Případným snížením daně z přidané hodnoty u sudového piva z nynějších 21 na 10 procent by stát přišel asi o 160 milionů korun ročně. V rozporu s právem Evropské unie by zařazení sudového piva do této snížené sazby DPH nebylo, tvrdí však ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Babiš zopakoval, že návrh předloží na nejbližším jednání koaliční rady. Ministerstvo chce změnu navrhnout s účinností od letošního července, dodal.

Jak Babiš přiznal, svůj návrh s nikým z koaličních partnerů nekonzultoval, což je znát i na "mírnící" reakci premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). "Musíte se obrátit na Evropskou komisi, protože DPH má určitá pravidla," řekl premiér HN v narážce na to, že návrh by mohl narazil právě u Evropské komise. "Podívejte se na evropskou směrnici, ta říká, jaké sazby mohou být u jakých položek," dodal.

Proti je také další člen vlády, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Vadí mu, že návrh nebyl konzultován a není podle něj systémový.

Babiš svůj záměr oznámil ve čtvrtek v pořadu České televize Máte slovo. "Já chci oznámit všem – celému našemu národu – že navrhnu zlevnit sudové pivo," řekl v televizi.

"Je to hodně populistický návrh, opravdový výkop z čistého nebe, s nikým to nekonzultoval," stěžoval si místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka. Podle něj by se koalice měla bavit o případném snížení daně u potravin a až potom u piva.

"Snížení daně u potravin by se týkalo položek, které jsou důležité pro každodenní život, snížení jejich cen může pomoci seniorům, rodinám s dětmi," podotkl.

Na dotaz, proč svůj návrh nekonzultovat s koaličními partnery, Babiš odpověděl: "Já se také o některých jejich návrzích, například u minimální mzdy, dozvídám z médií," podotkl.

Návrh souvisí s plánovaným zavedením elektronické evidence tržeb. Doprovodná předloha předpokládá snížení DPH na nealkoholické nápoje a jídlo v restauracích z 21 na 15 procent. Zařazení piva do nižší sazby by podle Babiše mělo vyrovnat tuto výhodu restauracím, které jídlo nenabízejí.

V pátek proto Babiš přišel do sněmovny s cedulí s obrázkem piva a nápisy EET a Levnější pivo. "Chceme brát peníze od těch, kteří neplatí daně, a chceme pomáhat těm, kteří daně platí. Tento návrh je ve prospěch lidí. Pevně věřím, že dostaneme podporu od občanů," prohlásil Babiš a tvrdil, že postupuje zcela jinak než jeho předchůdci. "ODS a TOP 09 v minulosti vytáhly z každé domácnosti tisíc korun měsíčně tím, že navýšily DPH," uvedl Babiš už před začátkem schůze.

Jeho návrh vyvolal u opozice kritiku. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura vyzýval, ať se cedule odstraní. "Nejsem na mítinku politické strany," prohlásil.

Samotný návrh na snížení daně kritizoval předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Všichni ministři Evropské unie mají ve zvyku snažit se systémově srovnat sazby DPH tak, aby se co nejjednodušeji účtovalo, aby vytvářeli co nejmenší prostor k daňovým únikům. Populisté vyzobávají jednotlivé položky, které sice nemají sebemenší ekonomický význam, ale komplikují účetnictví a otvírají dveře únikům," uvedl Kalousek.

"Namísto výjimky pro pivo je systémové a logické vrátit sazby DPH zpět do období před schválením penzijní reformy, tedy na dvě sazby ve výši 10 procent a 20 procent," míní exministr financí.

Poslanci už pátým dnem schvalují zavedení evidence tržeb. Ani v pátek se neočekává, že by dospěli k hlasování.