reklama

Prodej Počerad podle nás dával ekonomický smysl, naše strategie se ale nemění, říká člen představenstva ČEZ Cyrani

Rozhovor
Čtěte více: energetika | ČEZ
  • Pavel Tykač nakonec elektrárnu Počerady nezíská. Dozorčí rada ČEZ po tlaku ekologů i politiků prodej za 10 miliard korun zamítla.
  • Argumentovala přitom nejistotou na trhu hnědouhelných zdrojů. Představenstvo firmy prodej již dříve podpořilo.
  • Proč to tak nakonec dopadlo popisuje v rozhovoru pro HN ředitel divize obchod a člen představenstva ČEZ Pavel Cyrani.
Pavel Cyrani vysvětluje, proč ČEZ zamítla prodej elektrárny Počerady. Pavel Cyrani vysvětluje, proč ČEZ zamítla prodej elektrárny Počerady. Foto: HN - Libor Fojtík

Po tlaku ekologů i politiků dozorčí rada ČEZ zamítla prodej elektrárny Počerady. Představenstvo firmy prodej ale již dříve podpořilo. Proč to tak nakonec dopadlo popisuje v rozhovoru pro HN ředitel divize obchod a člen představenstva ČEZ Pavel Cyrani.

HN: Dozorčí rada ČEZ ve čtvrtek zastavila prodej elektrárny Počerady Vršanské uhelné Pavla Tykače. Představenstvo ho přitom celou dobu podporovalo. Co na to říkáte?

Dozorčí rada nabídku Vršanské uhelné odmítla, tím pádem zůstane elektrárna v majetku ČEZ. Tak jak uvedl předseda pan Pačes, tak hlavním tématem, které se diskutovalo na dozorčí radě, byla míra nejistot na poli hnědouhelné energetiky v Evropě. A vyústilo to v nynější rozhodnutí.

HN: Ale jak ho hodnotíte?

Jsou tu dva úhly pohledu. Představenstvo posuzovalo transakci z pohledu čistě komerčního, z pohledu jejího finančního dopadu. A dozorčí rada tak, jak je složená ze zástupců majoritního akcionáře, tedy státu, tak do toho zahrnovala i úvahu celostátní nebo celospolečenskou. A tu nabídku vyhodnotili jinak, než my. To je ale role dozorčí rady v rámci korporace, aby takovýmto způsobem doplnila pohled představenstva.

HN: Říkáte doplnila. Ale to trochu zní, že se dozorčí rada neřídila komerční výhodností, ale řídila se nějakým jiným, státním, zájmem. A mohla tak jít proti zájmům minoritních akcionářů. Bylo to opravdu tak?

Ne, určitě ne. Dozorčí rada reprezentuje zájmy akcionářů. Ale v rámci těch nejistot na trhu a úhlu pohledu, který každý na tyto nejistoty má, můžete tu situaci potom vyhodnotit jinak.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé.

Děkujeme za vaši přízeň.

Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá.
Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Předplatit

Petr Lukáč
Přeposlat

Politiky straší 90milionový finanční strop na kampaň. Nejvíc musí škrtat ANO

Studenti se ve velkých městech vracejí na koleje, byty jsou pro ně už příliš drahé. Volných míst ale není dost

Manželé z Královéhradecka oživují tradici výroby podkrkonošského sirobu. Vaří ho celý den i noc

Dobrá ekonomická situace v Česku dostihla i chronické neplatiče alimentů, je jich "pouze" přes tři procenta

Z cukrovky chceme udělat hru, pozitivní motivace dětem pomáhá, říká inovátor

reklama