Světové ceny ropy pokračují druhý den v poklesu z letošních maxim z minulého týdne. Trh oslabují obavy z rostoucích přebytků suroviny po páteční zprávě o nečekaném oživení těžební aktivity ve Spojených státech.

Severomořská ropa Brent v 10:00 SEČ oslabila o 1,2 procenta na zhruba 40,70 dolaru za barel; během pátku se přitom dostala až na letošní maximum 42,54 dolaru. Americká lehká ropa WTI zlevnila o téměř dvě procenta na 38,72 dolaru.

Podle pátečních údajů firmy Baker Hughes američtí těžaři minulý týden přerušili 12 týdnů omezování produkce a zvýšili počet provozovaných vrtných souprav o jednu. Analytici přitom čekali další pokles tohoto ukazatele, který za poslední rok pod tlakem cenového propadu klesl o dvě třetiny a je nejníže od roku 2009.

Globální přebytek nabídky a růst zásob srazily ceny ropy od poloviny roku 2014 zhruba o 70 procent a v lednu ceny sestoupily na 12letá minima 26–27 dolarů za barel. Od té doby však díky nadějím na dohodu předních producentů na zmrazení těžby a poklesu produkce v USA získala přes 50 procent.

Zhruba 15 předních producentů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) i mimo ni se sejde 17. dubna v Dauhá, aby projednali plán na zmrazení produkce. Na zmrazení těžby na lednové úrovni se už v únoru předběžně dohodly Saúdská Arábie, Rusko, Venezuela a Katar, podmínily to ale obdobnými kroky u dalších předních producentů.