reklama

Český tým z ČVUT míří na prestižní soutěž dronů v Abú Dhabi. Soutěžit se bude o 5 milionů dolarů

Čtěte více: ČVUT | soutěž | drony
  • Skupina z ČVUT se zúčastní robotické soutěže Mohamed Bin Zayed International Rbotic Challenge.
  • Cílem prestižního podniku je posuonout vývoj bezpilotních létajících prostředků.
  • Drony budou vyhledávat a přemisťovat pohybující se objekty.
Dron FEL ČVUT Dron FEL ČVUT Foto: ČVUT

Soutěž Mohamed Bin Zayed International Robotic Challenge (MBZIRC) pořádá Khalifa University v Abú Dhabi každé dva roky a jejím cílem je posunout vývoj robotiky tak, aby se autonomní stroje ještě lépe uplatnily v komerční sféře, při záchranných operacích i při plnění vědeckých a ekologických úkolů. V současnosti to znamená především zlepšovat systémy počítačového vidění, orientace ve složitém terénu a schopnosti spolupráce s jinými roboty i s lidmi. MBZIRC je štědře sponzorovaná a ceny pro vítěze představují sumu pěti milionů dolarů.

Letošní ročník začne 16. března a potrvá dva dny. Do soutěže se přihlásilo 143 týmů ze 47 zemí, z nichž organizátoři vybrali 26. Český tým tvoří skupina MRS (Multi-robot Systems) z Elektrotechnické fakulty ČVUT, vedená Martinem Saskou a spolupracující s odborníky z několika zahraničních univerzit. Pro účast na MBZIRC mezinárodní tým dostal sponzorský dar 200 000 dolarů, z něhož na ČVUT připadlo 113 000 dolarů.

V letošním ročníku soutěže jsou čtyři kategorie, drony z ČVUT budou závodit ve dvou z nich: v první musí stroj samostatně vyhledávat objekty na přívěsu taženém za jedoucím autem, ve druhé budou formace spolupracujících dronů hledat pohybující se předměty různých barev a tvarů a přenášet je na stanovená místa. Další kategorie se týká pozemních robotů a v poslední (Grand Challenge) spolupracují létající roboti s pozemními při plnění zadání z předešlých tří kategorií. Praktické využití směřuje především k nasazení dronů v zásilkových službách, při záchranných pracích a zásobování.

Konkurence je těžká: mezi soutěžícími jsou skupiny z Carnegie Mellon University, University of Zurich, University of Bonn, Imperial College London a další. Český tým odlétá z Prahy už 26. února, protože bude své stroje dva týdny testovat v pouštní základně nedaleko Abú Dhabi. "Bude pro nás velmi zajímavé testovat drony v jiných klimatických a světelných podmínkách," říká Martin Saska.

Skupina MRS na katedře kybernetiky Elektrotechnické fakulty ČVUT se zabývá celou řadou disciplín souvisejících s konstrukcí, vyhodnocováním a zaváděním pozemních i létajících robotických systémů. Zaměřuje se především na malé drony, vzájemnou spolupráci robotů, systémy řízení a plánování pohybu autonomních strojů, na modulární roboty a bezpečnostní systémy. Jimi zkonstruovaná zařízení se mimo jiné podílela i na skenování stavu historických památek v nedostupných místech historických objektů. Pokusně byly jejich drony nasazeny v kostele ve Šternberku, vyhodnocení experimentu poslouží jako podklad k žádosti o grant na další vývoj této metody.

Tým z ČVUT představuje své drony a popisuje, jak bude soutěž vypadat

Jan A. Novák
Přeposlat
Diskuse
reklama

Češi mají v oblasti kryptoměn hned dvě světová prvenství. Vytvořili virtuální peněženku a bitcoinové "JZD"

Ministerstvo průmyslu zpřísňuje investiční pobídky. Levné montovny neplatící alespoň průměrnou mzdu mohou na podporu zapomenout

Babiš ani neví, kde Kostelec je, jinak by to tak nenechal, říkají místní. Volit budou ANO, i když na práci v masně Agrofertu si stěžují

Češi umí rozjíždět "byznys z vesmíru". Dostávají kosmické technologie do běžného života, říká manažer Evropské vesmírné agentury

Forbes: Trump se propadl v žebříčku boháčů o sto příček. Gates zůstává nejbohatším člověkem planety

reklama