Irská ekonomika vzrostla loni o 7,8 procenta. Irsko se tak druhým rokem za sebou stalo nejrychleji rostoucí ekonomikou Evropské unie. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil irský statistický úřad. V roce 2014 ekonomika expandovala o 4,8 procenta.

Irsko v roce 2010 muselo požádat o záchranný program, od té doby však výrazně oživilo. Loni ekonomika těžila z dalšího poklesu nezaměstnanosti, růstu maloobchodních tržeb a slabého eura, které podpořilo vývoz.

"Rychlost růstu v posledním čtvrtletí posílila. To je nad všechna naše očekávání. Nejpozitivnějším překvapením roku 2015 byl spotřebitel," uvedl hlavní ekonom Goodbody Stockbrokers Dermot O'Leary. Letos by podle něj růst neměl být tak vysoký, měl by však opět překonat zbytek Evropy.

Podle oficiálního odhadu má hrubý domácí produkt v letošním roce stoupnout o 4,3 procenta. Nedávné posílení eura vůči britské libře zřejmě bude mít letos negativní dopad na vývoz, statistické údaje za první dva měsíce letošního roku jsou však zatím převážně pozitivní.

Irsko po krachu realitní bubliny a kolapsu svých největších bank dostalo v roce 2010 od EU a Mezinárodního měnového fondu (MMF) záchranný program v sumě 85 miliard eur (2,3 bilionu korun). Země plnila všechna opatření, která po ní věřitelé požadovali, takže už o tři roky později mezinárodní záchranný program ukončila a vrátila se úspěšně na kapitálové trhy. V letech 2008 až 2010 se ekonomika Irska propadla o více než deset procent.