Daně lze nově zaplatit speciální poštovní poukázkou, za niž odesílatel peněz nemusí hradit poplatek České poště. "Daňovou složenku" v úterý představila finanční správa spadající pod ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem (ANO). Během loňského roku zrušila finanční správa polovinu pokladních míst.

Lidé, kteří chtěli platit daně jinak než v hotovosti nebo převodem z účtu, museli dosud používat standardní poštovní poukázku typu A. Za převod částky do 5000 korun u ní Česká pošta vybírá poplatek 29 korun, při posílání částky od 5001 do 50 tisíc korun si člověk připlatí 40 korun a za každých dalších započatých 10 tisíc pak ještě šest korun.

Bezplatná daňová složenka bude od 1. března k dispozici na všech pobočkách České pošty. Má sloužit k placení daně z nemovitých věcí, daně z nabytí nemovitých věcí (bývalá daň z převodu) a daně z příjmů fyzických osob.

Novinka by měla ušetřit i státu. "Příjem a převod jedné platby v hotovosti na příslušný účet státu nás dosud přijde na 42,50 koruny, zatímco České poště za tuto službu nyní zaplatíme 18,50 koruny," říká šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček. Připomíná, že například severské země nebo Nizozemsko vůbec neumožňují hotovostní placení daní.

Práce s hotovostí je podle Janečka pro stát drahá, zejména kvůli nákladům na zabezpečení, navíc jde jen o sezonní záležitost. Finanční správa má nyní 98 pokladních míst, když k začátku loňského září zrušila 103 pokladen na "neokresních" pracovištích. "Žádné omezení příjmu hotovosti na pokladnách finančních úřadů letos nechystáme," slibuje náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová. Pošta má přes 3200 poboček.

Složenka vychází vstříc lidem, kteří nejsou zvyklí používat internetové bankovnictví. "V letech 2013 a 2014 platilo daně hotově asi 1,2 až 1,37 milionu lidí, jejich počet klesá," upřesňuje Janeček.

Finanční správa se tak vrací k nápadu, který v březnu 2006 prosadil tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD). Speciální daňová složenka tehdy fungovala do konce roku 2010, než ji zrušil nový ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). "Tím, že nebudeme hradit České poště náklady za placení daní prostřednictvím této speciální složenky, ušetříme 46,5 milionu korun ročně," vysvětlil to tehdy mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

V letech 2006 až 2010 uskutečnili lidé prostřednictvím daňové složenky každoročně kolem 2,5 milionu plateb. Nejvíce peněz – přes 5,6 miliardy korun – přes ni poslali v roce 2008. Daňovou složenku lidé jednoznačně nejčastěji využívali k placení daně z nemovitostí.

Nejjednodušším způsobem placení daní je přímý převod z účtu. Poplatek v bankách za odchozí platbu zadanou elektronicky se pohybuje zhruba do pěti korun, některé banky nabízejí odchozí platby zdarma. Další možností je příkaz na pobočce banky. Samozřejmě zůstává i možnost uhradit daň přímo na pokladně finančního úřadu.

Ani letos nebudou moci Češi zaplatit daně prostřednictvím platební karty. Finanční správa sice původně chtěla tuto možnost spustit od roku 2015, kvůli vysokým nákladům si to ale rozmyslela. Obchodník – v tomto případě finanční správa – totiž platí z každé transakce kartou poplatek – zjednodušeně řečeno jakousi provizi vydavateli karet. Ta by se přitom počítala ze samotné daně, a pokud by stát od lidí nevybíral speciální poplatek, vybral by kvůli tomu méně peněz.

"Placení kartou chceme umožnit do novely daňového řádu, tedy do začátku roku 2017," slibuje náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová. Mají se vytvořit také podmínky, aby takto šlo platit i místní poplatky.