vůči dolaru oslabil o 5 procent.

  • Akcie BlackBerrry rostou díky obavám, že počítačové viry typu WannaCry mohou napadnout i mobilní zařízení. Bývalý výrobce mobilů se nyní zaměřuje na zabezpečení zejména mobilů s Androidem. Pomáhá i býčí doporučení investiční firmy Macquarie.

  • Odložení vývoje některých nových modelů Volkswagen kvůli emisní aféře Dieselgate má dopad na dodavatele. Může to pocítit i firma Kovovýroba Hoffmann, která dodává prototypové díly budoucích sériových modelů automobilek jako BMW a VW.

Glosa ve 130 slovech o Fordu, Tesle a tržním nedocenění 

Loni automobilka Ford vykázala rekordní zisk, ale i tak její akcie za tři roky klesly zhruba o třetinu. Podle online deníku Business Insider to znamená jediné: Wall Street se pomátl. Narozdíl od konkurentů (General Motors a Fiat Chrysler Automobiles), které musela zachraňovat federální vláda, se Ford s krizí po roce 2008 vypořádal sám. Přesto je tržní hodnota ztrátové Tesly, která za rok prodá tolik aut kolik Ford za měsíc, takřka o 10 miliard dolarů vyšší. Akcie Fordu jsou v nemilosti, protože současný šéf Mark Fields není s to investory zaujmout stejně dobře jako jeho předchůdce Alan Mulally nebo charismatický šéf výrobce luxusních elektroaut Elon Musk. Nicméně Fields chystá změny (včetně plánu propustit 10 procent zaměstnanců), které by měli investory potěšit. Jestli to pomůže akciím dohnat ztráty není jisté.

Co lákat má

Euro. Přesněji rozhodnutí o tom, jestli má být rostoucí česká ekonomika součástí hlavního proudu Evropské unie. EU se totiž mění ve dvourychlostní. Na plný plyn pojedou jen země platící společnou evropskou měnu. Zdá se, že v úterý vážnost situace došla i premiéru Bohuslavu Sobotkovi, když se rozhodl o euru promluvit na sněmu Hospodářské komory ČR.

Kdo prohrává

Deutsche Bank čeká, že bude muset zaplatit pokuty za to, že její bývalé vedení údajně pomáhalo maskovat ztráty italské Banca Mote Dei Paschi di Siena. Před dvěma týdny se zdálo, že už bude lépe: banka poprvé po dvou letech ztrát vykázala zisk a dokonce překonala očekávání. Zatím není úplně jasné, jestli italské podvody byly tak velké, že inspirují americký týdeník New Yorker k dalšímu rozsáhlému textu, jako byl loňský článek o ruském skandálu, který Deutsche Bank vyšel na 10 miliard dolarů.

Kdo vyhrává (nervozita na trhu)

Hodnota indexového fondu iShares MSCI Brazil Capped ETF (EWZ), který je oblíbený v USA jako nástroj pro investice do brazilských akcií, se ve čtvrtek propadla kvůli novému skandálu v prezidentském Palácio do Planalto. Michel Temer, který loni nahradil odvolanou prezidentku Dilmu Rousseffevou, měl údajně souhlasit s podplácením svědka v souvislosti s korupčním vyšetřováním. Je otázkou, jestli potíže EWZ s čistým majetkem takřka 6 miliard dolarů mohou uškodit americkým akciím. Ty se ve čtvrtek lehce vyhouply z předchozích ztrát, kdy se trhy ocitly pod tlakem ohledně skandálů na ose Bílý dům-Kreml. MarketWatch píše o největším poklesu od loňského podzimu, který ve středu prodělal index S&P 500 na vlně obav z 'Trexitu' (odvolání prezidenta Donalda Trumpa z funkce).

Kdo umí investice včas ukončit

Ve světle politicko-finanční krize v Brazílii se ukazuje, že český investor Jakub Havrlant ví, kdy je třeba odejít. Jeho fond Rockaway Ventures nedávno prodal za několik miliónů dolarů podíl, který držel v brazilské firmě Creditas. Ta podobně jako české Zonky umožňuje lidem, aby si půjčovali peníze mezi sebou bez banky jako prostředníka.

Kdo investuje nejlépe

Trpělivý investor do evropské dcery zkrachovalé americké investiční banky Lehman Brothers. Ve středu britský soud rozhodl ve prospěch žalobců, kteří po Lehman Brothers International (Europe) požadovali 5 miliard liber na ušlých úrocích. Jde o sumu nad 11,5 miliard liber, které žalobci (zejména investiční fondy Elliott Management Corp. a King Street Capital Management) již obdrželi dříve. Alespoň někdo peníze po Lehman Brothers dostal. Většině investorů v Americe ale zůstaly jen oči pro pláč. 

Mimo byznys

Podle žebříčku Nanny State Index, který hodnotí, jak moc jednotlivé státy pomocí pravidel a zákazů vodí své občany za ručičku, je Česko nejsvobodnější zemí v EU. Česko chování svých občanů reguluje méně než jiné unijní vlády.

Leoš Rousek
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Prezident Zeman podepsal milost pro Kajínka. Už ji dostalo ministerstvo spravedlnosti

On-line: Sebevražedný atentátník zabil na koncertě v Manchesteru 22 lidí. V souvislosti s útokem policie zatkla 23letého muže

Česko bez volantu. Vláda by měla jít trendu autonomních aut naproti, myslí si Ťok a chce vybudovat polygon

Trestně stíhaný David Rusňák: Štědrý mecenáš z Brna, který vyrostl na dluhopisech

Zeman ve středu odvolá Babiše a jmenuje Pilného. Vládní krize končí, oznámil Hrad

reklama