Evropské akcie v pondělí po delším období poklesu už podruhé za sebou rychle stoupaly.

Pomohlo hlavně oživení bankovního sektoru a pozitivní pohled na akcie francouzských telekomunikačních operátorů. Ty rostly díky informacím o možném spojení dvou konkurentů.

K růstu se ale navíc obrátila také pražská burza, která připsala tři procenta.

Panevropský index FTSEurofirst 300 vyrostl o tři procenta už v pátek a další tři procenta připsal i v pondělí. O více než tři procenta rostl také index Euro STOXX 50. 

Ukazatel FTSEurofirst je od začátku roku ve ztrátě kolem 12 procent kvůli obavám z globálního ekonomického zpomalení a pochybnostem o zdraví evropského bankovního sektoru.

Ve středu však banky posilovaly, protože investoři uvítali plán Evropské centrální banky (ECB) nakupovat problematické půjčky od italských bank v rámci programu nákupu finančních aktiv.

Hodnota italské banky Monta Paschi proto poskočila téměř o desetinu a akcie konkurentů Banco Popolare a Intesa Sanpaolo posílily o 8,5 a 4,8 procenta. Vzhůru ale zamířily i další evropské banky. Nizozemská ING připsala necelých šest procent a Credit Suisse rostla o více než čtyři procenta.

Na pražské burze o více než šest procent posílila Erste, která tak investorům zčásti kompenzovala výrazné ztráty z posledních čtrnácti dní. O dvě a půl procenta posílila i Komerční banka, největší poražený minulého týdne. Dařilo se však drtivé většině českých akcií (mírný pokles vykázala jen O2) a index PX tak vystoupal na 876 bodů. I tak je však hluboko pod úrovní ze začátku roku. 

Konsolidace trhu pomáhá telekomunikacím

Na růstu evropských akcií se podíleli také francouzští operátoři kvůli informacím o jednáních o možném převzetí mezi společností Orange a konkurenčním Bouygues. Orange potvrdil, že jednání mezi firmami pokračují.

Akcie Bouygues v reakci posílily o více než šest procent, Orange rostl zhruba o čtyři. Růst ale zaznamenaly i akcie konkurenčních operátorů Iliad a Numericable-SFR.

Podle analytiků akciím pomáhá také očekávání, že ECB posílí svá opatření na podporu trhu. Německá centrální banka v pondělí snížila svou předpověď vývoje inflace, kterou čeká pomalejší v celé eurozóně. To pravděpodobně ještě zvýší tlak na další uvolnění měnové politiky ECB.

Evropská centrální banka je připravena v březnu uvolnit svou měnovou politiku, pokud výkyvy na finančním trhu nebo dopady nízkých cen energií sníží inflační očekávání, prohlásil v pondělí v projevu před výborem pro hospodářské a měnové záležitosti Evropského parlamentu prezident Evropské centrální banky Mario Draghi.