Odboráři Dolu Paskov vyhlásili stávkovou pohotovost. Rozhodl o tom v úterý závodní výbor, oznámilo Sdružení hornických odborů OKD na svých internetových stránkách. Odbory žádají vyřešení sociálního programu pro propouštěné horníky. Důl, který má téměř 1700 zaměstnanců, chce OKD letos zavřít.

Důvodem pro vyhlášení stávkové pohotovosti jsou podle odborářů kroky, kterými vedení OKD směřuje k uzavření dolu, aniž ale vyhlásilo jeho útlum. Kvůli tomu zatím nebyl vyhlášen ani sociální program. Ten na dole platil už v roce 2013, kdy OKD původně oznámilo, že důl zavře. Poté se ale firma dohodla se státem na prodloužení těžby a sociální program byl pozastaven.

"Naším cílem je vyřešit situaci sociálně smírnou cestou do 30. dubna 2016, kdy v tomto čase bude již nutné řešit zaměstnance úseků příprav a ostatních návazných činností," uvedl v prohlášení předseda odborů Dolu Paskov Rostislav Palička. Pokud se sociální program neobnoví nebo nebude uzavřena dohoda o jiné formě uspokojení požadavků zaměstnanců, podniknou odboráři další kroky v souladu se zákony. Jedním z těchto kroků může být podle Paličky i stávka.

"Zaměstnanci na Dole Paskov pracují již od roku 2013 v naprosté nejistotě a pracovní atmosféra mezi nimi se stále zhoršuje. Žádáme proto ze strany vedení a představenstva OKD o urychlené řešení situace na Dole Paskov," uvedl Palička.

Sociální program zaručoval horníkům mimo jiné navýšení odstupného podle odpracovaných let. "Ti, co mají 16 a více odpracovaných let v OKD, tak mají nárok až na dvanáctinásobek platu," řekl v pondělí Palička. Průměrný plat v celé OKD byl loni 34 tisíc korun.

Generální ředitel OKD Dale Ekmark na začátku měsíce v Karviné řekl, že OKD do tří let propustí polovinu zaměstnanců, tedy 5 až 6 tisíc lidí. Ministerstvo průmyslu v pondělí uvedlo, že vedení OKD tuto informaci vzalo zpět a nové číslo oznámí do měsíce. I s pracovníky dodavatelských firem nyní v OKD pracuje asi 12 tisíc lidí.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský v pondělí řekl, že vedení společnosti citlivě vnímá rozhodnutí odborářů i situaci v tamním dole a vyvíjí maximální úsilí, aby zajistilo finanční zdroje na pokrytí sociálního programu. "Jakmile budeme znát další strategii, jsme připraveni odborovou organizaci i zaměstnance Dolu Paskov neprodleně informovat," uvedl mluvčí.

OKD se v posledních letech potýká s existenčními problémy. Kvůli klesajícím cenám uhlí je pro firmu těžba ztrátová i přes zavádění úsporných opatření. Kromě Dolu Paskov se chystá zavřít i doly Lazy a Darkov. V Dole Paskov (nynější Důlní závod 3) se těží na dvou šachtách – Staříč a Chlebovice.

Představitelé Moravskoslezského kraje usilují o to, aby těžba v OKD byla utlumována postupně. Určité výdaje by podle nich měl nést i stát, protože ohroženy jsou i tisíce dalších míst v navazujících profesích. Na konci ledna činila nezaměstnanost v kraji 8,7 procenta, práci nemělo více než 73 500 lidí.

Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice. Majitelem OKD je firma New World Resources (NWR).

Hlavním akcionářem NWR je s 50,5% podílem společnost CERCL Mining, ve které drží polovinu podnikatel Zdeněk Bakala. Ten zároveň vlastní i společnost Economia, která vydává Hospodářské noviny.

Přelomy v kauze dolů OKD

4. června 2013 - Společnost New World Resources (NWR), které patří těžební firma OKD, oznámila odborům, že uvažuje o prodeji Dolu Paskov. NWR se dostala do vysoké ztráty.

17. září 2013 - NWR oznámila, že Důl Paskov uzavře, protože zřejmě nebude konkurenceschopný. Mluvčí OKD řekl, že pokud se bude stát podílet na sociální (dotované) těžbě, může Paskov skončit až v roce 2018. Ponese-li náklady jen OKD, zavře důl v prosinci 2014.

7. dubna 2014 - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se domluvil s NWR, že Paskov bude fungovat do konce roku 2017 a vláda poskytne 600 milionů korun na sociální programy horníků. Do té doby se počítalo, že stát vydá na útlum těžby až 1,1 miliardy korun.

9. prosince 2015 - Společnost NWR navrhla kvůli klesajícím cenám uhlí uzavření Dolu Paskov už na konci roku 2016. Druhou variantou byl převod dolu na stát. Ministři, kteří mají novou dohodu uzavřít, oba návrhy odmítli.

14. prosince 2015 - Návrh NWR, která po státu požadovala zhruba čtyři miliardy korun za to, že bude pokračovat v těžbě, nepodpořila ani jedna ze stran tripartity.

18. prosince 2015 - Zástupci vlády a Moravskoslezského kraje se shodli na nutnosti útlumu těžby v OKD. Odbory hrozí nepokoji.

2. února 2016 - OKD oznámila, že chce do tří let propustit polovinu zaměstnanců. Uzavřeny by měly být doly Paskov, Lazy a Darkov. Společnost plánuje, že v ní do roku 2018 bude pracovat 5000 až 6000 lidí. Předseda hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že jde jen o politický boj, protože na tak rychlé uzavírání dolů firma nemá peníze. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že vláda nemůže přebírat odpovědnost za soukromého podnikatele.

22. února 2016 - Podle MPO vedení OKD vzalo zpět informaci o tom, kolik propustí lidí. Nové číslo má firma oznámit do měsíce.