Německá vláda hodlá vytvořit fond v objemu deseti miliard eur (zhruba 270 miliard korun) na podporu investic do rychlejšího připojení k internetu ve venkovských oblastech. Oznámilo to ministerstvo hospodářství. Svaz německého průmyslu (BDI) dnes vládu na zahájeném veletrhu výpočetní techniky CeBIT vyzval k výraznější podpoře výstavby digitálních sítí.

Panují obavy, že neschopnost využívat nejnovějšího vývoje v oblasti digitálních technologií by mohla mít negativní dopad na německý průmysl. Německo za své úspěchy v oblasti exportu do značné míry vděčí malým a středním výrobcům. To jsou často rodinné firmy sídlící v oblastech mimo velká města, kde se internetové technologie rozvíjejí pomaleji, upozorňuje agentura Reuters.

Vláda hodlá do roku 2018 po celé zemi zajistit širokopásmové připojení k internetu. Nyní navíc plánuje rozvoj ještě rychlejších sítí z optických vláken, umožňujících přenos jednoho gigabitu dat ze sekundu. "Potřebujeme v Německu do roku 2025 vybudovat gigabitovou síť z optických vláken," uvedlo ministerstvo. Dodalo, že k dosažení tohoto cíle by měl přispět právě nový fond na podporu rychlého připojení k internetu ve venkovských oblastech. Celkově by si mělo vytvoření celoněmecké sítě z optických vláken podle odhadů ministerstva vyžádat až 100 miliard eur.

Podle BDI vláda doposud v oblasti rozvoje rychlého připojení k internetu postupovala příliš pomalu. "Nejsme spokojení s rozšiřováním digitálních sítí. Naše země má daleko do digitální infrastruktury s vysokým výkonem," uvedl šéf BDI Ulrich Grillo na veletrhu CeBIT v Hannoveru. Vyzval rovněž malé a střední podniky k většímu využívání výhod, které internet přináší.