reklama

"Pan Kometa" Zábranský. Po dvanácti letech od zmrtvýchvstání brněnského hokeje je jeho šéf na vrcholu

Čtěte více: hokej | sport | Brno
  • Kometa Brno získala dvanáctý ligový titul, čekala na něj ale 51 let.
  • Mužem, který má na této skutečnosti největší zásluhu je Libor Zábranský.
  • Bývalý hráč investoval na burze, před dvanácti lety pak koupil klub, v němž je nyní majitelem, generálním manažerem i trenérem.
Libor Zábranský je majitelem, generálním manažerem i trenérem Komety Brno Libor Zábranský je majitelem, generálním manažerem i trenérem Komety Brno Foto: ČTK

Proniknout pod slupku Libora Zábranského, strůjce úspěchu kolem brněnské Komety, není jednoduché. Ostatně je zapáleným rybářem. Navenek tichý, klidný. Na střídačce a v hokejové šatně je samozřejmě jiný.

Ve středu večer, když v roli majitele, generálního manažera i trenéra Komety Brno zvedal pohár pro mistry ligy - pro Brno po jednapadesáti letech - nechal i on více znát své emoce. Byť se dušoval, že oslavy v jeho podání budou střídmé. Jen pár piv.

Zábranský může být hrdý. Po dvanácti letech, kdy se stal nejprve spolumajitelem a později stoprocentním vlastníkem klubu, je Kometa, jejíž novodobé historie je právě on tím nejjasnějším zosobněním, konečně na špici hokeje v Česku.

Peníze z hokeje rozmnožil na burze

Bývalý hokejový obránce a brněnský rodák získal 40 procent akcií tehdy před krachem stojícího klubu v roce 2005, o dva roky později už byl jediným vlastníkem. V roce 2009 pak Kometa koupila za 25 milionů extraligovou licenci od Znojma. A hned se s ní muselo začít počítat. Zájem fanoušků a návštěvnost pomáhala živit rozpočet a nákupy hráčů. Brno v sezoně 2011/2012 a 2013/2014 došlo až do finále ligy. Až úplně na vrchol to ale vyšlo až napotřetí teď. Když tým hladce prošel celým play-off a finále s Libercem ovládl v nejkratším možném termínu se skóre 4:0 na zápasy.

Zábranský jako hráč působil v předních českých klubech ve Vsetíně, či ve Spartě, dvě sezony hrál i za St. Louis Blous v NHL. Peníze, které hokejem vydělal, podle svých slov investoval na burze a zhodnotil. Postupně s rozšiřováním záběru Komety na další aktivity, které kromě řízení klubu zahrnují třeba i hospodu nebo školku pod značkou Kometa, začal podnikat i v jiných oblastech. Například v obchodu s nemovitostmi.

Neméně důležitou osobou v rozvoji Komety posledních let je manažer brněnských veletrhů Egbert Zündorf. Ten se v klubu stará o finance a administrativu. Je méně viditelným, ale velmi ceněným střípkem skládačky úspěchu.

Vstupné za 1250

"Směřovalo to k tomu od května, když jsem viděl, jaké se nám dařilo podepisovat hráče. Přes krizi v sezoně jsme to zvládli a play-off byla jízda," hodnotil Zábranský v rozhovoru s novináři celou sezonu.

Poté, kdy v sezoně 2015/2016 nevyšel Zábranskému tah s angažováním někdejšího reprezentačního kouče Aloise Hadamczika se na střídačku postavil "šéf" sám a zůstal tam i celou letošní sezonu. Do týmu přivedl zkušené hvězdy jako je Martin Erat či Ondřej Němec. "Devadesát procent hráčů máme podepsáno i na další rok," upozorňuje Zábranský na to, že i příští sezonu bude třeba dávat na Kometu pozor.

Kometa v sezoně 2015/2016 hospodařila se 170 miliony korun, letos mohla mít k dispozici i o něco vyšší částku. Rozpočet klubu patří v lize k těm vyšším, klub si jej ale může dovolit. Hokej se v posledních letech stal v Brně modlou. A management a zaměstnanci administrativy klubu tento zájem umí živit.

Možná nikde u konkurenčních klubů by základní vstupenka na finále nemohla stát 1250 korun. Byť relativně vysokou cenu vstupenek fanoušci kritizovali, stejně bylo plno.

Další krok: Nový stadion

Trvající zájem fanoušků, s tím kromě příjmů ze vstupného spojené peníze za prodej suvenýrů, a přízeň sponzorů, včetně velkých regionálních firem a značek jako je pivovar Starobrno, investiční skupina DRFG či stavební firma IMOS, pak klubu umožňují další ambiciózní plány.

Již několik let se hodně mluví o novém stadionu. Nyní Kometa hraje své zápasy v Rondu pojmenovaném po DRFG pro necelých osm tisíc diváků.

Aktuální představa klubu je nový stadion Za Lužánkami, na jehož výstavbě by se podíleli i další investoři. Nyní se pracuje na projektu, studii proveditelnosti a investičním záměru.

Šlo by o víceúčelovou halu pro některé další sporty jako třeba basketbal či florbal s kapacitou 12 tisíc diváků. Hotovo by mohlo být do tří let. Ambicí Komety by pak bylo uspořádat v nové areně část hokejového mistrovství světa, na jehož pořadatelství by Česko mohlo kandidovat v roce 2023.

Michal Šenk
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Notino vyráží na zteč: Největší český e-shop s kosmetikou se chystá ovládnout německý trh

Prezidentský kandidát Horáček jede v boji o Hrad naplno, Drahoš náskok těžko dohání. A potřebuje sehnat více peněz

Ukrajinská tajná služba zabavila počítače firmě českého podnikatele Fialy. Společnost prý používala špionážní software

Technologické firmy těží z rozvoje cloudu a mobilní reklamy. Microsoftu, Alphabetu i Amazonu rostl zisk

Sobotka dává Babišovi ultimátum do konce dubna, aby vysvětlil své kauzy. Podle Babiše to je volební kampaň ČSSD

reklama