Čínská státní chemická společnost ChemChina nabídla více než 43 miliard dolarů (přes bilion korun) za převzetí švýcarského producenta pesticidů a osiv Syngenta. Pokud se transakce uskuteční, bude představovat doposud největší čínskou akvizici v zahraničí. ChemChina se na podobě nabídky dohodla s vedením Syngenty, které akcionářům doporučilo, aby návrh přijali.

ChemChina nabízí za každou akcii společnosti Syngenta 465 dolarů v hotovosti. Generální ředitel švýcarského podniku John Ramsay návrh označil za "atraktivní". Cena akcií Syngenty po zveřejnění návrhu stoupla o zhruba šest procent.

Ramsay rovněž uvedl, že vedení ještě bude muset zvážit jakékoliv konkurenční nabídky na převzetí. Syngenta se již nicméně zavázala, že zaplatí firmě ChemChina zhruba 1,5 miliardy dolarů, pokud její vinou transakce zkrachuje. ChemChina naopak slíbila, že zaplatí zhruba tři miliardy dolarů, pokud nesplní veškeré náležitostí transakce.

"Diskuse mezi našimi dvěma společnostmi byla přátelská, konstruktivní a vstřícná. Máme velkou radost z toho, že tato spolupráce vedla k dohodě," uvedl předseda správní rady čínského podniku Ren Ťien-sin.

Nabídka na převzetí Syngenty představuje další krok v konsolidaci chemického sektoru. Už loni v prosinci oznámily spojení americké podniky DuPont a Dow Chemical. Zájem o převzetí Syngenty měla loni na jaře konkurenční americká firma Monsanto. Syngenta však převzetí odmítla a Monsanto nakonec od svých plánů ustoupila.

ChemChina v posledních letech uskutečnila několik nákupů. Minulý měsíc se dohodla na koupi německého výrobce strojů na zpracování a výrobu gumy a umělých hmot KraussMaffei za zhruba jednu miliardu dolarů. Převzetí Syngenty by bylo v souladu se snahou čínské vlády zvýšit produktivitu v zemědělství a snížit závislost na dovozu potravin.

"Jen zhruba deset procent čínské zemědělské půdy je využíváno efektivně. Toto (převzetí Syngenty) je více než pouhé koupení jednoho podniku druhým. Je to vládní snaha o řešení skutečného problému," řekl agentuře Reuters zdroj obeznámený se situací.

Syngenta patří k předním světovým výrobcům chemických látek, jež se používají v zemědělství. Působí ve zhruba 90 zemích světa, kde má přes 28.000 zaměstnanců. V České republice firma zahájila činnost v lednu 2001. Považuje se za jedničku na českém trhu v oblasti ochrany zemědělských plodin.