Britský finanční ústav Royal Bank of Scotland (RBS) hospodařil v loňském roce se ztrátou skoro dvě miliardy liber (68,5 miliardy korun). Ztráta sice klesla z 3,5 miliardy liber v předešlém roce (120 miliard korun), v červených číslech však banka zůstala osmý rok v řadě. RBS v pátek také oznámila, že zatím odkládá výplatu dividend. Akcie banky po oznámení spadly na více než tříleté minimum.

Británie prodává svůj podíl v Royal Bank of Scotland. První akcie nabídla v aukci se ztrátou - čtěte ZDE

RBS byla v minulosti krátce největší světovou bankou podle objemu aktiv. Banku ale musel s příchodem globální finanční krize v roce 2008 zachránit stát, který v ní teď vlastní 73 procent akcií. Její záchrana stála daňové poplatníky zhruba 45 miliard liber. RBS od té doby provádí reorganizaci a řeší právní spory.

Banka se mimo jiné snaží v USA urovnat obvinění, že před finanční krizí z let 2007-2009 klamala investory při prodeji hypotečních zástavních listů a od nich odvozených cenných papírů. Na případnou pokutu si RBS vyčlenila 3,8 miliardy liber. Vzhledem k dalším nákladům a opatřením to podle vedení banky bude mít za následek, že dividendu pravděpodobně nevyplatí dřív než v prvním čtvrtletí 2017.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Bance loni také stouply náklady na restrukturalizaci. Náklady na řešení právních sporů se pak zvýšily o 63 procent.

Generální ředitel Ross McEwan za loňský rok nedostane prémie. I tak ale díky dlouhodobému programu odměňování inkasoval více než dvojnásobek proti předchozímu roku, celkem skoro 3,8 milionu liber.

Akcie banky ztratily od začátku roku asi pětinu hodnoty, zčásti i kvůli obavám o stabilitu bankovních sektoru v době, kdy zpomaluje růst globální ekonomiky. V pátek akcie RBS na burze v Londýně ztrácely přes deset procent, než po poledni ztrátu mírně snížily.