Zatímco muži ovládají 57 procent českých firem, ženy jen 14 procent. Ve 29 procentech společnost nadpolovičního vlastníka nemá. Ženy častěji podnikají v účetnictví, auditu, daňovém poradenství a specializované ambulantní péči, muži se více soustřeďují na silniční nákladní dopravu nebo demolice a přípravu staveniště. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Bisnode.

V ČR je registrováno 458 568 společností s ručením omezeným a akciových společností. "Podíl žen na tuzemské podnikatelské základně je stále velmi nízký. Ženy velmi často začínají podnikat z nutnosti, a tak není překvapením, že se jako majoritní majitelky prosazují výrazněji v menších firmách," komentovala statistiky analytička Bisnodu Petra Štěpánová.

Společnosti, jejichž majoritním vlastníkem je muž, zpravidla vykazují vyšší tržby ve srovnání se subjekty, které kontrolují ženy. Největší, téměř pětinové zastoupení žen jako majoritních majitelek českých firem je u subjektů s ročními tržbami do tří milionů korun. "Čím vyšší tržby společnost vykazuje, tím nižší je zastoupení 'ženských' firem v rámci podnikatelské základny," dodala Štěpánová.

U firem s tržbami přesahujícími miliardu korun je jejich podíl podle databází a výpočtů Bisnodu pod hranicí jednoho procenta. Obdobný trend lze sledovat v případě subjektů, kde je majoritním vlastníkem muž. Zastoupení 'mužských' firem na podnikatelské základně roste až do tržeb 10 milionů korun. Následně s jejich dalším zvyšováním tržeb jejich podíl klesá ve prospěch společností, jejichž majoritním vlastníkem je zpravidla jiná právnická osoba. Přes 80 procent firem s tržbami nad miliardu korun ovládá jiná právnická osoba, upozornila Štěpánová.

*Subjekt je zpravidla majoritně vlastněn právnickou osobou nebo nemá majoritního vlastníka (např. 50 procent muž a 50 procent žena).