Počet minipivovarů v Česku překročil hranici 300. V polovině ledna jich bylo 302, což je o 22 více než v roce 2014. Jejich počet patrně dál poroste a může se podle prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů Jana Šuráně zastavit až na dvojnásobku nynějšího čísla. Šuráň to řekl ve středu na potravinářském veletrhu Salima.

Za růstem počtu minipivovarů je zájem spotřebitelů a chuť jednotlivců i firem investovat. Naprostá většina minipivovarů má kapacitu kolem 1000 hektolitrů a vaří pouze pro vlastní hospodu. V poslední době ale roste počet firem, které minipivovary zakládají pro byznys a svoje pivo prodávají hospodám podobně jako velkopivovary.

Loni podobné projekty tvořily zhruba desetinu nově vzniklých minipivovarů. Příkladem je znojemský pivovar investora CEO Management, který zahájil provoz v bývalém areálu Hostanu loni v listopadu. Stejný investor plánuje obnovení výroby v Jarošově, který je součástí Uherského Hradiště, a později ještě v jednom městě na jižní Moravě.

Produkci minipivovarů odborníci pouze odhadují. Podle Šuráně je asi 200 000 hektolitrů ročně, což je méně, než vyrobí například pivovar Bernard z Humpolce, a jde vlastně o 1,3 procenta českého pivního trhu. Loni podle Šuráně vzniklo 56 minipivovarů, nejvíce na jižní Moravě. Řada podniků ale zanikla, proto je velmi obtížné sledovat aktuální počty a výstav.

Šuráň v minulosti odhadoval, že minipivovarů nebude více než 300. "Vzhledem k apetitu investorů a neutuchajícímu zájmu spotřebitelů to nyní vidím tak na 600. Pak by byl v každém větším městečku pivovar, jak to kdysi bývalo," uvedl Šuráň.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Zájem investorů souvisí také s poklesem cen technologií. Zatímco před 20 lety stálo vybavení minipivovaru 5,5 milionu korun, nyní je to zhruba o milion méně. Někdy je možné ho sehnat i levněji ze zastavených provozů.

Podle Šuráně se trh vyvíjí velice dynamicky a některé minipivovary časem překročí hranici desetitisíce hektolitrů výroby a přejdou mezi klasické pivovary. To se stalo v případě středočeského Kácova, Chotěboře nebo pivovaru Tambor ve Dvoře Králové. Podobné ambice má podle Šuráně znojemský pivovar nebo pivovar Hauskrecht v Brně. Například v Lounech, kde před lety zastavil výrobu Heineken, se nyní na místě malého minipivovaru rodí větší s výrobou kolem 9000 hektolitrů. Opakem je Český Krumlov, kde v tamním velkopivovaru vznikl minipivovar.

Zájem o minipivovary podtrhuje i letošní potravinářský veletrh Salima, na kterém se představí více než 30 minipivovarů. Expozici spojenou s degustací zatím navštívily stovky lidí.