reklama

Ve francouzském Cannes rozdávali prestižní "realitní Oscary". Úspěch si připsali také Češi

Uvnitř fotogalerie
Čtěte více: soutěž | realitní | udržitelnost | stavba
  • Evropské stavby zvítězily ve většině z celkem 11 kategorií MIPIM Awards.
  • Na jedné z oceněných staveb se výrazně podíleli Češi.
  • Do užšího výběru se dostal pražský bytový projekt Rezidence Sacre Coeur 2.
Museu do Amanha Museu do Amanha Foto: MIPIM

Ve francouzském Cannes se tento týden udílely prestižní ceny MIPIM Awards, které odborníci považují za Oscary realitního byznysu. Evropské stavby zvítězily ve většině z celkem 11 kategorií. Nejúspěšnější byly belgické projekty, jež získaly tři ceny. Na jedné z oceněných staveb se výrazně podíleli Češi.

Z celkem 214 přihlášených projektů postoupilo do užšího výběru 44 projektů z 22 zemí celého světa. Byl mezi nimi i jeden zástupce z České republiky. Developer Satpo přihlásil do kategorie rezidenční projekty pražský bytový dům Rezidence Sacre Coeur 2. Porota ale shledala nejlepším v kategorii bydlení komplex šesti bytových domů v Berlíně.

Kategorii průmyslové a logistické stavby vyhrálo distribuční centrum společnosti Nike v belgickém městě Ham. Jde o mimořádně ekologickou stavbu. Na projektu od belgického ateliéru Jaspers-Eyers Architects se podílela mezinárodní inženýrská společnost Arcadis včetně její české kanceláře. Češi kontrolovali, zda se na stavbu skutečně dodávají ekologické stavební materiály, zda se odpad třídí, hlídali stavební dozor... Český tým Arcadisu pro stavbu vypracoval mezinárodní "zelenou" certifikaci LEED.

Hala je obalena obrovskou zelenou fasádou o celkové délce 1,3 kilometru. V letním období zeleň chrání budovu před intenzivním slunečním zářením. V okolí haly spásají trávu na okolních pozemcích ovce a v areálu se chovají včely.

Zelená ale není jen svou vizáží. Budova je prakticky energeticky soběstačná, využívá obnovitelných zdrojů od větrných elektráren přes solární a geotermální energie až po biomasu. V distribučním centru o velikosti 40 tisíc m2 pracuje přes tři tisíce lidí. Skladuje se v něm sportovní zboží značky Nike. Hala je v provozu od loňského léta a vedle čidel na CO2 v ní jsou i čidla, která měří hladiny formaldehydů. 

Jedenáctičlenná mezinárodní porota MIPIM Awards oceňuje výjimečné stavby. Jejich kvalita se rok od roku zvyšuje a čím dál větší roli hraje udržitelnost staveb. V porotě zasedají vlivní zástupci realitně-poradenských firem, investičních společností a bank, realitních fondů, správců nemovitostí či projekčních kanceláří. Největší světový veletrh realitních a investičních příležitostí MIPIM se v Cannes koná každý rok.

Za 27 let historie soutěže získaly cenu MIPIM doposud čtyři české stavby. V loňském roce si budova laserového centra v Dolních Břežanech u Prahy odnesla cenu za nejlepší průmyslový a logistický projekt. V roce 2012 vyhrála kategorii kancelářské budovy centrála společnosti Kooperativa pojišťovna v Praze-Karlíně. Vůbec poprvé získala cenu MIPIM v roce 1995 pražská Vinohradská tržnice, a to v kategorii nákupní centra. O šest let později zabodoval pražský hotel Four Seasons.

Martina Marečková
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus
reklama

Sobotka: Babiše dohání věci z minulosti, a chtěl by proto vést kampaň jako mučedník vyhozený z vlády

Konec intervencí může přijít od dubna kdykoli, řekl Rusnok. Koruna o půl procenta oslabila

Mironet má nárok na odškodné za zátah policie, tvrdí odvolací soud. Firma žádá přes 600 milionů

Nejmenší obchody by mohly získat náhradu nákladů za zavedení EET. Chtějí 10 tisíc, Babišovi to prý přijde rozumné

K Sobotkovi míří kritik mobilních operátorů Ondřej Malý. Stane se novým digitálním koordinátorem

X
Nemáte-li registraci, pokračujte zde
Nepamatuji si heslo
Potřebujete poradit?
Volejte:233 071 197
e-mail: predplatne@economia.cz