Bankovní rada České národní banky bude pokračovat v oslabování koruny a držet kurz poblíž hodnoty 27 korun za euro. Během ledna nakoupila ČNB eura zhruba za 50 miliard korun a celkem už tak na intervence vydala přes 470 miliard korun. Na čtvrtečním jednání navíc ČNB zhoršila odhad vývoje české ekonomiky na 2,7 procenta a rozhodla, že režim devizových intervencí ukončí v první polovině roku 2017.

Úrokové sazby pak ČNB nadále nechala na historických minimech. Základní úroková sazba činí 0,05 procenta. Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013. Již před časem centrální banka oznámila, že konec režimu devizových intervencí může přijít na přelomu roků 2016 a 2017.

Bankovní rada ve čtvrtek zopakovala, že závazek ohledně kurzu koruny považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB nepřipustí posílení kurzu na úrovně, které by už nebylo možné interpretovat jako "poblíž hladiny 27 Kč/EUR". Takovému posílení ČNB brání automatickými a potenciálně neomezenými intervencemi, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Při oslabení koruny nad 27 korun za euro ČNB nechá kurz pohybovat podle nabídky a poptávky na devizovém trhu.

"Ze struktury dekádní bilance ČNB vyplývá, že intervence národní banky pokračovaly i v letošním roce v relativně vyšším objemu, který mohl dle našich odhadů za celý leden 2016 činit kolem 50 miliard korun," řekl Jakub Seidler, hlavní ekonom banky ING.

Devizové intervence spustila ČNB kvůli obavě z deflace. Na trhu zpočátku centrální banka působila jen několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh.

Další intervence přišla loni v červenci, kdy ČNB nakoupila více než miliardu eur zhruba za 28 miliard korun. Poté v srpnu nakoupila zhruba za 100 miliard korun a v září za 63 miliard korun. V říjnu banka intervence na trhu neprováděla, v listopadu pak zhruba za 10 miliard korun. Podle odhadů Seidlera tak celkem za více než dva roky centrální banka intervenovala zhruba za 470 miliard korun.

ČNB mírně zhoršila výhled české ekonomiky

Česká národní banka v nové prognóze zhoršila odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce na 2,7 procenta. Naopak zlepšila výhled růstu hrubého domácího produktu pro příští rok na tři procenta. Na tiskové konferenci po jednání bankovní rady to ve čtvrtek uvedl guvernér Miroslav Singer. V předchozí listopadové prognóze ČNB počítala letos s růstem o 2,8 procenta a v roce 2017 o 2,9 procenta. Odhad vývoje inflace ČNB snížila.

Podle Singera se růst české ekonomiky zpomalí především kvůli propadu vládních investic financovaných z evropských fondů.

Bankovní rada navíc ve čtvrtek konstatovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2017 a že jako pravděpodobné vidí ukončení kurzového závazku v první polovině roku 2017. Na tiskové konferenci po jednání rady o tom informoval guvernér ČNB Miroslav Singer. Dosud centrální bankéři hovořili o tom, že režim intervencí neopustí dříve než kolem konce roku 2016. Důvodem posunutí závazku je vývoj inflace.