Cena severomořské ropy Brent, která je určující i pro ostatní druhy ropy, ve čtvrtek stoupla více než o osm procent a dostala se nad 35 dolarů za barel. Reagovala tak na prohlášení ruského ministra energetiky Alexandra Novaka, podle kterého Saúdská Arábie navrhla, že by těžařské země mohly snížit produkci ropy až o pět procent. 

Později však Brent o většinu zisků přišel kvůli pochybnostem, zda bude dohody o snížení produkce skutečně dosaženo. V médiích se totiž podle agentury Reuters objevily zprávy o tom, že delegáti Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) neslyšeli o žádných plánech na jednání a že Saúdská Arábie žádné snížení nenavrhla.

Cena Brentu se v jednu chvíli vyšplhala až na 35,84 dolaru za barel, což představuje její nejvyšší úroveň od 6. ledna. Kolem 19:30 SEČ se již ale Brent prodával pouze za 33,83 dolaru. Oproti středečnímu závěru tak cena vykazovala zhruba dvouprocentní nárůst.

Snížení těžby by podpořilo ceny ropy, které se od poloviny roku 2014 kvůli výraznému převisu nabídky nad poptávkou propadly více než o 70 procent. Tento měsíc ceny ropy sestoupily až na dvanáctiletá minima pod 30 dolarů za barel. Díky spekulacím o snižování těžby již ale z těchto minim stouply zhruba o 30 procent, napsala agentura Reuters.

Představitelé Saúdské Arábie se zatím k údajnému návrhu na snížení těžby nevyjádřili. "Saúdská Arábie a země OPEC z Perského zálivu jsou ochotny spolupracovat na jakémkoliv opatření ke stabilizaci ropného trhu," řekl nicméně agentuře Reuters nejmenovaný delegát OPEC.

"Kdyby došlo k omezení produkce, bylo by to pro ceny ropy velmi příznivé," uvedla analytička Brenda Kellyová ze společnosti London Capital Group. Označila však za nepravděpodobné, že se navrhované snížení těžby opravdu uskuteční. "V minulosti tu byly pokusy, ze kterých nic nevzešlo," upozornila.

Dohodu o snížení těžby by navíc mohl zkomplikovat postoj Íránu. Ten nyní plánuje zvyšování vývozu ropy poté, co přestal být terčem obchodních sankcí ze strany západních zemí. "V důsledku mezinárodních sankcí jsme přišli o export v objemu 1,1 milionu barelů denně. Nyní musíme získat svůj podíl na trhu zpět," řekl agentuře Reuters zdroj obeznámený s uvažováním Teheránu.