Přebytek státního rozpočtu ke konci února klesl na 27,7 miliardy z lednových 45,9 miliardy korun. Loni v únoru byl přebytek rozpočtu 22,6 miliardy korun. Informovalo o tom v úterý ministerstvo financí. Na celý rok je schválen rozpočet se schodkem 70 miliard korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci února meziročně stouply o 11,5 miliardy na 216,9 miliardy korun. Nejvíce k tomu přispěly daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení a peníze přijaté od EU.

Celkové výdaje státu meziročně stouply o 6,4 miliardy na 189,2 miliardy korun. "Nejvyšší dynamikou, meziročně o osm procent, se vyznačují výdaje na důchody. To ale hlavně kvůli jednorázově vyplaceným částkám," komentuje výdajovou stránku státního rozpočtu hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Na příjmovou stránku státního rozpočtu za první dva měsíce letošního roku má příznivý vliv také vyšší čerpání peněz z EU a převodů z Národního fondu. "Toto čerpání je v porovnání s počátkem loňského roku vyšší o 5 miliard korun," upozorňuje hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. 

Daňové příjmy bez sociálního zabezpečení ke konci února meziročně stouply o 4,5 miliardy na 85,3 miliardy korun. Příjmy z pojistného na sociální zabezpečení meziročně stouply o 3,2 miliardy na 68 miliard korun.

Inkaso daně z přidané hodnoty (DPH) přitom v meziročním srovnání zůstalo na 37 miliardách korun. Meziroční tempo růstu DPH bylo ke konci února podle ministerstva financí negativně ovlivněno snížením objemu zadržovaných odpočtů. Zatímco loni v únoru to byly 7,4 miliardy, letos je to 4,5 miliardy korun.

Inkaso DPH je také podle úřadu způsobeno i lednovou změnou rozpočtového určení daní, kdy vzrostl podíl krajů na celkovém výnosu DPH ze 7,86 procenta na 8,92 procenta. "Pozitivně by měl na inkaso působit růst výdajů domácností a vládních institucí. Lze očekávat, že v průběhu roku pozitivně ovlivní inkaso DPH zavedení kontrolního hlášení a posléze i elektronická evidence tržeb," uvedlo ministerstvo financí.

Inkaso spotřebních daní meziročně stouplo o 3,3 miliardy na 24,4 miliardy korun. Příjmy z daně z minerálních olejů rostly díky vyšší spotřebě způsobené nízkými cenami pohonných hmot. Rovněž spotřební daň z tabákových výrobků byla v únoru meziročně vyšší.

Největší objem výdajů rozpočtu je určen na sociální dávky. Ke konci února na ně z rozpočtu putovalo 82,1 miliardy korun, tedy meziročně o pět miliard více.