Veřejní investoři do konce února vypsali výběrová řízení na stavební práce za 16 miliard korun, meziročně o 8,8 procenta méně. Počet zakázek meziročně vzrostl o 14,4 procenta na 469.

Vyplývá to z analýzy společnosti CEEC Research na základě dat uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek. Hodnota zakázek zadaných konkrétním firmám meziročně klesla o 40,9 procenta na 7,33 miliardy korun.

"Zakázek je v pozemním stavitelství pro velké firmy stále málo. Zájem drobných investorů o výstavbu rodinných domků či o rekonstrukce kapacity firem v žádném případě naplnit nedokáže," uvedl ředitel Stavebních veletrhů Brno Radim Tichý.

Jen v únoru vypsali veřejní investoři 264 výběrových řízení na stavební práce za 9,5 miliardy korun. Jejich počet se meziročně zvýšil zhruba o pětinu, hodnota vzrostla o 23,9 procenta. "Největší výběrové řízení v hodnotě 933 milionů korun vypsalo v únoru Národní divadlo na rekonstrukci historické a provozní budovy Státní opery," doplnil ředitel CEEC Research Jiří Vacek.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Za první dva měsíce roku bylo konkrétním firmám zadáno 385 zakázek za 7,33 miliardy korun. Počet meziročně klesl o 44,4 procenta, hodnota o 40,9 procenta. Podle údajů inženýrské a poradenské společnosti ÚRS Praha připadalo 72,8 procenta hodnoty na inženýrské stavby.

"Aktivita veřejných investorů v ukončování výběrových řízení a přípravě projektů je žalostná. Tento stav trvá už od roku 2010 a je výsledkem neutěšeného legislativního a výkladového prostředí v oblasti stavebnictví. K jeho zlepšení nepřispěly ani nový zákon o zadávání veřejných zakázek, ani novela zákona o posuzování vlivů na životní prostředí," uvedl generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát.